בכיר באוצר: "זה יכול להוביל לבחירות. בסוף זה יברח להם, כמו שקרה עם לפיד"

לדברי הבכיר, "אם יהיו בחירות, זה לא ישירות בגלל התאגיד, אלא בגלל הדינמיקה שנוצרת בסיפור הזה. ככה היה גם בממשלה הקודמת עם לפיד. לא חשבו שמחלוקת יכולה להביא לבחירות"

צבי זרחיה
TheMarker Online
איור: עמוס בידרמן

"זה יכול להביא לבחירות. לא ישירות בגלל התאגיד, אלא בגלל הדינמיקה שנוצרת בסיפור הזה" - כך אמר הערב בכיר באוצר, בהתייחסו למשבר החדש סביב התאגיד, ולהודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי חזר בו מההסכמות בנושא. לדברי הבכיר, "זה יברח להם. ככה היה גם בממשלה הקודמת עם לפיד. לא חשבו שמחלוקת יכולה להביא לבחירות".

"אחרי הבחירות כחלון יימחק, ואני אעביר חוק לסגירת התאגיד" - כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצות עם שרים בממשלתו בסוף השבוע. נתניהו אמר כי אם כחלון לא יסכים לסגירת התאגיד והחייאת רשות השידור עד אמצע השבוע - יתקיימו בחירות.

הערב הפתיע ראש הממשלה כשהודיע שהוא חוזר בו מההסכמות בעניין התאגיד. בפוסט שפירסם בפייסבוק כתב נתניהו: "שיניתי את דעתי (בעניין התאגיד) בעקבות פגישה שקיימתי אתמול עם עובדי רשות השידור. בפגישה שמעתי סיפורים קורעי לב על עובדים מנוסים ומסורים שנשלחים הביתה בגלל התאגיד. כמו כן התברר בפגישה שבניגוד לנתונים של משרד האוצר, עלות המשך הפעלת רשות השידור זולה בעשרות מיליוני שקלים מעלותו של התאגיד. אז בשביל מה צריך את התאגיד?".

הודעת נתניהו יצרה כאוס פוליטי, כאשר בין היתר שוחח יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג עם שר האוצר משה כחלון. הרצוג אמר: "המחנ"צ בראשותי ישתף פעולה עם גוש ציוני מתון, חברתי ואחראי להחלפתו של ראש הממשלה. ננהל מגעים לתמיכה רחבה לאי אמון בתוך הכנסת הזו".

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט צייץ הערב בטוויטר: "אני קורא לכולם לפעול באחריות ולמנוע בחירות יקרות מיותרות שיפגעו בכלכלה ובאזרחי ישראל. עם קצת רצון טוב, משבר התאגיד פתיר".

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) מתח ביקורת על ההתייעצות עם השרים שכינס נתניהו בשבת בביתו. ליצמן, שיוצא הלילה עם רה"מ לסין אמר: "נדהמתי לשמוע על פגישת ראש הממשלה נתניהו עם כמה משרי הממשלה שנערכה תוך חילול שבת. מדובר בפגיעה חמורה בקדושת השבת ובשינוי לרעה מהסטטוס קוו הנהוג במשך השנים – שלא לקיים פעילות רשמית ממשלתית בימי שבת וחג. השבת היא יום מנוחה לאומי ויש לשמור עליו" ליצמן הודיע שיפנה לרה"מ לפני הטיסה לסין.

שרת התרבות מירי רגב שהשתתפה בהתייעצות שקיים נתניהו בשבת בביתו אמרה כי "הממשלה וראש ממשלה צריכים וחייבים לדון ולבחון מחדש כל נושא. כך נעשה עם רשות השידור והמסקנה היא ברורה: דרושה רשות שידור משוקמת ולא בזבוז של עשרות מיליוני שקלים על תאגיד מנופח המנוהל כמועדון סגור. אני מקווה שהאחריות הציבורית אצל השותפות הקואליציוניות תגבר על כל דבר אחר, שהן תכבדנה את ההסכם הקואליציוני ולא תכפנה מערכת בחירות מיותרת על אזרחי ישראל".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "אם נתניהו יכריע עכשיו על בחירות בזק, זה לא יהיה בגלל ש'הלב נקרע' מסיפורם של עובדי רשות השידור, ולא בגלל העיתונאים 'השמאלנים' שיש בתאגיד. נתניהו ירצה להקדים את הבחירות אך ורק בגלל החקירות והפרשות שנערמות נגדו, ולפני שיוגש נגדו כתב אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker