האוצר מתנגד לוועדה משותפת לבחינת האשראי הבנקאי ללווים הגדולים

לפני כשלושה שבועות הציעה ח"כ איילת נחמיאס ורבין להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהגות הבנקים במתן אשראי

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איילת נחמיאס ורבין
איילת נחמיאס ורביןצילום: עופר וקנין

משרד האוצר מתנגד להקמתה של ועדה משותפת לוועדת הכלכלה והכספים, שתבחן את אופן מתן האשראי הבנקאי ללווים, בראשות ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני). באוצר מציעים כי הסוגיה תידון בוועדת משנה שתפעל בוועדת הכלכלה. בכנסת מסבירים את התנגדות האוצר גם בהתנגדות בנק ישראל למהלך.

עקב כך, ועדת הכנסת לא דנה בהקמת הוועדה המשותפת, ובימים הקרובים יתקיימו מגעים בעניין בין האוצר לכנסת. הכוונה היא להקים את הוועדה - המשותפת או המשנה - בשבוע הבא, לפני יציאת הכנסת לפגרת הפסח.

לפני שלושה שבועות, הציעה נחמיאס ורבין במליאת הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהגות הבנקים במתן האשראי לאליעזר פישמן. נחמיאס ורבין סיכמה עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), כי תוקם ועדה משותפת שתבחן את האשראי שנותנים הבנקים, ולא רק את האשראי לפישמן.

נחמיאס ורבין אמרה בכנסת כי "בחודש האחרון לא עובר שבוע בלי ששמו של פישמן אינו מתנוסס בכותרות כלי התקשורת. בשנים האחרונות ראינו כבר הרבה 'תספורות' — קארה, מדורג, פוני — אבל כזה קצוץ עוד לא היה לנו. כמעט לכל אחד יש חוב. אלא שלמי שחייב 50 אלף שקל בדרך כלל אין שם ואין פנים".

ורבין שאלה "מדוע אחרי המיליארד הראשון הם לא נעצרו, גם לא אחרי השני - ומה קרה אחרי המיליארד השלישי? מדי בוקר אנחנו נחשפים לבקשות של כונס הנכסים, עו"ד יוסף בנקל, המצביעות לפחות לכאורה על הברחת נכסים שיטתית באמצעות הילדים. מישהו כאן נתן כסף ללא שליטה וזה נעצר לא בגלל הבנקים - אלא בגלל פניית רשות המסים שהתעוררה. (הבנקים) האמינו לפישמן והיו יכולים לאשר לו גם את המיליארד החמישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker