יצחק הרצוג: יש להפנות את המס מעסקת מובילאיי להצלת הרפואה הציבורית

במסגרת עסקת הענק בין מובילאיי לאינטל, תקבל המדינה לפחות 4 מיליארד שקל ממסים ■ ח"כ מיקי לוי: לא להפנות את הכספים למתווה הורדת המסים, זה צעד פופוליסטי שאיש מאזרחי המדינה לא ירגיש בו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, התייחס לכספי המס אותו תקבל המדינה מעסקת הענק בין מובילאיי לאינטל: "הבוקר מדינת ישראל קיבלה יותר מ-3 וחצי מיליארד דולר, ואת המקור התקציבי לנושא הבוער ביותר בישראל והמוזנח ביותר שנוגע לכל בית וכל משפחה בישראל - מערכת הבריאות הציבורית בישראל.

"כספי המסים מן העסקה המבורכת יכולים להביא לטיפול מלא ומקיף במערכת הבריאות הישראלית הקורסת - בביטוח סיעודי ממלכתי לכל אזרח, בהגברת הפיקוח ואיכות החיים בבתי האבות, בהשלמת המחסור הקשה במיטות בבתי החולים, בסבסוד טיפולים יקרים במחלת הסרטן, בקיצור תורי הענק בחדרי המיון וקיצור ההמתנה לניתוחים, ברכישת מכשירי MRI בפריפריה וסגירת גרעונות הענק של בתי החולים כמו הדסה.

"אני קורא לשר האוצר, משה כחלון, ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבמקביל להורדת המסים, יפנו את כספי המס מעסקת מובילאיי לתכנית חירום להצלת הרפואה הציבורית. על ממשלת ישראל להעמיד לאזרחי ישראל מערכת בריאות חזקה, יציבה ושוויונית לכולם ובכל מקום".

ח"כ שלי יחימוביץ' על הורדת המיסים: "במקום לחלק לעובדים פירורים בדמות תוספת של כמה עשרות שקלים בנטו, שמספיקים לשתי מנות פלאפל עם שתייה, עודפי גביית המסים צריכים להיות מופנים להעלאת שכר במשק, לביטוח סיעודי ממלכתי, להארכת חופשת הלידה, לחיזוק ההכשרה המקצועית, ולהעצמת שרותים חברתיים שהציבור נדרש לשלם עבורם מכיסו אף שהם מגיעים לכל אזרח בדין. החלטת נתניהו וכחלון פופוליסטית ונטולת כל מחשבה מעמיקה על עתיד המשק ועובדיו".

ח"כ מיקי לויצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), לשעבר סגן שר האוצר, התייחס לכוונת הממשלה לקדם מתווה להורדת מסים. "הממשלה מדברת על הורדת מסים אך באותו הזמן מבצעת קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה. אני קורא לשר האוצר להחזיר את הכספים שקיצץ לשירותי הבריאות, החינוך והרווחה, ולא לבזבז את הכסף על מתווה הורדת מסים פופוליסטי שאיש מאזרחי המדינה לא ירגיש בו, כפי שקרה בהורדת המע"מ הקודמת שנשארה בקופות רשתות השיווק, ולצערי כך יקרה גם הפעם.

"הכנסות המדינה ממסים בעקבות עיסקת מובילאיי, ועודפי הגבייה שכבר קיימים בקופת האוצר, חייבים לחזור לציבור באמצעות העלאת תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה. בשנה האחרונה ביצע שר האוצר מספר קיצוצים רוחביים בסכום אדיר של כ-6%, שפגעו בשירותים הציבוריים לכלל אזרחי המדינה. כמו כן, בימים אלו עדיין מונחת בקשה לקיצוץ רוחבי נוסף של כחצי מיליארד שקל למימון הסכמים קואליציוניים. זהו מצב בלתי נסבל

יש פער מקומם בין הנתונים המאקרו כלכליים הטובים של המשק הישראלי לבין פגיעה נמשכת והולכת בתקציבי הבריאות, החינוך והרווחה. עם עודפי תקציב של מיליארדי שקלים ועם יחס חוב תוצר שנוגע ב60%, זה הזמן להשקיע את הכסף ברפורמות משמעותיות שייקצרו את התורים לניתוחים, שיוסיפו מיטות בבתי החולים, שיימשכו מורים אייכותיים למערכת החינוך, יצמצמו את התלמידים בכיתות ויאפשרו לנכים ולאנשים מבוגרים להתקיים בכבוד".

ח"כ מנואל טרכטנברג: "מצופה משר האוצר וראש הממשלה שלא ימהרו להסתנוור מהאקזיט ולא מרווחי המס הצפויים להם, אלא שדווקא יעשו חושבים איך לגדל חברות ישראליות בשוק גלובלי. 

"אני מעריך מאוד את הדרך הארוכה שעשו היזמים מאז 1999, ויצרו חברה גדולה ומובילה ברמה העולמית. אמנם, צר לי לראות עוד חברה ישראלית נמכרת לתאגיד רב-לאומי, אך במפגש הענקים של תעשיות הרכב והמיחשוב, עסקה זו אינה מפתיעה ומשקפת את הידע העצום שצברה מובילאיי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker