ההסתדרות הציונית העולמית הקפיאה פעולות לאחר שקרן קיימת לישראל לא העבירה לה 90 מיליון שקל

העברת הכספים ל-2016 ותחילת 2017 מתעכבת בגלל בדיקה של רשם ההקדשות ■ הרשם: "מדובר בעסקה חריגה ודרושות הבהרות נוספות" ■ הכנסת אישרה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שמאפשרות למשרדי הממשלה להתקשר עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית ללא מכרז

צבי זרחיה

ההסתדרות הציונית העולמית נאלצה להקפיא פעולות של הארגון, לבטל נסיעות לחו"ל ולא לאשר התקשרויות חדשות, לאחר שקק"ל הקפיאה לפי שעה העברה של 90 מיליון שקל לארגון, שהיו מיועדים ל–2016 ולרבעון הראשון של 2017 - כך נודע ל–TheMarker

לנוכח אי־העברת הכסף, ההסתדרות הציונית העולמית לקחה הלוואות מבנקים מסחריים כדי לשלם משכורות ולממן את פעילותה. לפי הערכות, אם הכסף לא יועבר עד מאי, הארגון יתקשה לשלם משכורות.

דוד ביטן
דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הציונית העולמית לקק"ל, הקרן מעבירה להסתדרות הציונית 22.5 מיליון שקל בשנה. רשם ההקדשות במשרד המשפטים פנה לקק"ל (שהיא חברה לתועלת הציבור) כדי לבדוק אם העברת הכספים השנתית היא עסקה חריגה. הסברי הקרן לא סיפקו אותו, והוא ביקש הבהרות נוספות. ועדת הביקורת של דירקטוריון קק"ל התכנסה שלשום וקבעה שלא מדובר בעסקה חריגה. עמדה זו תוגש לרשם, כדי שיאפשר את העברת הכספים. בהסתדרות הציוניות העולמית מקווים שהרשם ישתכנע.

מרשם ההקדשות נמסר בתגובה כי "על פי הוראות חוק החברות, לא נדרש אישור רשם ההקדשות לעסקה כאמור, אלא החברה נדרשת לדווח לרשם, שרשאי להודיע לחברה כי לדעתו מדובר בעסקה חריגה הטעונה אישור בית משפט. בהמשך לדיווח החברה על העסקה, סבר הרשם כי מדובר בעסקה חריגה ונדרשות הבהרות נוספות, ועל כן ביקש הבהרות מהחברה. הרשם נמצא בקשר מול החברה לבחינת ההבהרות שהעבירה וייתן את עמדתו עם סיום הבחינה".

מהנהלת ההסתדרות הציונית העולמית נמסר בתגובה כי "אכן קיים עיכוב בהעברת כספים מקק"ל להסתדרות הציונית העולמית. אנו מקווים כי בקרוב תתבצע העברת הכספים, ובעקבות זאת יוזרמו משאבים להשלמת פרויקטים שהושהו בשלב זה".

בתוך כך אישרה אתמול מליאת הכנסת בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שהוגשו בנפרד על ידי יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) וח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), הקובעות שמשרדי הממשלה יוכלו להתקשר עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית ללא מכרז. הצעות החוק הועברו לוועדת הכנסת, שתכריע לאיזו ועדה יועברו. בכנסת מבקשים להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית בתוך שבועיים, עד היציאה לפגרת הפסח.

ח"כ נחמן שי
ח"כ נחמן שיצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הצעות החוק, התחומים שיקבלו פטור ממכרז ייקבעו על ידי הממשלה, ויכללו גם את תחומי עידוד העלייה, חיזוק הזהות היהודית, ביקורים בישראל, שליחות בתפוצות, שיתוף פעולה בין התפוצות לבין ישראל ומלחמה באנטישמיות. בהצעתו של שי רשימת המטרות סגורה, ואילו בהצעתו של ביטן הממשלה יכולה להוסיף מטרות בלי צורך בחקיקה ראשית, וכך להעביר כספים להסתדרות הציונית וממנה אל החטיבה להתיישבות.

שי הסביר כי הצורך בהצעת החוק נובע בין היתר מהעובדה שמשרד האוצר התחיל להערים קשיים לגבי ההתקשרות של הממשלה עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. ביטן הסביר כי התיקון המוצע אינו מחייב את משרדי הממשלה ויתר הגופים להתקשר עם המוסדות הלאומיים דלעיל בפטור ממכרז, אלא רק מעניק להם סמכות לעשות כן, באותם מקרים נוספים שיסברו כי יש ערך ציבורי לבצע את הפעילות עם גופים אלה בפטור ממכרז, על פני קיומו של מכרז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker