נתניהו בממשלה: "חלק מהמס הכבד ביותר שאנחנו מטילים בישראל זה רגולציית יתר" - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו בממשלה: "חלק מהמס הכבד ביותר שאנחנו מטילים בישראל זה רגולציית יתר"

שר האוצר הציג את תוכניתו לשנים 2018-2017, ששואפת לעמידה ביעדים הפיסקליים של הממשלה, הפחתת אי השוויון, הגדלת היצע יחידות הדיור, הפחתת עלויות במגזר הפיננסי, הגדלת הפריון והבטחת חיסכון פיננסי הולם

8תגובות
נתניהו וכחלון
אמיל סלמן

ספר תוכניות הממשלה ל-2018-2017 הוצג היום בממשלה. הספר כולל את תוכניות העבודה של 26 משרדי ממשלה ו–13 יחידות סמך ותאגידים סטטוטוריים. תוכניות העבודה נבנו על בסיס מדריך התכנון הממשלתי. הן כוללות הגדרת מטרות ויעדים, מדדים מרכזיים לעבודת המשרדים ועיקרי התכנון לשנתיים הקרובות. תהליך התכנון רוכז על ידי אגף ממשל וחברה במטה הכלכלי-חברתי במשרד ראש הממשלה, בראשות מנכ"ל המשרד, אלי גרונר.

רה"מ בנימין נתניהו אמר בישיבה כי "אנחנו מנהלים את הממשלה ואת הכלכלה בצורה חדשנית יחסית ובוודאי בולטת מול מדינות העולם. כשאתה בא לנהל עסק כלשהו, אתה רוצה קודם כל להבטיח שההכנסות לאורך זמן יעמדו ביחס להוצאות, שההוצאות לא יגדלו יותר מההכנסות. אנחנו עושים את זה בשליטה תקציבית, בתקציב דו שנתי, מה שנותן לנו גם אופק תכנוני. אנחנו מעמידים יעדים כמותיים של המשרדים, והרבה יותר קל להגיע למקום מסוים כשאתה יודע לאן אתה הולך. מתווספת לכך גם העובדה שאנחנו בודקים עם מה באנו ביד, ואנחנו מפרסמים את זה. אלה דברים נועזים, אלה דברים נכונים. ככה מנהלים עסק, ככה מנהלים גם מדינה".

עוד הוסיף נתניהו כי בכוונתו להפחית את הרגולציה "החונקת על המשק הישראלי". וכן טען כי "אנחנו במצב סביר במיסוי, אף על פי ששר האוצר ואנוכי מאמינים שאנחנו צריכים להוריד את המיסוי, אבל חלק מהמס הכבד ביותר שאנחנו מטילים על אזרחי ישראל ועל העסקים בישראל זה רגולציית יתר. זה תקנות יתר, זה פקידות יתר, שאנחנו רוצים להפחית אותן כדי להוריד את העלויות השונות לעסקים ולאזרח במדינת ישראל ולהקל על החיים פה. יש כמובן הרבה מאוד יעדים אחרים, הם יוצגו היום בממשלה. אני חושב שישראל בצעד הזה הופכת לאחת הכלכלות המתקדמות והשקופות בעולם".

גרונר אמר כי "יש קשר ישיר בין עודף הרגולציה ליוקר המחיה. אנחנו בין המדינות הראשונות בעולם שמפרסמות לציבור תוכנית מלאה לעמידה ביעדים ממשלתיים. אנחנו מפחיתים רגולציה מיותרת ועומדים כחומה בצורה מול רגולציה חדשה, אלא אם היא מוכחת כהכרחית. בשנתיים האחרונות עבדנו מול כל משרדי הממשלה, והיום 13 משרדים כבר הטמיעו את תוכניות הפחתת הנטל הרגולטורי בתוכנית היעדים שלהם. אנחנו כבר מתחילים לראות את התוצאות ב-27 תחומים שכבר הופחתה בהם רגולציה. עד שנת 2018 נגיע ל-60 תחומים".

משרד האוצר: הגדלת הצמיחה והפריון, הפחתת אי השוויון וצמצום פערים

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "מדיניות האוצר בשנתיים האחרונות הביאה לשיעור האבטלה הנמוך בהיסטוריה, לעלייה דרמטית בצמיחה, לצמצום הפערים החברתיים, הקטנת הגירעון ושיפור בדירוג האשראי. תוכנית האוצר לשנתיים הקרובות מבוססת על הסתכלות ארוכת טווח וניתוב המשק להזדמנויות ולצמיחה. התוכנית כוללת מספר רב של רפורמות ושינויים מבניים, התקדמות ביצירת מנועי צמיחה חדשים, צמצום הריכוזיות במשק והפחתת יוקר המחייה".

כחלון ציין כי תוכנית העבודה של משרדו לשנים 2018-2017 שואפת לעמידה ביעדים הפיסקליים של הממשלה, הפחתת אי השוויון, הגדלת היצע יחידות הדיור, הפחתת עלויות והגברת נגישות במגזר הפיננסי, הגדלת הפריון והבטחת חיסכון פיננסי הולם. בכלל היעדים המדידים של האוצר לשנתיים הקרובות, ניתן למצוא את הפחתת מדד ג'יני ברוטו, למדידת אי השוויון במשק מ-0.472 ב-2015 ל-0.453 ב-2019, הגדלת התחלות הבנייה לשיא של כ-62 אלף יחידות חדשות ב-2019, והגדלת קצב הצמיחה בפריון לשעת עבודה ל-1.5% בשנת 2018.

ישיבת ממשלה ברמת הגולן ב-2016
Sebastian Scheiner/אי־פי

במסגרת התוכנית יפעל האוצר לצמצום הפער החברתי בין מרכז לפריפריה. במסגרת זאת נכללים ייסוד קרן ארנונה ממשלתית לצמצום הפערים בין רשויות חזקות לחלשות, הגדלה דרמטית של מענקי האיזון, הקצאת תקציבים נרחבים לבריאות בדגש על הפריפריה הגאוגרפית והחברתית והגדלת סל התרופות באופן חסר תקדים.

כחלון ציין כי לשם עמידה ביעדים הפיסקליים יפעל האוצר ליישום המלצות ועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן, יפעל להעמקת האכיפה של חובת הדיווח, לסיכול פתיחה, סגירה וביטול פטור מניקוי במקור בחברות החשודות בהפצת חשבוניות פיקטיביות, לזיהוי הכנסות חייבות במס בישראל והעברת מידע מנותני שירות המטבע לרשות המסים.

שר האוצר הדגיש כי במסגרת המאמצים להגדלת היצע הדיור יפעל האוצר להגדלת ההיצע של קרקעות מתוכננות, לגיבוש שווקים נוספים לתוכנית מחיר למשתכן המאפשרת לזוגות צעירים לרכוש דירות במחיר מוזל, להתרת חסמים בשלב התכנון, להגדלת מספר המכרזים ליחידות דיור במקרקעי ישראל, להגדלת מספר העסקאות החתומות מול רמ''י, להגדלת מספר גורמי היצור בשוק הנדל''ן ולהגדלת מספר היתרי הבנייה.

במגזר הפיננסי מתמקדת תוכנית העבודה של האוצר בהגברת התחרות הבין-בנקאית, באמצעות הגברת יכולת ההשוואה והניוד של הלקוח בין הבנקים, בהסדרת תשתית רגולטורית לכלל נותני התשלום במשק, ובהגדלת נתח הגופים המוסדיים בשוק האשראי הקמעונאי.

פרק הגדלת הפריון בתוכנית העבודה כולל את הגשת מסקנות ועדת הפריון ויישומןף וכן הגשת מסקנות הצוות לעידוד התעשייה. כמו כן תיושם הרפורמה במיסוי היי-טק ועידוד ההשקעה ב-IP, תוגבר התחרות בתחום השירותים ותקודם הרפורמה במערך ההשכלה הטכנולוגית. בהיבט החיסכון הפנסיוני, יפורסמו תקנות לשינוי ההקצאה של אג''ח מיועדות ותקנה לניוד פנסיונרים וקיצור לוחות הזמנים בניוד.

מנכ''ל האוצר, שי באב"ד, אמר לממשלה כי מדיניות משרדו נעשית לאור שלוש מטרות העל אותן הגדיר שר האוצר: הגדלת הצמיחה והפריון, הפחתת אי השוויון וצמצום פערים. במסגרת יעדים אלו פועל המשרד, על כל אגפיו, לגיבוש צעדי מדיניות קונקרטיים לשיפור מצבה הכלכלי של ישראל, לירידה באי-השוויון ולשיפור השירות לאזרח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#