ועדת שרים לחקיקה מוסיפה להתנגד להחלת חוק החופש המידע על קק"ל

ח"כ מיקי לוי מסרב להיכנע: "הגיע הזמן לפתוח את הקופסה השחורה בה קק"ל פועלת ולחשוף את סעיפי התקציב הבזבזניים, ואת ההנהלה המושחתת" ■ הוועדה מתנגדת גם להצעה המבקשת להנגיש את תהליכי הרישוי והרגולציה לעסקים קטנים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אבישי טייכר

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') את הצעת החוק להחלת חוק חופש המידע על קק"ל שהוגשה על ידי ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) בשיתוף התנועה לאיכות השלטון. משמעות המהמלך היא שהקואליציה תתבקש להצביע נגד הצעת החוק הזו לכשתועלה ביום ד' להצבעה בקריאה הטרומית.

בשנה האחרונה דחתה המליאה הצעת חוק דומה שהגיש לוי בשל התנגדות הקואליציה וההערכה היא שגם הפעם הקואליציה תפעל לדחייתה של הצעת החוק. לוי אמר כי "התקוות לשקיפות בקק"ל שהיו עם החלפת חבר המנהלים של הארגון והעומד בראשו התפוגגו. הגיע הזמן לפתוח את הקופסה השחורה בה קק"ל פועלת ולחשוף את סעיפי התקציב הבזבזניים, ואת המערכת המושחתת המנהלת אותה. זהו צעד ראשון, מינימלי ומתבקש בדרך להלאמת קק"ל".

לוי הדגיש כי "באמצעות מנגנונים מושחתים ומשומנים של ג'ובים וכספים מפלגתיים חומקת קק"ל פעם אחר פעם מבקרה ושקיפות על פעולותיה ועל הכספים שהיא מפזרת למרות שמדובר בכסף ציבורי לכל דבר ועניין. אני מקווה כי הפעם חברי ועדת השרים לחקיקה יתעלו מעל שיקולים זרים ואינטרסים פוליטיים צרים. הגיע הזמן להחיל על קק"ל את חוק חופש המידע".

מיקי לוי
ח"כ מיקי לויצילום: עופר וקנין
יו"ר קק"ל דני עטרצילום: אמיל סלמן

לטענת לוי, "הצעת החוק הזו צעד ראשון, מינימלי ומתבקש בדרך להלאמת קק"ל וביטול ההסדר ההיסטורי עם קק"ל. הסדר שמקנה לה פטור מתשלום מיסים על הכנסות ממכירת הקרקעות ומאפשר לה פטור גורף מכל ביקורת ורגולציה כדוגמת מבקר המדינה או לחלופין החשבת הכללית באוצר, כנדרש מגוף המנהל כספי ציבור והמחזיק ברשותו קרוב לחמישית מקרקעות המדינה", הדגיש לוי בדבריו.

בחודשים האחרונים מתנהל מו"מ בין מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא לבין יו"ר קק"ל דני עטר, ובין קק"ל לבין נציגי משרדי הממשלה - ובהם משרד רה"מ, באשר להחלת ביקורת המדינה על קק"ל. כיום הבקורת על קק"ל היא בעיקר על נכסי המקרקעין של הארגון. למרות שהובטח ליו"ר הוועדה לבוקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שההסכם יוצג עד סוף יוני 2016, הרי שהדבר לא קרה בשל חילוקי דעות בין הצדדים.

"הכאוס הבירוקרטי פוגש את בעלי העסקים כמעט בכל מקום"

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה גם החליטה להתנגד להצעת חוק שהגיש ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) וקבוצת ח"כים הכוללת את יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), המבקשת לקבוע כי בכל אזור ועיר מחוז יוקמו מרכזים שמאגדים את כל תהליכי הרישוי, הרגולציה והבירוקרטיה. המרכזים יהוו One Stop Shop עבור בעלי העסקים הקטנים, שלא יצטרכו לנדוד בין המשרדים השונים בכדי לטפל בכל התהליכים הרגולטוריים ובירוקרטיים של העסק שלהם. מרגלית העריך כי הצעה דומה תיכלל על ידי הממשלה בחוק ההסדרים הקרוב.

מרגלית הסביר כי "העומס הרגולאטורי והביורוקרטי חל על כלל המגזר העסקי, ועם זאת, השפעתו על העסק הקטן היא משמעותית עד כדי השפעה על שרידותו של העסק - הן מבחינת תוספת העלויות הנדרשות להתאמת דרישות הרגולטור והן מבחינת רמת הסיכון לעסק. הכאוס הבירוקרטי פוגש את בעלי העסקים כמעט בכל מקום: סתירות בדרישות הרגולטורים השונים (למשל בתחום רישוי עסקים), עומס דרישות בו זמנית המחייבות השקעה כספית, חוסר מידתיות ביישום רגולציות בינלאומית על השוק הישראלי (למשל בתחום איכות הסביבה), ואינספור דרישות בלתי מידתיות שבצדם סנקציות פליליות ומנהליות". 

לפי הצעת החוק, שר הפנים ימנה, בכל רשות רישוי, עובד אחד או יותר של משרד הפנים, אשר ישמש כרשם פניות, כלומר כגורם האחראי באופן בלעדי לרכז ולתאם את כלל הטיפול בבקשות ופניות שהוגשו על ידי עסק מסוים בקשר להליכי הרישוי לפי החוק, לרבות בקשות ופניות שמופנות לגורם מאשר נוסף, כהגדרתו בהצעת החוק.  

לדברי מרגלית, "כך, במסגרת כל רשות רישוי, תהיה לכל עסק, כתובת אחת, תחת קורת גג אחת, שניתן יהיה לפנות אליה לשם הגשת בקשות ופניות בנוגע להליכי רישוי, לכל גורם שלטוני הנוגע לעניין, ולשם קבלת מענה באמצעותה. רשם הפניות יפעל כמעין חממה לעסקים, במטרה לסייע לכל עסק הטעון רישוי לפי החוק, ובפרט עסקים זעירים, קטנים ובינויים, לצלוח באופן יעיל ומרוכז את כל משוכות הרישוי, ולחסוך מהעסק את הצורך להתרוצץ הלוך ושוב בין מגוון גורמים לשם השלמת הליכי הרישוי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker