ח"כ שפיר: האוצר מצפצף על ועדת הכספים ומעכב העברות תקציביות

שפיר פנתה למשרדי הממשלה כדי לברר אם הגישו בחודשים האחרונים בקשות לשינויים בתקציב ■ לדבריה, התגלה כי 
האוצר מעכב בקשות של כמה משרדים ללא נימוק ■ האוצר: "מתבצעת עבודת מטה לבחינת הצורך והסיבה לביצוע השינויים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

"משרד האוצר מצפצף על ועדת הכספים וגם על בית המשפט העליון, בכך שידע כבר בעת ההצבעה על התקציב בכנסת בסוף נובמבר 2015 כי צפויות להיות העברות תקציביות, ואילו התקציב שהוגש ואושר ל–2016 לא שיקף את כל ההוצאות המתוכננות" — כך אמרה אתמול יו"ר ועדת השקיפות בכנסת, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני).

שפיר פנתה למשרדי הממשלה כדי לברר אם הגישו בחודשים האחרונים בקשות לשינויים בתקציב. לדבריה, בעקבות הבדיקה התגלה כי האוצר מעכב בקשות, חלקן דחופות, של כמה משרדים מבלי לספק נימוק להחלטה. משרדי התקשורת, הבריאות, הביטחון, התחבורה, החקלאות והאנרגיה עדיין ממתינים לדיון בבקשותיהם.

סתיו שפיר מדברת במהלך דיון בוועדת השקיפות
סתיו שפיר מדברת בדיון בוועדת השקיפות צילום: אמיל סלמן

לפי התשובות שקיבלה שפיר מהמשרדים, משרד התקשורת ביקש מהאוצר כבר ב–11 בפברואר לבצע העברה תקציבית של 10 מיליון שקל; משרד האנרגיה והמים הגיש בקשות להעברות בסך 1.3 מיליארד שקל, שעדיין לא בוצעו; גם משרד הבריאות הגיש כמה בקשת שעדיין לא בוצעו; ומשרד התחבורה הגיש פנייה אחת לתקצוב חוק התחבורה הציבורית שעבר בינואר; משרד החקלאות הגיש לאוצר שלוש בקשות להעברות תקציביות במארס בסך של כ–82 מיליון שקל.

משרד הביטחון הגיש בקשות לשינויים בסך כמה מיליארדי שקלים, אך לא היה מוכן לדווח בכמה כסף מדובר ומתי הוגשה הפנייה לאוצר. בשבוע שעבר נחשף 
ב–TheMarker כי החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, מעכבת העברת תוספות תקציביות למערכת הביטחון.

לטענת שפיר, "התקציב ל–2016 שאושר בכנסת הוא פיקטיבי לגמרי, ולא משקף את ההוצאות המתוכננות. אף שיש עתירה תלויה ועומדת שהגשתי בנושא, ואף שהאוצר התחייב בפני שופטי העליון שיקיים שינוי משמעותי בשיטה המקולקלת הזאת — פקידי האוצר לא מהססים כעת לזרוק את ההבטחות לפח ולהביא שוב לוועדה עשרות מיליארדי שקלים בהעברות תקציביות בלי שנדע לאן הכסף הולך, ומבלי שהכניסו אותו לתקציב שעליו הצבענו. הם מספרים סיפורים על הוצאות לא מתוכננות וגמישות תקציבית, בשעה שכל הסיפור היה ידוע מראש והמשחק היה מכור".

שפיר הוסיפה כי "השיטה הזאת, שמשרתת פוליטיקאים מושחתים כדי לשדוד את כספי המסים של אזרחי ישראל לטובת מקורבים ואינטרסים פוליטיים, מוכרחה לעצור. היא גם מושחתת מיסודה וגם מביאה לתקציב לא יעיל, שכולו נזיל ומאפשר לאוצר ולממשלה לא לתכנן תקציב רציני. כתוצאה מכך הכסף של כולנו נוזל בין האצבעות במקום שיגיע לפריפריה, לחינוך ולבריאות. כשננצח את המנגנון המושחת הזה, אזרחי ישראל יזכו סוף סוף ליהנות מהכסף שמגיע להם".

גפני בוועדת הכספים
גפני בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

כפי שנחשף ב–TheMarker לפני שבועיים, האוצר הגיש לוועדת הכספים פנייה להעברת עודפי תקציב בסך 14.3 מיליארד שקל מ–2015 ל–2016. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) תבע לקיים דיון בכך לפני שיאושרו ההעברות. הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, וסגניתו יעל מבורך, פנו אל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), וביקשו לדון במדיניות העברת העודפים בתקציב לפני אישור העברות העודפים.

מהאוצר נמסר בתגובה כי "משרד האוצר עומד בכל הנהלים והכללים הנוגעים לשינויים בתקציב, הן בעבודת הממשלה והן מול הכנסת. בשנה החולפת אף נעשו כמה צעדים שמטרתם הגברת שיתוף הציבור בתקציב ושיפור הגמישות של משרדי הממשלה בניהול התקציב. כך למשל, הושקה מערכת התקציב 'פיסקלי־דיגיטלי' וצומצם מספר התקנות התקציביות. שנת התקציב נמצאת בראשיתה ובהתאם לשינויים האמורים, יש מטבע הדברים פחות שינויים בתקציב. משרדי ממשלה בודדים פנו לאוצר לבצע שינויים, וכרגע מתבצעת עבודת מטה לבחון את הצורך והסיבה לביצוע שינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ