ליכודניקים, אנשי תקשורת ורמי לוי - הרשימה החלקית של בעלי היתרי הכניסה לכנסת - פוליטי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מה הם מסתירים?

ליכודניקים, אנשי תקשורת ורמי לוי - הרשימה החלקית של בעלי היתרי הכניסה לכנסת

בעקבות פסיקת ביהמ"ש, פירסמה הכנסת רשימה חלקית של בעלי היתר כניסה קבוע למשכן - מבלי לציין את מי הם מייצגים או מדוע קיבלו את ההיתר ■ רבים מרשימת מוזמני יו"ר הכנסת הם אנשי ליכוד

3תגובות

ביום חמישי בצהריים, שעות אחדות לפני סגירת המשכן לרגל חופשה מרוכזת שתימשך עד אחרי חג הפסח, פירסמה הכנסת רשימה חלקית של מקבלי היתרי הכניסה הקבועים לבניין.

אישור כניסה קבוע לכנסת מקל על המחזיק בו בעת הכניסה למשכן מאחר שהוא לא נזדקק לעמוד בתור בשער הכניסה כדי להנפיק היתר כניסה יומי. גם החניה נוחה יותר לבעל ההיתר הקבוע, מאחר שהוא יכול לחנות בחניון שבתוך מתחם הכנסת במקום בחניון הלאום המרוחק כמה דקות הליכה מהמשכן. בנוסף, אישור קבוע מאפשר בדרך כלל להתנייד בין אגפי הבניין, בהתאם לאופי האישור.

תמונות של חלק מרשימת המבקרים בעלי היתרי הכניסה הקבועים לכנסת. בניהם: רמי לוי, ניר חפץ, עוזי דיין, אפי נווה ושאול מזרחי

חשיפת רשימת מקבלי ההיתרים נעשתה בעקבות פסיקתה מלפני כמה שבועות של שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, נאוה בן אור, שדנה בעתירה שהגישו עו"ד רחלי אדרי מהתנועה לחופש המידע והעיתונאי תומר אביטל מיוזמי "100 ימים של שקיפות — פרויקט הבודק מה עושים חברי הכנסת מחוץ לכנסת, ולמען מי".

קצין הכנסת, ניצב יוסי גריף, התנגד בתוקף לחשיפת הרשימה מטעמי ביטחון, לכן חייבה השופטת בן אור לחשוף רשימה חלקית בלבד. עיון ברשימה החלקית הזאת מעלה שורה של תהיות.

היעדר השקיפות והנימוקים הביטחוניים

גם בבית הלבן, משכנו של נשיא ארה"ב, יש סידורי אבטחה הדוקים, אולם רשימת בעלי היתרי הכניסה גלויה לציבור. בנוסף, גם בלי לחשוף את שמותיהם של 5,500 מקבלי האישורים הקבועים לכנסת, רבים מהם מוכרים בשל תפקידם — ואין קושי לזהותם. יתרה מכך, הכנסת מפרסמת, בעקבות לחץ ציבורי, את הכתובות שבהן שוכרים חברי כנסת לשכה פרלמנטרית מחוץ למשכן מנימוקים ביטחוניים, אז מדוע רשימת בעלי ההיתרים היא כה סודית?

משכן הכנסת

הציבור זכאי לדעת מיהם בעלי ההיתר הקבוע — לא רק הפקידים והעיתונאים, אלא בעיקר בעלי עניין, חברי מרכז ופעילים במפלגות, לוביסטים ומעכרים שמסתובבים בכנסת לקידום עניינים פוליטיים, מינויים בחברות וממשלתיות וג'ובים במשרדים — וכמובן, חלקם מקדמים מתחת לרדאר אינטרסים מסחריים בין כותלי הרשות המחוקקת.

הקריטריונים לקבלת ההיתר נותרו חסויים

הכנסת מוסמכת להעניק אישור כניסה קבוע או חד־יומי לבאי המשכן. מבקר לא יכול להגיע סתם כך לכנסת, אלא אם הוזמן על ידי ח"כ, ועדה, עובדי הכנסת או שהגיע לאירוע שתוכנן מראש. לצורך קבלת היתר קבוע יש להגיש בקשה לכנסת ולעבור תחקיר ביטחוני.

הכנסת, שפועלת להגברת השקיפות, בין היתר בהעברת שידורים באינטרנט של דיוני הוועדות, לא פירסמה את הקריטריונים שלפיהם ניתנים ההיתרים הקבועים.

אפשר להבין מדוע ניתנו היתרים לעובדי המדינה, או לעובדי גופים כלכליים שמגיעים תדירות לדיוני הכנסת. אבל מה הנימוק למתן אישור קבוע לאבי ג'מל, בעל מסעדת שווארמה מחיפה, שהוא במקרה גם איש ליכוד? או לפעילים מפלגתיים ומקורבים פוליטיים אחרים, כמו חברי הליכוד, העבודה, ישראל ביתנו ועוד?

אלה הצליחו במשך השנים להשתדרג ולקבל היתר קבוע, הכולל אישור כניסה למכונית, בלי שהכנסת חשפה את הסיבה לקבלת האישור. סביר להניח שהמעגלים הפוליטיים שבהם הם מסתובבים סייעו להם בקבלת האישור.

הח"כים מצביעים על תקציב 2015-2016 בכנסת
אמיל סלמן

עם זאת, צריך לקחת בחשבון שיו"ר הכנסת אינו זכאי לשכור לשכה פרלמנטרית מחוץ לכנסת, כפי שיכולים יתר הח"כים, דבר המאלץ אותו לקיים את כל פגישותיו — ובהן עם פעילי מפלגה — רק במשכן הכנסת.

מדוע פורסמה רשימה חלקית בלבד?

רשימת בעלי ההיתרים הקבועים מונה כ–5,500 איש, ובהם חברי כנסת, חברי כנסת לשעבר, עובדי הכנסת, 300 יועצים פרלמנטריים, כ–3,000 עובדי מדינה המגיעים לדיוני הוועדות בתדירות גבוהה, לוביסטים ו–175 עיתונאים.

בין מקבלי ההיתרים נמצאים גם חברי סגל א' (עובדי לשכת הנשיא, משרד ראש הממשלה ולשכות שרים; שופטים, נגידת בנק ישראל, מבקר המדינה, מנכ"לים של משרדי הממשלה, שגרירים זרים, חברי הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית והמוסדות הלאומיים ועוד) ונציגים של ארגונים כלכליים (תעשיינים, קבלנים, חברי לשכת עורכי הדין, רואי חשבון ועוד). מי שכבר לא מופיע ברשימה הוא פרשן הספורט דני נוימן, שההיתר שלו הוקפא בשנה שעברה בעקבות תחקיר "עובדה", שלפיו הפך עם השנים ל"מאכער" המחבר לקוחות אל מסדרונות השלטון.

עם זאת, הכנסת הסתפקה בסוף השבוע בפרסום רשימה חלקית של כמה מאות מקבלי היתרי כניסה — בהתאם להחלטת בית המשפט — שלא כללה, למשל, את חברי סגל א' או את המנכ"לים של משרדי הממשלה, ששמותיהם אינם חסויים. לא פורסמו גם שמות חברי משפחתם של חברי כנסת שיש להם אישורי כניסה למשכן.

רשימת הלוביסטים שיש להם היתר כניסה קבוע או זמני למשכן (לוביסט ותיק, אגב, מקבל גם אישור כניסה עם מכונית), מופיעה באתר הכנסת. בסוף כנס החורף, במארס 2016 פירסם שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת רשימה שכללה 129 לוביסטים. הכנסת החליטה לפרסם רק 60 מהם.

בכנסת הסבירו כי פרסום הרשימה לפי קטגוריות נעשה בהתאם להחלטת בית המשפט — ובכלל זה, כמות השמות שפורסמו. אחת הקטגוריות הן נציגים של ארגונים יציגים ומלכ"רים, כאלה שמופיעים תדירות בוועדות הכנסת, נציגי השלטון המקומי, נציגי הסיעות, עיתונאים, מוזמנים של יו"ר הכנסת והמנכ"ל. משום מה, לא פורסמה אחת הקטגוריות החשובות ביותר: חברי מרכז ופעילי מפלגה.

הרשימה שפורסמה אינה נגישה

בסופו של דבר נאלצה הכנסת לפרסם את הרשימה — אבל הפרסום היה לא נגיש ולא ברור, בבחינת מגלה טפח ומכסה טפחיים. בנוסף, לצד השמות שפורסמו הסתפקו בכנסת בהגדרות תפקיד כלליות, כמו "נציגים של ארגונים חברתיים, מוזמני יו"ר ומנכ"ל, עיתונאים, לוביסטים ועובדי סיעות" — בלי לציין את מי הם מייצגים או מדוע קיבלו את ההיתר. נציגים של לשכת עורכי הדין, קופות החולים וארגונים נוספים הופיעו רק בשמותיהם — ללא התפקיד ושם הארגון.

עשרות, אם לא מאות, פעילים פוליטיים שקיבלו היתר קבוע, לא נכללו ברשימה. ליד שמות רבים לא צוינה הזיקה הפוליטית, ורק חדי־עין הצליחו לקשר בין שם כלשהו להיותו חבר מרכז ליכוד, כמו במקרה של ג'מל, בעל דוכן 
השווארמה החיפאי.

פרט לכך, לפני כמה שבועות, במהלך הדיונים על אודות העתירה בבית המשפט, הוסכם שאדרי ואביטל ישבו במשכן הכנסת ויעיינו ברשימת ההיתרים. השניים עיינו במשך שעתיים ברשימה שכללה גם את תפקידו של בעל ההיתר. לדבריהם, הרשימה שבה עיינו שונה מהרשימה שחשפה הכנסת.

בעקבות זאת שיגרה אדרי ביום חמישי אי־מייל בנידון לד"ר גור בליי, מהלשכה המשפטית בכנסת. בתשובתו, בליי התעקש כי תפקידו של בעל ההיתר מופיע ברשימה, אם כי באופן שונה. "הרשימה שבה עיינתם בכנסת לא היתה ממוינת לקטגוריות, אלא כללה את כל השמות לפי סדר הא"ב", הוא השיב. "לעומת זאת, ברשימה שהועברה אליכם עכשיו, בעלי ההיתרים ממוינים לפי קטגוריות. בהתאם לכך, המידע הנוסף שאותו את מבקשת — מכוח מה קיבל בעל התפקיד את ההיתר — מגולם עכשיו בקטגוריה שאליה כל בעל היתר משתייך. לדוגמה, אם הוא מופיע ברשימת השדלנים, הוא קיבל את ההיתר בתור שדלן, אם הוא מופיע ברשימת העיתונאים, הוא קיבל בתור עיתונאי וכיוצא בזאת".

עיתוי פרסום תמוה מבחינה תקשורתית

פרסום רשימת ההיתרים — יום חמישי ב–12:40 — אירע כשעיתוני סוף השבוע, המכונים "עיתוני ליל הסדר", כבר היו כמעט סגורים. במהדורות החדשות בטלוויזיה וברדיו עסקו באותה שעה בעיקר בנושאים הקשורים לחג. העיתוי המוזר אינו מקרי. הוא סייע בעצם "לקבור" את הנתונים בין מהדורות החג, מבלי "לקלקל" חלילה את רוח החג.

כמחצית ממוזמני יו"ר הכנסת — אנשי ליכוד

רשימת מוזמני יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), ומנכ"ל הכנסת רונן פלוט, שנחשפה, כוללת 110 בעלי היתרים קבועים. כמחצית מהשמות הם של אנשי ליכוד וחברי מרכז, והיתר של פעילים חברתיים ועוד.

הרשימה החלקית כוללת, בין היתר, את משה סוויל, סגן ראש מועצת גוש עציון; נתן אנגלסמן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד; דורון אטיאס, איש ליכוד מקרית ביאליק; אלגרבלי מקסים, איש ליכוד מנתניה; אברהם פריד, יו"ר ארגון נהגי ובעלי המוניות שנחשב איש ליכוד; שלמה אלמגור חבר מזכירות הליכוד ואחותו חגית אלמגור; שלום אלפסי, חבר מרכז הליכוד מאשדוד; מאיר ארגמן, חבר מרכז הנמנה עם "חבורת המייסדים"; מישל ביטון, חבר מרכז מסניף תל אביב; ושמשון בלומנטל, יו"ר סניף הליכוד בבית"ר עלית.

הרשימה כוללת גם את חני בלייוויס, מנהלת לשכת יו"ר הליכוד וראש הממשלה, בנימין נתניהו, במצודת זאב; שבח שטרן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד (לצד אנגלסמן); דוד בן בסט, יו"ר התאחדות הרדיו האזורי; יוסף ברבי, חבר מרכז מקרית ביאליק; אריק ברמי, לשעבר מנכ"ל הליכוד; אילן גורדו, יו"ר מועצת סניף הליכוד בירושלים; ארנון גלעדי, הנחשב כ"איש החזק" בליכוד בתל אביב; גבי גניש, חבר מרכז מירושלים; רפי דואק, ממלא מקום מנכ"ל הליכוד וחבר מרכז; יוסי והב, יו"ר מועצת הליכוד בפתח תקוה; נסים זגורי, ומאיר חלבי, חברי מרכז מחולון; ודניאל חלפין, חבר מרכז מראשון לציון.

מלשכת יו"ר הכנסת נמסר בתגובה כי "נוהל הנפקת היתרים למוזמני יו"ר הכנסת קיים במשך קדנציות רבות, ולכל יו"ר כנסת היו עשרות אישורי כניסה שאותם הנפיק. הציבור צריך להבין שליו"רי הכנסת לדורותיהם אין לשכה פרלמנטרית שבה ניתן לקיים פגישות עם חברי המפלגה, בשונה מכל חברי הכנסת הרשאים לשכור לשכה מחוץ למשכן. יו"רי הכנסת הם עדיין אנשי מפלגה, שצריכים לשמור על קשר עם בוחריהם כדי להיבחר מחדש, ולכן הוחלט לאשר להם להנפיק אישורים".

רמי לוי: "אני מגיע רק כשמזמינים אותי"

אחד ממקבלי ההיתרים הקבועים הוא רמי לוי, בעלי רשת שיווק השקמה, שנחשב מקורב לבכירים בליכוד ולשר האוצר משה כחלון. לוי הוא גם חבר מועצת עיריית ירושלים, והגיע בקדנציה הקודמת לכנסת, בין היתר, על מנת להשתתף בדיוניה של ועדת הכלכלה בחוק המזון.

מה אתה עושה בכנסת?

אני מוזמן לכנסת פעמים רבות, לדיונים בוועדות, ובהם של ועדת הכלכלה בקדנציה הקודמת ב"חוק המזון". אני גם חבר מועצת עיריית ירושלים. כל פעם שהיו מזמינים אותי הייתי בא.

אז איך קיבלת אישור קבוע?

שאלתי מה עושים כדי לקבל אישור קבוע, כדי לחסוך את סידורי הכניסה. אמרו לי למלא טופס, אז מילאתי טופס וקיבלתי אישור קבוע. לא דיברתי עם אף אחד (הכוונה ככל הנראה לגורם בכיר בליכוד או בממשלה, צ"ז) כדי לקבל את האישור.

אתה מסתובב הרבה בכנסת?

לא. אני מגיע רק כשמזמינים אותי.

היתרי כניסה קבועים יש גם לניר חפץ, יועץ התקשורת של נתניהו בתפקידו כיו"ר הליכוד, ולרבקה פאלוך, לשעבר יועצת לענייני חרדים של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

מקבל היתר כניסה קבוע נוסף הוא שעיה סגל, יחצן שייצג בעבר את נתניהו ואת משפחתו. לטענתו, הוא לא ביקר בכנסת כבר שנתיים, וגם כשהיה מבקר, היה עושה זאת פעם בשנה.

למה קיבלת אישור קבוע?

הייתי המון שנים יועץ של ראש הממשלה אריאל שרון ושל בנימין נתניהו. זה עשרות שנים אני יועץ של האנשים הבכירים במדינה. כשהם רצו שאבוא לפגוש אותם בכנסת אז באתי. כשאני בא לכנסת אני נכנס עם המכונית.

מהי תדירות הביקורים שלך בכנסת?

להערכתי, לא הייתי בכנסת כשנתיים. אתה יכול לבדוק את זה עם מחלקת ההיתרים. בדרך כלל הייתי מגיע למשכן פעם בשנה, פלוס מינוס. אני כבר לא מייעץ לנתניהו ואני גם לא משתמש באישור הכניסה לכנסת, אף שהוא עדיין בתוקף.

איך זה להיות בכנסת?

אני לא לוביסט ואני גם לא אוהב לבלות בכנסת. גם כשעבדתי עם נתניהו, באתי רק כשאמרו שאני חייב להגיע לפגישות בכנסת. בקיצור, עליי אין סיפור.

מנגד, יו"ר תחנות הרדיו האזוריות, דוד בן בסט, מגיע לכנסת בתדירות גבוהה — בערך אחת לשבוע ולעתים אף יותר. בין היתר, הוא קידם באחרונה חוק לפיצול תדרים של תחנות רדיו אזוריות, שהוגש על ידי ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) וזכה לתמיכת משרד התקשורת. הצעת חוק נוספת שקידם, שהוגשה על ידי ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) נועדה להגביר את הפרסום ברדיו האזורי. כמו כן, הוא עורך תוכנית פוליטית המשודרת בימי שישי ברדיוס FM100, שבמסגרתה ראיין חברי כנסת רבים.

מדוע קיבלת אישור כניסה קבוע לכנסת?

קיבלתי את האישור כיו"ר ההתאחדות של תחנות הרדיו האזוריות וכמנהל ראשי של מדיה. אני מגיע הרבה לכנסת, בערך פעמיים בשבוע, וגם עושה כתבות בכנסת. יש לי אישור כניסה כמו שניתן לעיתונאים. קבלתי את האישור לאחר שעברתי תחקיר, כפי שקיים לגבי יתר העיתונאים.

אתה מגיע עם כלי הרכב?

כן. יש לי אישור רכב. גם לנהג שלי יש אישור כניסה קבוע.

הכנסת: מילאנו אחר החלטת בית המשפט

מהכנסת נמסר כי "לאחר פסיקת השופטת נאוה בן אור בבית המשפט המחוזי בירושלים, העבירה הכנסת לנציגי העותרים את רשימת השמות בהתאם לקטגוריות שנקבעו בפסק הדין. השמות שאותם נתבקשה הכנסת למסור הם של בעלי היתרים שהם נציגי מוסדות ללא כוונות רווח, מוזמני יו"ר ומנכ"ל הכנסת, נציגי כלי תקשורת ועיתונאים ומוזמני מנהל חטיבת התקשורת, שדלנים, עובדי סיעות הכנסת, מוזמני ועדות הכנסת ונציגי השלטון המקומי.

"יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, הורה לקצין הכנסת להיערך למתן מענה אבטחתי בעקבות פרסום השמות. קצין הכנסת כבר החל בהיערכות ויודיע בימים הקרובים על הנחיות חדשות ושינויים מתחייבים. הכנסת הציגה בבית המשפט את עמדתה, שלפיה יש בפרסום השמות משום הכבדה על מערך האבטחה בכנסת, וגם בית המשפט התייחס לכך בהבנה בפסק הדין".

עו"ד רחלי אדרי מהתנועה לחופש המידע אמרה בתגובה כי "ככל שהכנסת לא תשלים את המידע החסר, נפנה לקבלת הבהרות מבית המשפט".

מהתנועה לחופש המידע מסרו כי "המדובר בנבזות של הכנסת, שהעבירה את רשימת בעלי אישורי הכניסה בפורמט לא נגיש, בערב החג, ובלי לפרט את תפקידם או את הגוף שהם מייצגים. הכל כדי להקשות".

אביטל אמר בתגובה כי "מעבר לחשיפת הזיקות הנוכחיות וניקוי האורוות — אני מסתכל רחוק. מהיום, הודות לנוהל השקיפות החדש הזה, יו"רי כנסת יחששו שבעתיים מלחלק היתרי כניסה למקורבים ועסקנים שלא ראויים להם. מנגד, הם יזהרו לבטל היתרים לכאלה שאכן זקוקים להם. כלומר, השקיפות תיצור בקרב קברניטינו זהירות הכרחית שתמנע שחיתויות עתידיות. זו מהות הניצחון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם