בגלל העיכוב בהקמת ועדה ציבורית: גלאון, יחימוביץ' ולוי-אבקסיס דורשות דיון דחוף על גיל הפרישה לנשים

חברות הכנסת תובעות דיון בוועדת בכספים, וטענו כי "אנו חוששות כי כוונת המשרד היא להעלות את גיל הפרישה באופן אוטומטי וללא הכנה מוקדמת, במטרה לסגור גירעונות על גבן של אחיות, מנקות, סייעות ונשים רבות נוספות במקצועות שוחקים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

חברות הכנסת זהבה גלאון (מרצ), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) דורשות לקיים דיון דחוף בוועדת הכספים בנושא קביעת גיל הפרישה לנשים לאור העיכוב בהקמת הוועדה הציבורית לבחינת הנושא.

על רקע התקרבות המועד בו על פי חוק יועלה גיל הפרישה לנשים, ומכיוון שהוועדה הציבורית שהייתה אמורה להגיש את מסקנותיה בעניין בסוף יוני 2016 טרם הוקמה - פנו חברות הכנסת ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, וביקשו כי יקיים דיון בנושא.

בפנייתן, כתבו חברות הכנסת כי "בשנת 2012 הוחלט לדחות בחמש שנים את העלאת גיל הפרישה לנשים. בחוק נקבע מפורשות כי לפני העלאת גיל הפרישה תוקם ועדה ציבורית שתדון בנושא, ותמליץ על הצעדים הנחוצים להכנת המשק. לקראת הקמת הוועדה, הגשנו למשרד האוצר מתווה מפורט, פרי עבודה משותפת עם ארגוני נשים וארגונים חברתיים, אשר אימוצו יאפשר העלאה הדרגתית של גיל הפרישה מבלי לדרדר נשים רבות לעוני ולמחסור".

הח"כיות הוסיפו כי "המתווה שאנו מציעות מתבסס על הבחנה בין גיל הפרישה לגיל הזכאות לקצבת הזקנה מהביטוח הלאומי, וכולל ביטול של גיל פרישה חובה וקביעת גיל דיפרנציאלי לקבלת הקצבאות בהתאם למקצוע. בנוסף, המתווה כולל שורה של צעדים שמטרתם להכין את המשק להרחבת התעסוקה של עובדים ועובדות מבוגרים במשק בכלל ובמגזר הציבורי בפרט, והקמת מערך של הכוונה, הכשרה והסבה מקצועית לעובדות מבוגרות שנפלטו משוק העבודה. כ-20% מהנשים נפלטות משוק העבודה לפני גיל 60, וכל שנה נוספת של דחייה דנה אותן למחסור".

גלאון ויחימוביץ' בכנס גיל הפרישה בכנסת צילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריהן, "העובדה כי טרם הוקמה הוועדה הנדרשת על פי חוק מעלה חשש כבד כי בניגוד לדברים שנאמרו לנו מפורשות במגענו עם משרד האוצר בשנה החולפת, אין בכוונת משרד האוצר לנקוט בצעדים מקדימים שימנעו את הפגיעה הצפויה בנשים רבות. אנו חוששות כי כוונת המשרד היא להעלות את גיל הפרישה באופן אוטומטי וללא הכנה מוקדמת, במטרה לסגור גירעונות על גבן של אחיות, מנקות, סייעות ונשים רבות נוספות במקצועות שוחקים - ותוך התנערות מהאחריות למצבן של נשים הזקוקות לסיוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker