כיצד חילקו ביניהם בנימין נתניהו וישראל כ"ץ את השליטה בליכוד

לפי סיכום שהושג, עוה"ד של משפחת נתניהו, דוד שמרון, יהיה חבר בצוות של הליכוד שיגבש כללים להתקשרות עם יועצים חיצוניים, ובהם ניר חפץ ■ כ"ץ, האיש החזק במזכירות הליכוד, השיג מינוי יועמ"ש למזכירות והשפעה על מינוי מטות בחירות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מזכירות הליכוד אישרה ביום חמישי החלטה על הקמתו של צוות שהוסמך לגבש נהלים ברורים להתקשרות של המפלגה עם יועצים חיצוניים ולקליטת בעלי תפקידים ועובדים בליכוד. בצוות חברים עו"ד דוד שמרון ועו"ד אילן בומבך.

שמרון ובומבך הוסמכו על ידי המזכירות גם לגבש נהלים ברורים להקמה ולניהול של מטות בחירות לכנסת ולבחירות מוניציפליות, וכן להתנהלות שוטפת של הליכוד מול גופים חיצוניים במסגרת סמכויות המזכירות כגוף מפקח. נקבע שעל שמרון ובומבך להיוועץ במהלך גיבוש הנהלים עם מבקר הליכוד, שי גלילי, ועם ועדת הביקורת של הליכוד, ולהביא את המלצותיהם בתוך 30 ימים לדיון ולאישור מזכירות הליכוד. עוד אישרה המזכירות פה אחד את בחירתו של בומבך ליועץ המשפטי שלה.

בנימין נתניהו וישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

ההחלטה התקבלה לאחר התרוצצויות רבות ומגעים בין יו"ר המזכירות, שר התחבורה ישראל כ"ץ, לבין אנשיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בראשות שמרון, שהוא עורך הדין הפרטי של משפחת נתניהו, ועמד מטעם נתניהו בראש צוות המשא ומתן הקואליציוני.

בעצם מדובר בהסכמה בין כ"ץ לנתניהו על דיל שבמסגרתו כל אחד מהם קיבל את חלקו.

מבחינתו של כ"ץ, ההישג הוא גיוס תמיכתו של נתניהו להעסקת יועץ משפטי למזכירות בנפרד מהיועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, לאחר שהתנגד לכך תקופה ארוכה. כ"ץ נחשב לאיש החזק במזכירות. הוא תמך בבחירתו של שר הרווחה, חיים כץ, לראשות מרכז הליכוד, בעוד ח"כ צחי הנגבי הוצג כמועמדו של נתניהו.

הישג נוסף לכ"ץ בעסקה הוא השגת תמיכתו של נתניהו בכך שהקמת מטות בחירות במערכת הבחירות תיעשה בשיתוף המזכירות — מה שלא קרה בבחירות האחרונות. הנושא עלה בעקבות התמרמרות של חברי מזכירות על כך ששלמה פילבר, ששימש מנהל הקמפיין של הליכוד בבחירות הקודמות — ומאז מונה למנכ"ל משרד התקשורת על ידי נתניהו, המכהן גם כשר התקשורת — הגדיל את הוצאות המפלגה בבחירות בלי אישור של ועדת הכספים במפלגה.

דוד שמרוןצילום: דניאל בר און

בליכוד טוענים כי בבחירות האחרונות צברה המפלגה גירעון של 9 מיליון שקל, בין היתר בעקבות הגדלתו של תקציב הבחירות. עם זאת, 30 המנדטים שהשיג הליכוד, בין היתר בזכות קריאתו של נתניהו ביום הבחירות כי "הערבים נוהרים לקלפיות", הניבו למפלגה מימון בחירות חד־פעמי מהמדינה בסך 37.7 מיליון שקל.

ומה קיבל נתניהו? ראש הממשלה, שזיגזג בשבוע שעבר בהחלטות להקדמת הפריימריס לראשות הליכוד, ולבסוף אושר מינויו בלי בחירות ליו"ר המפלגה עד 2023 — הצליח לגרום לכך שצוות בהשתתפות נציגו, שמרון, יגבש את הנהלים להוצאת כספים והקמת המטות במערכת הבחירות. סביר להניח שהמלצות הצוות יהיו גמישות מספיק כדי שנתניהו לא יהיה כבול בידי חברי המזכירות בהקמת מטות בחירות.

בליכוד מעריכים שהצוות שמרון־בומבך גם לא יקשה על נתניהו בשכירת יועצים חיצוניים. סוגיית היועצים החיצוניים הועלתה על ידי חברי מרכז, שמחו על העסקתו של ניר חפץ כיועץ ליו"ר הליכוד נתניהו בעלות של כ–33 אלף שקל בחודש. חפץ אף הועסק כראש מטה ההסברה של הליכוד במערכת הבחירות האחרונה.

חפץ, הנחשב מקורב מאוד לרעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, משמש יועץ אסטרטגי ודובר של שורת גופים במשק, שלחלקם ממשק עם המגזר הציבורי.

באחרונה חתם חפץ על הסכם למניעת ניגוד עניינים, שלפיו לא יפנה לראש הממשלה בעניין לקוחותיו. כמו כן הודיע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי הוא מעניק שירותים למשפחת נתניהו בלא תמורה. השירות הזה עדיין לא אושר על ידי ועדת ההיתרים הפועלת ליד משרד מבקר המדינה, שתתכנס שוב השבוע בעניין זה.

שמרון, מטעם נתניהו, הודיע למבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, כי משפחת נתניהו מוכנה לתרום את הכספים שהיו מיועדים לתשלום לחפץ. לפני שבועיים וחצי, לאחר שההסדר למניעת ניגוד עניינים נחשף על ידי רביב דרוקר בערוץ 10, טילפן נתניהו בעצמו בעניין זה אל המבקר. משרד מבקר המדינה מסר באחרונה כי עד כה ועדת ההיתרים לא אישרה את ההצעה הזאת. כך או כך, פתיחת דיון פומבי וטעון במזכירות הליכוד בעניינו של חפץ לא היתה נוחה לנתניהו, ולכן הסדרת הנושא בצוות שמרון־בומבך עולה בקנה אחד עם האינטרסים שלו.

קרב מינויים בליכוד

תכונה מורגשת בליכוד לקראת סבב מינויים הצפוי בקרוב. לפי ההערכות, שר התיירות, יריב לוין, ימונה לשר הכלכלה. שרת התרבות, מירי רגב תובעת אף היא לקבל את תיק התיירות, אך ייתכן שתקבל עוד סמכויות ותישאר במשרד זה. למרות דרישתו של סגן השר איוב קרא למנותו לשר, צחי הנגבי צפוי להתמנות לשר התיירות, ונתניהו ימשיך להחזיק בתיק התקשורת.

הדרישה בליכוד היא למנות שני שרים חדשים מטעם המפלגה לאחר התפטרותם של סילבן שלום ודני דנון. ואולם, שר האוצר, משה כחלון (כולנו), טען בשבוע שעבר בפגישה עם נתניהו שקידומו של יעקב ליצמן (יהדות התורה) מסגן שר לשר הבריאות בא על חשבון המכסה של שרי הליכוד, ולכן שהליכוד זכאי למנות כעת רק שר אחד. נתניהו וכחלון ייפגשו השבוע שוב, ונתניהו ינסה לשכנע את כחלון להסכים למינוי שני שרים חדשים מהליכוד.

בליכוד מוזכרים שמותיהם של ח"כ אבי דיכטר ובני בגין כמועמדים לשרים. מינוי דיכטר לשר יסייע לנתניהו לבצע סבב של כיסאות מוזיקליים בליכוד. במקרה כזה צפוי ח"כ יואב קיש להתמנות ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, בעקבות מינויו של יו"ר הוועדה, צחי הנגבי, לשר. עוד מוזכרים כמועמדים לתפקיד זה דיכטר, אם לא ימונה לשר, וח"כ ענת ברקו.

בסיכום שהתקבל בעת הקמת הקואליציה הוחלט שקיש יתמנה בעוד שלושה חודשים ליו"ר ועדת הכנסת במקומו של ח"כ דוד ביטן, שלפי ההסכם אמור להתמנות לסגן שר התחבורה במקביל להתפטרותו של סגן השר במשרד ראש הממשלה, ירון מזוז. עם זאת, אם קיש ימונה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ביטן ומזוז יוכלו להישאר בתפקידיהם.

בשבוע שעבר נפגש ביטן עם נתניהו ודרש ממנו להתמנות ליו"ר הקואליציה במקומו של הנגבי, נוסף על כהונתו כיו"ר ועדת הכנסת. הוא הסביר כי הצלחתו של יו"ר הקואליציה תלויה ביו"ר ועדת הכנסת, שיכול, למשל, להקדים העלאת חוקים ולקבוע סדרי דיון במליאה. ביטן נחשב מקורב מאוד לכ"ץ. הוא מנהל בהצלחה וביד רמה את ועדת הכנסת למרות הרוב הדחוק שיש לקואליציה בכנסת, לאחר שהגיע להסכמות עם חברי אופוזיציה.

אלא שביטן אינו איש הליכוד היחיד החושק בתפקיד יו"ר הקואליציה: גם ממלא מקום יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, רואה עצמו מועמד. זוהר, שהיכה גלים באחרונה בהעלאתו של חוק השבת, זוכה בין היתר לתמיכה מהסיעות החרדיות — יהדות התורה וש"ס. זוהר, המשמש מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, סייע באישור התקציב, תוך שגזר קופון פוליטי — וקיבל ממשרד האוצר תקציבים ליעדים שעליהם המליץ. גם זוהר נפגש עם נתניהו, שהודיע לו כי הוא בוחן את מועמדותו.

כל סבב המינויים הזה תלוי במינוי של שני שרים מהליכוד. במפלגה מעריכים אפוא שנתניהו יציע לכחלון סמכויות לסגן השר מטעם כולנו, שימונה במשרד הכלכלה בהתאם להסכם הקואליציוני — כדי שכחלון יסכים למינוי שני שרים חדשים מהליכוד. ח"כ רחל עזריה (כולנו) מוזכרת כמועמדת לתפקיד סגנית שר הכלכלה. עזריה דורשת סמכויות בנושא תעסוקה ומעונות היום, ובידי נתניהו ההחלטה אם להסכים לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker