מחירון הנגב של צה"ל: 70 אלף שקל לקצין ו-200 אלף שקל לכל משפחה שתפריח את השממה

ח"כ מאיר כהן: "המעבר של צה"ל לא מעיר את הנגב. אנשי הקבע ממשיכים לגור במרכז – וכל הבתים בעומר מושכרים על ידם. לדימונה ואופקים - טרם הגיע ולו איש קבע אחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבני עיר הבה"דים בנגב

צה"ל מציע מענק של 70 אלף שקל לקצין שיעבור לנגב ו- 200 אלף שקל למשפחה, במסגרת מעבר יחידות אגף המודיעין והתקשוב לנגב. פרטים אלו נחשפו על ידי חזי משיטה ממינהל מעבר צה"ל לנגב במשרד הביטחון, במהלך הדיונים בוועדה לביקורת המדינה. המענק ינתן למי שיתגורר באזור במשך 5 שנים.

לדברי משיטה, עד שיושלם המענה התחבורתי הכולל, שיוצג בחודש הקרוב ע"י משרד התחבורה, מממן משרד הביטחון הסעות ישירות לבסיסי הנגב מ-19 מרכזים בארץ. משיטה הזהיר כי "כוחות השוק לא יעשו את שלהם, ועל משרדי הממשלה להכין מאות יחידות דיור להשכרה לתקופת מעבר הבסיסים". לדבריו, קריית ההדרכה שתיבנה ליד רמת חובב נבדקת היום ומנוטרת מבחינת זיהומים ואיכות הסביבה.

בתגובה לשורת ההטבות, טען ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) כי "המעבר של צה"ל לא מעיר את הנגב. נתנו לאנשי הקבע בית בעומר בפחות ממיליון שקל כאשר מחירו למעלה מ-3 מיליון שקל, אך הם ממשיכים לגור במרכז הארץ – וכל הבתים בעומר מושכרים על ידם. לדימונה, ירוחם, באר שבע ואופקים - טרם הגיע ולו איש קבע אחד".

עיר הבה"דים בבנייהצילום: עופר וקנין

ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) חיזק את טענתו והוסיף כי בתשתית הרכבות כיום, אין שום בעיה לאנשי הקבע לשרת בנגב ולהמשיך להתגורר בתל אביב או ראשון לציון.

ח"כ מאיר כהן צילום: מיכל פתאל

תא"ל (מיל.) יוסי ביינהורן, נציג מבקר המדינה, דיבר בעד חשיבות מעבר בסיסי צה"ל לנגב; "זהו איננו רק מיזם של מערכת הביטחון אלא מיזם בעל משמעות לאומית, רוחבית, לכל המערכות בדרום הארץ. האחריות מתחלקת בין כמה וכמה משרדי ממשלה, וייתכן כי המיזם יתקדם מבחינה מסוימת ויתנהל בעצלתיים מבחינות אחרות".

לדבריו, המבקר חשף בדו"ח שלו, עיכוב במקור המימון להעברת יחידות המודיעין והתקשוב לנגב בהיקף של 19 מיליארד שקל, וכן עיכוב בתמיכה באוכלוסיית משפחות אנשי הקבע בהיקף 3.2 מיליארד שקל, שנקבעה על ידי מערכת הביטחון וטרם אושרה על ידי האוצר. בשל העיכובים נוצרה אי-ודאות בהבטחות אלו, וגם חלק מתשתיות התחבורה ההכרחיים טרם החלו, כיוון שטרם סוכם תקציבם.

חזי משיטה השיב כי כל המימון למיזם אושר כבר על ידי האוצר כתקציב ייעודי–חיצוני לתקציב הביטחון. לדבריו, כבר היום משרתים כ-30 אלף חיילים. מעבר של קריית הדרכה, אגף המודיעין וקריית התקשוב, יוסיף כ-30 אלף נוספים, מתוכם כ-7,000 אנשי קבע.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי "חשוב לבדוק את התהליך תוך כדי ביצועו ולא לבכות על הליקויים בדיעבד. זהו מהלך מבורך ומכריע, שאמור להביא לאזור צמיחה כלכלית וחברתית, אך יש להיערך לקליטת אנשי הקבע ומשפחותיהם מבחינת מגורים, תשתיות חינוכיות, בריאותיות ותחבורתיות. הכיוון חיובי אך ההכרעות הדחופות, תוך שיתוף פעולה בין כל משרדי הממשלה – נחוצות כדי לא לעכב את המעבר בצורה חלקה".

אל"מ ירון כהן, ראש מחלקת התכנון באגף כוח האדם, מסר כי "מי שישרת בקבע באגף המודיעין או התקשוב ישהה כ-25 שנה באותה היחידה, ולכן הכנת המעטפת עבורם ומשפחותיהם – תביא למעברם לסביבת הבסיס". נעה אבירם, נציגת משרד התחבורה התייחסה לתוכנית להוספת רכבות ואוטובוסים, ולדבריה תדירות האוטובוסים לבסיסים תהיה בהתאם לאיכלוסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker