אושרה הפחתת מס החברות; ח"כ אורלי לוי-אבקסיס לממונה על התקציבים: "שקרן"

ח"כ גפני: "נותנים הטבות במס לחברות עשירות, בעוד שהיה צריך לבצע הפחתה של 2% למי שמשתכר מתחת ל-14 אלף שקל ברוטו בחודש"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכספים אישרה בצהריים את הפחתת מס החברות מ-26.5% ל-25% החל מהראשון בינואר 2016. הצעת החוק תועלה בימים הקרובים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

ח"כים בוועדה מתחו ביקורת על החלטת הממשלה; יו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע כי יגיש בקרוב הצעת חוק שתפחית ב-2% את שיעור מס ההכנסה למשתכרים בין 5,300 שקל ברוטו בחודש ועד 14 אלף שקל ברוטו בחודש.

גפני אמר שכחבר קואליציה הוא מחוייב לתמוך בהצעת החוק להפחתת מס החברות אבל לצד זאת לא ניתן להתעלם מביקורת על סדר העדיפויות. לדבריו, "נותנים הטבות במס לחברות עשירות בעוד שהיה צריך לבצע הפחתה של 2% למי שמשתכר בין מתחת ל-14 אלף שקל ברוטו בחודש".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) כינתה את הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי שקרן. היא טענה כי האוצר הסביר שיש לו מחסור בתקציב ואחר כך בא עם הצעה להפחית את המע"מ ב-1% ואת מס החברות ב-1.5%. עלות שני הצעדים הללו נאמדת בכ-6 מיליארד שקל. היו"ר גפני הוציא אותה מהישיבה.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגישה הסתייגות להצעת החוק להפחתת מס החברות ב-1.5%. על פי ההסתייגות של גלאון, אליה הצטרפו שאר חברי האופוזיציה בוועדת הכספים, יוחל מס חברות דיפרנציאלי במסגרתו חברות שההכנסה הפנויה שלהן עומדת על פחות מ-1.2 מיליון שקל, ישלמו מס של 25%, וחברות שההכנסה הפנויה שלהן גבוהה יותר ישלמו מס בגובה 30%.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס
אורלי לוי אבקסיסצילום: תומר אפלבאום

חברי הקואליציה בוועדת הכספים הביעו תמיכה בהצעה, אך הצביעו נגד ההסתייגות.

גלאון הסבירה כי "הפחתת מס החברות היא צעד שגוי וחסר אחריות. אין כל הצדקה לחלק לחברות הענק ולתאגידים 1.2 מיליארד שקל שכחלון מחלק היום לחברות ולתאגידים. את הכסף הזה צריך היה להשקיע בהגדלת הסיוע לאוכלוסיות מוחלשות, בשיפור ובהגדלת השירותים המופרטים והמתפוררים שהמדינה אמורה לספק לאזרחיה, ולא במתנה חסרת הגיון דווקא לחזקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker