גרמן: "לוביסטים איימו עלי"

"לוחצים עלינו על מתווה הגז בגלל לוביסטים ובגלל אינרטסים כספיים", סיפרה גרמן בדיון שבו אושר חוק המחייב לוביסטים להירשם ולומר את מי הם מייצגים

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכנסת אישרה היום (ב') את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק שתטיל על לוביסטים שנוכחים בדיוני ועדות להירשם ולומר את מי הם מייצגים. בישיבה נכחו 9 לוביסטים ממשרדי הלובינג - יותר ממספר הח"כים בישיבה.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), הסביר כי "היום מעבירים דף נוכחות, אבל אין חובה להירשם בו. שדלנים (לוביסטים) נכנסים ויוצאים לדיונים ואין שום תיעוד מי נכח בדיון ואת מי הוא מייצג. על פי הצעת החוק, תהיה חובה להירשם ולומר את מי אתה מייצג באותו דיון".

יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ביקש להוסיף להצעת החוק סעיף שייחייב את השדלנים להעביר למרכז המידע והמחקר של הכנסת את המסמכים שהם מעבירים לח"כים. לדבריו, "ח"כים מקבלים לא מעט מסמכים משדלנים, לעיתים מגמתיים. על סמך העמדות האלה הם קובעים את דעתם. הכרחי שהניירות האלה יימסרו גם למרכז המחקר והמידע של הכנסת ויפורסמו תוך 24 שעות. ישבנו בוועדת הכספים בדיון על חוק ששינסקי ויו"ר כי"ל ניר גלעד הציג לח"כים מצגת בה נאמר שכי"ל משלמת 2 מיליארד שקל מסים בשנה. זה נתון שקרי כי הוא כולל גם את מס ההכנסה של העובדים. היום היא משלמת מס של מיליארד שקל".

ביטן השיב לו ואמר כי "אז אם הם פנו לח"כ ונתנו לו מידע לא נכון, אתה רוצה שכל ה-120 יקבלו את המידע השגוי?" רוזנטל הסביר כי "כשאתה מפרסם, יהיה מי שיגיד שהנתון לא נכון. אני לא מצפה מכל ח"כ להבין בכל תחום. החומרים האלה נועדו לשנות החלטות של הכנסת. כל מידע שיימצא מוטה בכוונה, יהיו סנקציות. יש נתונים ויש דעות. דעות – כל דעה לגיטימית, אבל אם מסד נתונים שגוי בכוונה – צריך שתהיה יכולת להפעיל סנקציות".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר כי "המנגנון המוצע יוצר שקיפות ויהווה מנגנון לריסון עצמי". ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה כי הופעלו עליה לחצים כבדים בכהונתה כראש העיר הרצליה, אבל היא לא נרתעה. היא סיפרה כי "למען הגילוי הנאות עלי להודות שיש לי רתיעה גדולה מלוביסטים מהתקופה שבטרם הייתי חברת כנסת. כראש עיר פעלתי בעניין חוק האנטנות שיסדיר את התקנת האנטנות של חברות התקשורת. בחדר ישבו לוביסטים של חברות התקשורת ופשוט ניהלו את הדיונים בלי לומר מהם האינטרסים. הם איימו עלי שיפסיקו את השידורים בהרצליה. הם התנהגו בצורה כוחנית. הם הקימו חברה מאוחדת של לוביסטים והרשו לעצמם לדבר בשם החברות".

גרמן הוסיפה כי "טוב עושים שמעבירים את החוק והוא רך מדי. יש להכביד עוד יותר ולמנוע את האפשרות של לוביסטים להשפיע על חברי הכנסת. העבודה שלנו שיהיה לחברי הכנסת ראש נקי. ללוביסטים יש אינטרסים וזה לא אינטרס הציבורי אלא של הלקוח שלהם שנובע מכסף - כמה שיותר כסף".

ביטן השיב לה " זה העבודה שלהם. הח"כים הם לא רובוטים". גרמן: "זה לא אומר שזה טוב. לוחצים עלינו על מתווה הגז בגלל לוביסטים ובגלל אינרטסים כספיים וזה לא נראה לי לגיטמי. אני תומכת בהצעה של מיקי".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) קרא להילחם נגד ה"לוביסטים השחורים" כלומר אלה שמנהלים פעולות לובינג אבל לא רשומים כלוביסטים. ח"כ איילת ורבין נחמיאס (המחנה הציוני) אמרה כי "אני מפחדת ממה שאני לא יודעת. כשאומר לוביסט מה האינטרס שלו אני לא נבהלת. אני לא רואה שום מניע לדבר עם לוביסטים. אני מספיק עצמאית ויש לי יכולת להפעיל שיקול דעת".

הלוביסטים שנכחו בישיבה אמרו כי הם לא מתנגדים להצעת החוק מאחר שרבים מהם ממילא מזדהים בוועדות. עם זאת, הם הביעו התנגדות לחשוף רק את המסמכים ששולחים הלוביסטים ואמרו שיש לחשוף את כל המסמכים שנשלחים אל חברי הכנסת. הם הסבירו כי אם רק הלוביסטים יוגבלו, אזי נציגי החברות עצמם ישלחו מסמכים לחברות הכנסת והחוק לא יחול עליהם. הלוביסטים גם התריעו מפני פנייה של חברות ל"לוביסטים שחורים" שעליהם אין הגבלה.

מוקדם יותר היום אושר בוועדת הכנסת העלאתו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית של הצעת חוק, שהוגשה על ידי יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד), המתייחסת לסדרי עבודתה של הוועדה הציבורית לקביעת שכרם ותנאיהם של חברי הכנסת. מהחלטה עולה כי הכנסת תוכל לפרסם לציבור רק את שמות חברי הכנסת שיוותרו על עדכון שכרם, בהתאם להסכמתם של חברי הכנסת עצמם. הכנסת לא תפרסם אחת לשנה את שמות כל הח"כים שוויתרו על שכרם בלא הסכמתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker