צפו

אחרי סערת ניר גלעד: ועדת הכספים אישרה פה אחד את המלצות ששינסקי 2

ההמלצות יעברו לקריאה שניה ושלישית בכנסת ובכיל טרם הוחלט על תגובה ■ יו"ר כיל ניר גלעד גרם לסערה כשטען: "האחריות תיפול על כתפי הממשלה ועל חברי הכנסת" ■ יחימוביץ': "אתם פושעים", סמוטריץ': "חבורת צעקניות", זנדברג: "הומופוב, גזען ושוביניסט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכספים אישרה פה אחד היום (א') אחר הצהריים את המלצות ששינסקי 2, ובכך הוענק הישג משמעותי לשר האוצר - השר כחלון, מול ראש הממשלה - בנימין נתניהו. המשמעות היא שהמלצות הוועדה ייכללו בחוק ההסדרים ויחל הליך לקראת יישומן.

בעקבות התערבותו של חבר הכנסת מיקי רוזנטל הוסכם, כי התמלוגים מכיל ישמשו ליצירת תעסוקה בנגב, שגם תקטין את תלות הנגב בכיל. בכיל טרם הוחלט כיצד לפעול בנושא, ומקורבים לחברה אמרו, כי בין השאר תיבחן פניה לבג"ץ למניעת ישום ההמלצות. ההמלצות יעברו לקריאה שניה ושלישית בכנסת וייכנסו לתוקף. בכיל טרם הוחלט כיצד להגיב.

כחלון אמר, כי "מדובר בהישג ענק לאזרחי מדינת ישראל. משאבי הטבע שייכים לציבור וככאלה האזרחים צריכים ליהנות מהם. חצי מיליארד השקלים שיגיעו מהתמלוגים ישמשו לפיתוח הנגב, הכלכלה הישראלית וליצירת מקומות תעסוקה חדשים. אני גאה בחברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה שגילו אחריות והצביעו פה אחד לטובת אזרחי המדינה".

ההמלצה המרכזית בחוק קובעת הטלת מס על רווחי ייתר הנובעים מהפקת משאבי טבע בשיעור של עד 42%. מנגד יפחתו התמלוגים של כיל מכ-10% ל-5% בלבד. הוועדה  מצאה כי מבנה מערכת מיסוי משאבי הטבע בישראל כיום אינו מבטיח כי לציבור חלק ראוי מהרווחים הנובעים ממשאבי הטבע המצויים בישראל. דו"ח קרן המטבע הבינלאומית שנכתב עבור הוועדה קבע, כי מודל המיסוי הנוכחי על משאבי הטבע בישראל גורם לכך שבשיעורי רווחיות בינוניים עד גבוהים חלק הציבור ברווחים הוא מן הנמוכים בעולם.

הוועדה מצאה כי חלק הציבור ברווחים הנובעים מהחצבים בישראל עמד על 23% בלבד בשבע השנים האחרונות, זאת לעומת חלק הציבור ברווחי הגז והנפט העומד על למעלה מ-50%.

עם פרסום ההמלצות ההערכות היו, כי תוספת ההכנסות למדינה מרווחי כיל תהיה כ-500 מליון שקל בשנה. כיל הפעילה מכבש לחצים לשינוי ההמלצות, או כל החלטה אחרת שהתקבלה בשנים האחרונות בעניינה והכבידה עליה כלכלית. בעקבות הלחצים ניסה ראש הממשלה, בנימין נתניהו להוציא את ההמלצות מחוק ההסדרים. התנגדות נחרצת של כחלון הובילה להקמת צוות הארבעה לבחינת הקלות לכיל. כחלון התנגד להקלות ומאחר שהצוות לא הגיע להסכמות הודיע משרד האוצר אתמול על העברת ההמלצות להכרעת ועדת הכספים.

קודם לכן הודיע מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, היום (א') בוועדה כי צוות הארבעה, שדן בהמלצות ועדת ששינסקי 2 למיסוי משאבי טבע, לא הגיע להסכמה. אמיר ברקן, סמנכ"ל כלכלה ותשתיות במשרד ראש הממשלה, אמר בדיון כי "צוות הארבעה סבור, שאין לשנות את המלצות ועדת ששינסקי 2, והנוסחה שבהצעת החוק הנדונה בכל הנוגע לפעילויות קיימות. עם זאת, הצוות בחן את נושא ההשקעות החדשות וסבור, שיש לממשלה אינטרס עליון שיבוצע".

החברות הבהירו לממשלה, כי ההשקעות יניבו אלפי מקומות עבודה חדשים בנגב, ויגדילו את התוצר והיצוא. ביצוען יגדיל את הכנסות המדינה יחסית לתיקון החוק המוצע בכשני מיליארד שקל עד שנת 2030 מכיל וב-650 מליון שקל ממכרה הנחושת. "האינטרס לציבור, לנגב ולממשלה הוא שההשקעות יבוצעו", אמר ברקן. לכן, לדבריו, דן הצוות בהתאמות בהמלצות לגבי השקעות עתידיות, שיגדילו את ההשקעות והתעסוקה בנגב.

לפיכך הודיע מוקדם יותר באב"ד כי ההמלצות יעברו לדיון והצבעה בוועדת הכספים. החקיקה מובאת כפי שהיא, ללא הקלות וללא הבטחות להטבות עתידיות", אמר באב"ד בדיון בוועדת הכספים, והוסיף כי "ההצבעה תהיה על החקיקה, כפי שהיא".

אמירתו של באב"ד הגיעה בעקבות לחצי כיל שהובילו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להוציא את המלצות ששינסקי 2 מחוק ההסדרים. ואולם, בעקבות התנגדות משרד האוצר הוחלט להקים צוות של בכירים ממשרדי האוצר, ראש הממשלה, המשפטים והכלכלה לדון בהטבות שיינתנו לכיל.

משרד ראש הממשלה הציע הטבות מס על השקעות עתידיות, ואילו שר האוצר, משה כחלון, התנגד. בעקבות אי-ההסכמה הודיע באב"ד על העברת ההכרעה לוועדת הכספים. אם משרד ראש הממשלה יתנגד הוא עלול להיתפש בציבור כמי שפועל לטובת כיל על חשבון הציבור הרחב.

בתוך כך יו"ר כיל, ניר גלעד, גרם לסערה בדיון שנערך היום (א') בוועדת הכספים כשאמר: "הסיטואציה שבה מביאים את הנגב ומוותרים על השקעות של מיליארדים - האחריות תיפול על כתפי הממשלה ועל חברי הכנסת".

יו"ר הוועדה, משה גפני (יהדות התורה), ענה בתגובה: "אני מרשה לך לאיים". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) השיב אף הוא ואמר: "שיחזירו את הזיכיון". ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה: "זו סחיטה באיומים. פשוט פושעים. הם מחזיקים בני ערובה במשק". גפני אמר בתגובה כי "אני מסתייג מהמילים הקשות"

גלעד הוסיף: "לפי דברי של אמיר ברקן, אין כדאיות כלכלית להשקיע בישראל וזה כבר לא איום של כימיקלים לישראל. הצוות סבר שצריך לעשות תיקונים שונים. גלעד סיכם ואמר: "היום הזה הוא יום עצוב לנגב וגם לחברה".

רוזנטל הגיב ואמר: "הייתם אומרים שזו הפרה של הרישיון ולוקחים את הזיכיון לים המלח. הם מתנהגים כמו בריונים ומאיימים. עידן עופר לא נולד בים המלח. מי זה האיש הזה שהוא מאיים עלינו ככה?". גפני השיב: "אני הרשתי לו לדבר". ח"כ מיקי לוי (כולנו) אמר: "לא קיבלנו תשובה אם סוגרים את מפעל המגנזיום. מדובר ב-800 משפחות שעובדות שם". גפני אמר לגלעד: "יש לך את כל הזמן להופיע בוועדה". יחימוביץ' פנתה לגפני ואמרה: "תפסיק להיות ותרן כלפיו. ניר גלעד דיבר כאן בישיבות יותר מכל ח"כ אחר".

גלעד המשיך ואמר: "בחמש השנים האחרונים, פעם אחר פעם, מעבירים חקיקה פוגעת ופרסונלית בחברה. בשנים האחרונות מערכת ההכבדה שהוכבדה על החברה בגין האמירה של משאב הטבע כללה החרגה מחוק עידוד השקעות הון, השתת עלויות הקציר על החברה, וכעת ששינסקי 2 - תוצאה של פעילויות שלמות שמבצעת החברה במדינה נמצאות לא כדאיות כלכליות. תרכובות הברום לא נפתרה והופכת ללא כדאיות כלכלית. הבטחות שניתנו למגנזיום נלקחות על ידי החלטות של החשכ"ל. הכדאיות הכלכלית להמשך פעילות של חלק מהפעילויות הולכת ויורדת. עם אי הוודאות הנוכחית לא ניתן לקבל החלטה לשים דולר בתוך מדינת ישראל. אתם לא מרימים את היד על החברה, אלא על הנגב אלא ועל התעסוקה".

יחימוביץ' אמרה: "הם מתנהגים כחזירים". גלעד השיב: "התרומה שלי לנגב עולה על כל מה שיחימוביץ' עשתה". ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה לגלעד: "אתה מכרת את ים המלח בשיטת השקשוקה". יחימוביץ' הוסיפה: "אתה גם לא היית מנהל מוצלח".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר: "יש פה קול אחד חבורה של נשים צעקניות. סליחה גם ח"כ מיקי רוזנטל". זנדברג השיבה כי "אתה שוביניסט ושקרן". סמורטיץ' ענה: "ואת ממש ילדה". זנדברג השיבה: "שב בשקט ותסתום את הפה שלך. אתה לא תסתום פה פיות. תחשוף כמה אתה מקבל מכימיקלים לישראל. אם אתה עושה את זה בהתנדבות זו בושה. אתה הומופוב גזען ושוביניסט". סמוטריץ': "אני לא  אסתום את הפה שלי" .

בעקבות המהומה החליט גפני לנעול את הישיבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker