המסמך המלא

ההסכם הסודי בין המפלגות נחשף: כך מחלקים ג'ובים למקורבים

ההסכם בין הליכוד, המחנה הציוני, כולנו, ישראל ביתנו, ש"ס, מרצ, הבית היהודי ועוד לחלוקת תפקידים במוסדות הציוניים נחשף על ידי מיזם "מאה ימים של שקיפות" ■ יש עתיד: "לא נשתתף בחלוקת הג'ובים המושחתת"

צבי זרחיה

מפלגת יש עתיד אמורה היתה לקבל את משרת סגן יו"ר הסוכנות היהודית שיהיה ממונה על ההסברה, אתר האינטרנט של ההסתדרות הציונית העולמית והחינוך להוראת ישראל. המפלגה אמורה היתה לקבל גם את משרת יו"ר פעיל ל"מרכז הרצל" - כך עולה מההסכם בין מפלגות הליכוד, המחנה הציוני, כולנו, ישראל ביתנו, ש"ס, מרצ, הבית היהודי ועוד שנחתם ב-10 באוקטובר 2015. נציגי "יש עתיד" השתתפו במגעים שנערכו בין המפלגות אבל לבסוף החליטו שלא לקחת חלק בחגיגת הג'ובים - כך חשף הערב תומר אביטל במיזם "מאה ימים של שקיפות".

למרות שיש עתיד החליטה לא לחתום על ההסכמים הללו, משרת יו"ר פעיל למרכז הרצל שמורה לה עד חודש דצמבר 2015. כמו כן, לפי ההסכם ועדת המינויים למינויים בכירים תכלול גם את נציג "יש עתיד", נוסף על נציגי העבודה, הליכוד, מרצ, כולנו, ישראל ביתנו ש"ס ועוד.

צילום: ששון תירם

בישיבתה של ועדת השקיפות תקפו היום (ד') חברי הכנסת מ"יש עתיד" יעל גרמן, עליזה לביא ומאיר כהן את המחנה הציוני שהיה שותף להעברת ראשות החטיבה להתיישבות לנציג הבית היהודי. 3 ח"כי יש עתיד תבעו מיו"ר הוועדה, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) לקיים דיון בוועדה ולחשוף את ההסכמים שבין המפלגות במוסדות הציוניים. הדיון היה סוער ושפיר הודיעה שתקיים בקרוב דיון בעניין.

ח"כ גרמן אמרה בדיון כי נציג מפלגתה השתתף בדיונים במפלגות במוסדות הציוניים אך "יש עתיד" החליטה לא לקחת חלק בחלוקת התפקידים. ממפלגת "יש עתיד" נמסר בתגובה כי "יש עתיד הודיעה שאינה מוכנה לקחת חלק בהסכם שחתמו המפלגות ומודיעה גם היום שלא תשתתף בחלוקת הג'ובים המושחתת במוסדות הציוניים ואינה חתומה על ההסכם. 'יש עתיד' תמשיך לקחת חלק בחיזוק המפעל הציוני בתפקידים בהתנדבות".

ההסכם מעגן את חלוקת הג'ובים בין המפלגות שנחשפה באתר TheMarker לפיה בין היתר יו"ר קק"ל יהיה נציג מפלגת העבודה. העבודה בחרה לתפקיד את ח"כ דני עטר. יו"ר עמית בקק"ל יהיה השר והח"כ לשעבר מטעם כולנו - עוזי לנדאו. יו"ר כולנו משה כחלון שימש בעבר כעוזרו של לנדאו במשרד לביטחון פנים. עוד סוכם כי ראשות החטיבה להתיישבות תימסר לנציג "הבית היהודי" ולמשרה בחרה המפלגה את גאל גרינוולד. 

עוזי לנדאו
עוזי לנדאוצילום: תומר אפלבאום

אלה הג'ובים שקיבלו המפלגות לפי ההסכם

העבודה: יו"ר קק"ל, ראש המחלקה לחינוך, יו"ר הוועדה לתקצוב וכספים של הוועד הפועל, יו"ר מוסד ביאליק, יו"ר ארכיון שפילברג.

הליכוד: יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית – בתפקיד מכהן נתן שרנסקי, סגן יו"ר הנהלת הסוכנות, וחבר הנהלה ציונית ללא שכר, נציג המועצה הציונית בדירקטוריון קק"ל, סגן יו"ר קק"ל, יו"ר ועדת צרפת בהסתדרות הציונית העולמית, יו"ר הוועדה המתמדת בקונגרס הציוני.

סתיו שפיר. דימוי של "ילדה ג'ינג'ית שובבה"צילום: אוליבייה פיטוסי

הבית היהודי: יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, ראש החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, ראש מערך לשירותים רוחניים אורתודוקסים בחלקיות משרה, סגן יו"ר נשיאות הקונגרס.

ישראל ביתנו: ראש מחלקה לעידוד עליה, סגן יו"ר קק"ל.

ש"ס: סגן יו"ר קק"ל.

דני עטרצילום: אייל טואג

כולנו: יו"ר עמית בקק"ל (עוזי לנדאו).

מרצ: ראש המחלקה למפעלים ציוניים.

ארצנו (סיעה שלא משויכת למפלגה בכנסת): ראש המחלקה לפעילות בתפוצות, יו"ר חברת הימנותא.

לפי ההסכם בין המפלגות יוקצו כספים - כך קק"ל תקצה 70 מיליון שקל בשנה למשך 6 שנים להסתדרות הציונית העולמית לצורך "תמיכה יציבה". (באחרונה הושג הסכם בין האוצר לקק"ל להעברת 1.19 מיליארד שקל מקק"ל לתקציב המדינה). כמו כן הצדדים התחייבו לפעול להעברת כספים מתקציב המדינה להסתדרות הציונית העולמית וכן להגדיל את התמיכה מקק"ל לגופים דתיים.

יצויין שח"כ שפיר, שמרבה לדרוש שקיפות בחטיבה להתיישבות, לא ידעה ולא היתה מעורבת בהסכם שבין העבודה לליכוד הבית היהודי וכולנו ועוד לחלוקת הג'ובים הבכירים במוסדות הציוניים. שפיר ציינה כי "ברגע שנקבל אותו נקיים דיון מיוחד עם יו"ר האופוזיציה בנושא השקיפות בכל המוסדות הלאומיים - אני מצפה שכבר בחודש הקרוב".

מלבד "יש עתיד", הסיעה היחידה שסירבה לחתום על ההסכם הינה "מעבר לקשת", החברה בקונגרס הציוני העולמי. הסיעה פועלת להגברת השקיפות במוסדות הלאומיים ושיגרה מכתב תלונה על ההסכם והסתרתו למשנה ליועמ״ש ולמבקר המדינה.

מנכ"ל יש עתיד, גיל סגל, ניהל את המו"מ מטעם מפלגתו במוסדות הציוניים. במפלגות טוענים כי במו"מ דרשה יש עתיד תפקיד בשכר עבור הח"כ לשעבר דוב ליפמן. כך הוחלט שמשרת יו"ר מרכז הרצל תהיה משרה בשכר שהוצעה ליש עתיד. בסופו של דבר יש עתיד לא לקחה חלק ב"דיל" ובחלוקת המשרות.

גורמים ביש עתיד אמרו כי "המפלגות הציעו לנו שורה של משרות והיינו יכולים לקבל הרבה משרות אבל סירבנו מטעמים מוסריים לקחת חלק בחגיגת הג'ובים ולא לקחנו אף משרה בשכר".

"צביעות לשמה"

מזכ"ל מרצ לשעבר ונציג המפלגה במוסדות הלאומיים, דרור מורג, אמר כי "יש עתיד טובלים ושרץ בידם. עוסקים בהשמצות של הסכם פוליטי מקיר לקיר שגם הם חלק ממנו. הניסיון לומר כי לא לקחו תפקיד בשכר הוא מטעה במקרה הטוב. יש עתיד חברו לסיעה אחת במוסדות הלאומיים עם הקונסרבטיבים ובמסגרת זו קיבל נציג הקונסרבטיבים תפקיד בכיר ביותר בזכות גודלם המשותף ולכן הם מיוצגים דרכו. בנוסף, למרות שגודלם במוסדות לא מצדיק תפקיד בשכר (הגודל נקבע בנוסחה של שילוב ייצוג בכנסת ובקהילות יהודיות בעולם), ועל מנת ליצור יחסי עבודה וייצוג לכל מגוון הקשת, דאגנו כולנו שהם יקבלו תפקיד נוסף שלא היה עד כה.

"מרכז הרצל היה בעבר תחת אחת המחלקות האחרות. אם לא ירצו אותו - התפקיד יחזור למחלקה אחרת. נציג יש עתיד היה שותף לכל המשא ומתן שנמשך חודשים אך כשלא הצליח לקבל תפקיד בכיר יותר, ללא זכות, אלא תפקיד מתאים לגודלם הקטן, הודיע בהנחיית לפיד לא לקחת את התפקיד. אני מניח שהם מפעילים כרגע לחצים אך ורק כדי לשפר את התפקיד שהוצע להם. לא רק זו אלא שהם לא עזבו את המוסדות וכן לקחו תפקידים אחרים כגון חבר הנהלה (תפקיד חשוב ביותר שכל המפלגות נלחמות לקבל) ותקציב שנתי שמגיע לכל ארגון. מדובר בצביעות לשמה.לוקחים תפקידים בשכר ותקציבים ומנסים להציג אחרים כלא בסדר שעה שהם עסוקים באובססיביות בניגוח אחרים ובשיפור תפקידיהם כדי לתת אותם, כך לדבריהם, לחברי כנסת לשעבר מטעמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker