פרסום ראשון |

נתניהו שוב מתחרט: הממשלה מניחה את מתווה הגז על שולחן הכנסת

ראש הממשלה לא זנח את האפשרות שלפיה המתווה יאושר על ידי הכנסת - אך ההצבעה לא תתקיים היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ושטייניץ בהצגת מתווה הגז
נתניהו ושטייניץ בהצגת מתווה הגזצילום: אוליבייה פיטוסי

הממשלה תניח היום את מתווה הגז על שלחן הכנסת אבל לא תיערך הצבעה במליאה לאישורו - כך נודע ל-TheMarker. רה"מ בנימין נתניהו החליט להגיש את מתווה הגז לכנסת כך שיהיה ניתן במידת הצורך לקיים בו דיון והצבעה בכנס החורף.

צעד זה מעיד על כך שנתניהו לא זנח את האפשרות שלפיה המתווה יאושר על ידי הכנסת. המשמעות: הממשלה יכולה לכנס את הכנסת בכל רגע נתון במהלך הפגרה, בהודעה של 48 שעות מראש - על מנת לאשר את מתווה הגז, ואולי צעדים נוספים. ייתכן גם שנתניהו יבקש משר הכלכלה אריה דרעי, לחתום על נטילת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים. דרעי מסרב לכך ולפיכך המליאה לא תצביע על הנושא היום.

לא מן הנמנע שבקואליציה ינסו לשכנע את יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, לתמוך בהעברת סמכויתיו של דרעי לממשלה או לתמוך בחוק בעניין. עד כה ליברמן סירב לכך.

יחימוביץ': מחווה מטופשת שנועדה להציל את כבודו

שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ שלי יחימוביץ' קוראת לראש הממשלה נתניהו להימנע "מהמחווה המטופשת של הבאת מתווה הגז למליאה, מבלי להצביע עליו. מדובר באקט ילדותי, של מי שמבין כי המתווה אינו רלוונטי כלל ועיקר נוכח המציאות החדשה שנוצרה, וכל מטרת המעשה היא להציל את כבודו האבוד של נתניהו".

אמש שיגרה יחימוביץ' מכתב מפורט לנתניהו, שר התשתיות והאנרגיה יובל שטייניץ והרגולטורים וקראה להם לא להסתפק בעיכוב המתווה - אלא לבטלו כליל. "התגלית המצרית שומטת כליל את הקרקע תחת הטיעון המרכזי בזכות המתווה, שהוא נימוק מדיני-בטחוני לכאורה. דינו של המתווה להיות מושלך אל פח האשפה של ההיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל".

לבני: "הניסיון להעביר המתווה בכוח הביא לדחייתו בשנה ולהפסד של מיליארדים מול הגז המצרי"

"הניסיון להעביר את המתווה בכוח תוך דריסת כל החסמים הרגולטוריים וצפצוף עליהם הביאה בסוף לדחייתו של המתווה בשנה והפסד של מיליארדים מול הגז המצרי", אמרה ציפי לבני בישיבת סיעת המחנה הציוני. "לולא התפטרות הממונה, פיטורי יו"ר רשות החשמל ועם קצת יותר תבונה והתנהלות שקולה ודמוקרטית שקשובה לצורכי הציבור, משק הגז היה יכול להיות כבר מוסדר".

לבני והרצוגצילום: מוטי מילרוד

עוד אמרה כי "״המדיניות של ז׳בוטינסקי היתה שכל יחיד מלך ושהאזרח במרכז. כאן ראש הממשלה הוא המלך, שכבר אמר בקולו שהוא מצפצף וזה לא משנה אם מדובר בהשתקת שומרי הסף כמו יו"ר רשות החשמל - או בחופש מפואר באיטליה״.

על התקציב אמרה לבני כי "זהו תקציב של ממשלת מעבר, ללא בשורות, ללא רפורמות גדולות, תקציב שכל ייעודו הוא לשמור על הממשלה העומדת על כרעי תרנגולת. התקציב הוא עדות לחוסר יכולת לקבלת החלטות של הממשלה, והפארסה של מתווה הגז היא עוד עדות במחיר עצום להתנהלות הזאת". לדבריה, גם יישום דו"ח לוקר והחלת שקיפות הן צעדים נדרשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker