כחלון על הפרת הבטחתו לטפל בגז: "יכול רק להצטער"

"אני יודע שאיכזבתי את המצביעים. צר לי על כך. אילו ידעתי - לא הייתי אומר את זה. אני מבין את האכזבה", אמר שר האוצר בראיון לערוץ 2 והעריך כי מתווה הגז ישונה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

"אני יודע שאיכזבתי את המצביעים .צר לי על כך. אילו ידעתי (שלא אוכל לטפל בגז) לא הייתי אומר את זה. אני מבין את האכזבה ואני יכול רק להצטער. עשיתי זאת באמונה שלמה שאני כן אוכל לטפל בגז", כך אמר הערב (מוצ"ש) שר האוצר, משה כחלון, בראיון לערוץ 2. כחלון התייחס בכך לשאלתה של דנה וייס על הכרזתו לפני הבחירות כי יטפל בפירוק מונופול הגז ולהודעתו לאחר הבחירות שלא יטפל בנושא הגז בגלל חברותו עם קובי מימון.

כחלון הוסיף כי "אין ספק שכשאמרתי את הדברים (שלא יטפל במונופול הגז) לא ידעתי שיש לי מניעה בנושא הזה. לא תמיד יודעים הכל. יושבים עם יועץ משפטי, ממלאים טופס, מי החבר ומה התפקידים. מתברר שהוא (קובי מימון - צ"ז) יועץ בחברה. אמרתי - יש לי חבר 16-14 שנה, אמרו לי עזוב בצד, אל תיגע בזה. כל מי שמנסה להטיף לי מוסר שלא יטיף לי. אני היחיד שנאבק במונופולים וסיכן את עצמו ציבורית ופוליטית".

כחלון העריך כי מתווה הגז ישונה ואמר כי "כל מונופול צריך לפרק. לאזרחי ישראל מגיע יותר והם צריכים ליהנות ממשאב הגז. לדעתי יהיה שינוי במתווה הזה שלא יכול לעבור. עושים פיקוח כשאין תחרות. אני איש תחרות ולא איש פיקוח. לא אכנס לפרטים. אני לא מדבר על כך עם ראש הממשלה. נתתי חופש פעולה לסיעת כולנו - הסיעה היחידה שהגישה שינויים למתווה הגז. השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו), התנגד בממשלה. היחיד שהתעסק בפירוק מונופולים".

בעניין תקציב הביטחון אמר שר האוצר כי "יש מתווה לוקר ויש מתווה הרמטכ"ל. אני בעד חלקים גדולים ממתווה לוקר. בעד לתת לרמטכ"ל לנהל את התקציב".

באשר להעברת התקציב בכנסת אמר כחלון כי "ברגע שהדברים סוכמו עם ראשי הסיעות והמפלגות, יתר הדברים יותר קלים. המאסה הכבדה היתה בליל הברווזים (כשהתקציב עבר ברוב של 20 בעד מול 1 נמנע - צ"ז). זה הישג חסר תקדים גם מבחינה פוליטית. שמרנו על מסגרת התקציב. הגירעון היה אמור להיות 3.4% והגרעון המוצע 2.9% - ונסיים את השנה עם גירעון של  2.7-2.5%.

"הגיע הזמן לתת יותר תקציבים חברתיים לאזרחים, לחיילי חובה שיוכלו לקבל שכר הוגן. מוסיפים 700-800 מיליון שקל לקשישים, חינוך ובריאות. אני לא אומר שהכל תוספת. גם גידול טבעי, גם טייס אוטומטי וגם תוספות".

בתגובה לראיון של שר האוצר נמסר מהמחנה הציוני כי "בתקציב הזה ביבי קבע את העיקרון: מי שמאיים - מקבל. שוב פוזרו כספים ללא מחשבה וללא תכנון - כל שר שאיים קיבל תוספת שאין בה תכנון עתידי שיביא להגדלת הפיריון והצמיחה של המשק לטווח הרחוק.

"התקציב הזה ייזכר גם בזכות סתימת הפיות של הדרג המקצועי. גם של יו"ר רשות החשמל וגם את הביקורת של נגידת בנק ישראל. יש כאן מסר מסוכן לפקידות המקצועית: או תתיישרו איתנו - או תלכו הביתה. המחנה הציוני דורשים משר האוצר להתחיל את הרפורמה בתחבורה הציבורית ואת ההורדה החדה במחירי התח"צ בפריפריה, ולא בערים  החזקות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker