איילת שקד רוצה למחוק חובות של מיליארדי שקלים בהוצאה לפועל - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איילת שקד רוצה למחוק חובות של מיליארדי שקלים בהוצאה לפועל

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת החוק של שרת המשפטים לתיקון לחוק הוצאה לפועל ■ מדובר ביוזמה של שרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני

151תגובות

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום הצעה של שרת המשפטים, איילת שקד, לתיקון לחוק הוצאה לפועל. התיקון מבקש למחוק את חובותיהם הכספיים של מוגבלים באמצעים באופן חד פעמי, כהוראת שעה לשלוש שנים. מוגבל באמצעים הוא אדם עם חובות, ללא נכסים מלבד משכורתו. לפי הערכת משרד המשפטים, סך החובות שיימחקו בשנה הראשונה הוא 5 מיליארד שקל. החוק ייכנס לתוקף לאחר שיאושר בכנסת בשלוש קריאות.

מדובר ביוזמה של שרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני שגיבושה נעשה בשיתוף רשות האכיפה והגבייה והיא אף אושרה על ידי הממשלה הקודמת בכפוף לתיאומים שונים. שקד, שעשתה אמנם כמה שינויים ביוזמה הקיימת, לקחה קרדיט מלא על המהלך אשר הוצג בהודעה לתקשורת כ"הצעת חוק מהפכנית של שרת המשפטים - תיקון לחוק הוצאה לפועל". 

אוריאל סיני, ניו יורק טיימס

מטרת התיקון היא להסמיך את רשמי ההוצאה לפועל ברשות האכיפה והגבייה, בהוראת שעה לשלוש שנים, לתת הפטר ל"חייבים מוגבלים באמצעים" שהליכי הגבייה מולם אינם צפויים להביא תועלת משמעותית לנושים. מוגבל באמצעים הוא חייב שלא מצליח לשלם במשך שנים ארוכות דבר מלבד ריביות של חובותיו והוא מוגבל ביציאה מן הארץ, בשימוש בכרטיסי אשראי, בפתיחת חשבון בנק ועוד. למעשה זהו אדם שנמצא במצב של חוסר אונים וחוסר יכולת להתקדם בחייו.

מרשות האכיפה והגבייה נמסר כי הצעת החוק באה לסייע לעשרות אלפי אנשים שמטופלים כיום במערכת ההוצאה לפועל ואשר הוכרזו כחייבים מוגבלים באמצעים לפני למעלה מחמש שנים. ההפטר יפטור את החייב מכל חובותיו, ופעולתו זהה למתן הפטר מכוח פקודת פשיטת הרגל.

תנאי למתן ההפטר הוא עמידתם של החייבים בתשלומים לתיק במהלך שלוש השנים האחרונות. הצעת החוק מתמקדת בחייבים מוגבלים באמצעים, מחוסרי נכסים, שהסתבכו בתום לב בחובות, שעומדים בצו החיוב בתשלומים, אך גם עמידתם בו לא תביא לשיקומם. זאת, הן מאחר שהתשלומים לא מכסים את הריבית וגם לנוכח העובדה שיידרשו לעיתים עשרות שנים עד שיפרעו את החוב.

הרשם יוכל לתת הפטר לחייב במידה וסך חובותיו, הן בהוצאה לפועל והן מחוץ להוצאה לפועל, לרבות חובות שאינם ברי-הפטר, עומד על 800 אלף שקל או פחות (בהצעה הקודמת היה מדובר ב-400 אלף שקל חובות להוצאה לפועל) ואין לו נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, למימוש או למכירה למעט משכורת או הכנסה אחרת שהוא זכאי לה.

בנוסף, נדרש להוכיח שאין בקשת פשיטת רגל שתלויה ועומדת לגבי החייב ולא מתנהל נגדו הליך או לא הוכרע לגביו במסגרת הליך שהתנהל בעניינו. במדינת ישראל קיימים בין 30 ל-40 אלף מוגבלים באמצעים העומדים בקריטריונים אלו. החוב הממוצע לחייב מוגבל באמצעים במדינת ישראל עומד על כ-250 אלף שקל.

לאחר הגשת הבקשה ולאחר שרשם ההוצאה לפועל ביצע בדיקה במאגרי הבדיקה ואישר כי לכאורה עומד החייב בתנאי החוק, תפורסם הודעה על פתיחה בהליך למתן הפטר ברשומות ובעיתונות או באינטרנט וכן תישלח הודעה אישית לכל נושה או זוכה שהחייב פירט בבקשתו.

נושים וזוכים שסבורים כי יש מניעה לתת לחייב הפטר מסיבות שונות המנויות בפקודת פשיטת הרגל, או שההפטר יגרום לפגיעה כלכלית משמעותית לנושה, יגישו התנגדות לבקשה. רשם ההוצאה לפועל יקיים דיון בהתנגדויות, ויחליט האם לתת לחייב הפטר. 

חייב מוגבל באמצעים הוא חייב שלא מצליח לשלם במשך שנים ארוכות דבר מלבד ריביות של חובותיו. מוגבל באמצעים מוגבל ביציאתו מן הארץ, בשימוש בכרטיסי אשראי, בפתיחת חשבון בנק ועוד. למעשה זהו אדם שנמצא במצב של חוסר אונים וחוסר יכולת להתקדם בחייו.

שרת המשפטים שקד אמרה: "במדינת ישראל קיימים, לצערנו, בעלי חובות, מוגבלים באמצעים, רבים, אשר חייהם אינם חיים. אלו אנשים שלא מצליחים להיות חלק מן הכלכלה הישראלית, מן החברה הנורמטיבית הישראלית, ואינם מצליחים להשתקם. במשך שנים הם משלמים תשלומים נמוכים שמכסים רק את ריביות חובותיהם, כך שלמעשה הם לעולם לא יצליחו לשלם את חובם, והזכאים לעולם לא יצליחו לקבל את כספיהם. אותם חייבים, נכון להיום, נמצאים עמוק בתול מחשכי מעגל עוני, ממנו הם אינם מצליחים לצאת. הצעת חוק מהפכנית זו תמחוק את אותן החובות, ותאפשר לאותם חייבים לפתוח דף חדש בחייהם".

"אנו מתקרבים לסיומה של שנת השמיטה ואין זמן טוב יותר מזמן זה להציע הצעה כה חברתית. הרעיון העומד מאחורי שנת השמיטה הוא, בין היתר, לפטור חייבים מחובותיהם - "שמיטת חובות". תכליתה של מצווה זו היא לאפשר ללווה להתחיל את חייו מחדש, ולא לשקוע בחובות שלא יוכל לצאת מהם. במקרים כה קיצונים, כאשר ברור כי אין דרך אחרת, עלינו כחברה לחמול על אותם אנשים ולהעניק להם נקודת אור לחייהם".

ממשרד האוצר נמסר כי "נושא פשיטת הרגל הינו נושא מהותי באופן הפעילות הכלכלית בישראל. יישום הוראת השעה יקצר את ההליך, יקל על העומס בבתי המשפט ויקל על אופן עשיית העסקים בישראל ועל הפעילות הכלכלית בכלל. יש לציין שהוראת שעה זו, הינה חלק מפתרון כולל בתחום פשיטות הרגל וחדלות הפרעון אשר יגיעו בחודשים הקרובים לאישור הממשלה והכנסת".

מארגון לתת נמסר: "אנו מברכים על אישור ועדת השרים לחקיקה את יוזמתה של שרת המשפטים למחוק חובות של חייבים מוגבלים באמצעים אשר לא הצליחו לשלם את חובם במשך חמש שנים.

"אנשים אלו, שרבים מהם הידרדרו למצוקה ולעוני עקב קבלת החלטה כלכלית לא נכונה, שינוי מצב משפחתי, מחלה קשה או בעיות אקוטיות אחרות, נמצאים שנים במעגל קסמים ומודרים מהחברה הישראלית, ללא יכולת להיחלץ ממצבם. יישום חברתי-אזרחי זה של רעיון שנת השמיטה בכל הקשור למחיקת חובות, מבטא תפיסה שוויונית, ויאפשר לאותם אנשים התחלה חדשה, ותקווה להם ולמשפחתם. אנו מקווים שאין מדובר במהלך בודד, ושהממשלה החדשה תחליט גם על יישום דו"ח ועדת אלאלוף למלחמה בעוני, תקצה תקציב ראוי להתמודדות עם תופעת אי הביטחון התזונתי ותיישם מדיניות חברתית שתקל את מצוקתם של מאות אלפי משפחות עניות ותחלץ את החברה הישראלית מהמצב העגום אליו היא נקלעה בכל הקשור למימדי עוני, פערים חברתיים ואי שוויון". 

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#