מה מסתתר בהצהרות ההון שיגישו חברי הכנסת היום? - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה מסתתר בהצהרות ההון שיגישו חברי הכנסת היום?

הח"כים יגישו היום הצהרות הון, שיוותרו חסויות לפי חוק, בניגוד למקובל בעולם ■ כמה מחברי הכנסת בחרו לחשוף את הפרטים, אך אין דרך לאמת את הנתונים ■ אלה הם הראשונים שעושים זאת בכנסת ה-20

2תגובות

חברי הכנסת התבקשו להגיש עד היום את הצהרות ההון שלהם ליו"ר הכנסת. הצהרות ההון חסויות ומופקדות בכספת של יו"ר הכנסת, ורק הח"כים עצמם יכולים לחשוף אותן.

20–30 ח"כים מסרו לתקשורת דיווח על נכסיהם בעבר, בעיקר לפני הבחירות. חלקם מסרו דיווח מלא ואחרים חלקי, אך אין דרך לוודא כי דיווחים אלה זהים להצהרות ההון החסויות שמסרו. שלושה ח"כים חדשים ואחד ותיק מסרו 
ל–TheMarker בימים האחרונים דיווח על נכסיהם.

אמיל סלמן

לפי חוק, חבר כנסת מחויב להגיש הצהרת הון ליו"ר הכנסת "בתוך 60 יום מבחירתו, או כל אימת שחל לדעתו שינוי משמעותי בתוכן ההצהרה, וכן 60 יום לאחר גמר הכהונה". יו"ר הכנסת קבע בעבר כי דיווח צריך לכלול פרטים על ההון, הנכסים, הזכויות וההתחייבויות של הח"כ ובני משפחתו. הח"כ נדרש לדווח על סוגי הנכסים וערכם ביום רכישתם, על מקורות ההכנסה של הח"כ ובני משפחתו ועל סכומי הכנסה ממקורות נוסף.

חבר כנסת שנבחר לקדנציה נוספת לא חייב להגיש הצהרת הון חדשה, אלא נדרש להצהיר בתוך 60 יום אם לא חל שינוי משמעותי בתוכן הצהרתו. יו"ר הכנסת רשאי להעניק אורכה של עד 90 יום (מעבר ל–60 הימים ממועד הבחירה) לח"כ להגיש את הצהרת ההון. אחדים מהח"כים החדשים פנו באחרונה בעצמם או באמצעות רואי חשבון אל הלשכה המשפטית של הכנסת כדי לקבל הדרכה במילוי הצהרת ההון.

בקדנציות האחרונות ניסתה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) להוביל הצעת חוק לחשיפת הצהרת ההון של הח"כים, אך הח"כים דחו אותה כבר בהצבעה בקריאה הטרומית.

גם ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), עם הח"כית דאז פנינה תמנו שטה (יש עתיד), הגישו בקדנציה הקודמת הצעת חוק לחשיפת האינטרסים הכלכליים של הח"כים, אך גם היא לא קודמה.

במרבית המדינות נקבעה חובת הדיווח לתחילת הכהונה. המדינות נבדלות במועד הדיווח הנוסף — עם סיום הכהונה של חבר הפרלמנט, או אחת לשנה, או רק כשחל שינוי משמעותי בפרטים שעליהם חלה חובת הדיווח. וחשוב מכל, הצהרת ההון במרבית המדינות נחשפת לציבור.

בדיוניה של ועדת הכנסת לקביעת קוד אתי חדש שנערכו בקדנציה הקודמת הוצע להשאיר את החיסיון על הצהרות ההון של הח"כים, אך להסמיך את היועץ המשפטי של הכנסת לבדוק אותן, וכן להעמיד לרשות חברי הכנסת סיוע של רואה חשבון, למשל, לצורך כתיבתן של הצהרות ההון.

בצלאל סמוטריץ': 811 אלף שקל

בצלאל סמוטריץ' הבית היהודי, מיוזמי החוק
אוליבייה פיטוסי

סך הכל הון ונכסים: 961 אלף שקל. הלוואות: יתרת משכנתא של כ–150 אלף שקל. הון בניכוי הלוואות: 811 אלף שקל.
 דירה: סמוטריץ' (הבית היהודי), 35, נשוי+5, מתגורר בבית בן ארבעה חדרים, 97 מ"ר, ביישוב קדומים שמעבר לקו הירוק, ששוויו מוערך ב–650 אלף שקל. הבית נרכש לפני שבע שנים ב–300 אלף שקל, ולצורך כך נלקחה משכנתא של כ–200 אלף שקל, שיתרתה כיום היא כ–150 אלף שקל.

תוכניות חיסכון: 130 אלף שקל — תוכנית משפחתית, ועוד חמש קופות, אחת לכל ילד.
גמל וביטוח מנהלים: 176 אלף שקל.

רכב: סיטרואן קסרה מודל 2002. הרכב נקנה לפני שלוש שנים ב–8,500 שקל, ושוויו כיום מוערך בכ–5,000 שקל.

סמוטריץ: "כנבחר ציבור נדרשתי להגיש הצהרת הון. לפי החוק, הצהרת ההון אינה מפורסמת, אך אין לי מה להסתיר. הצהרת ההון שלי קצרה ופשוטה, ובשל כך נעניתי בשמחה לבקשה לפרסמה ברבים".

איציק שמולי: 673 אלף שקל

סך הכל הון: כ–673 אלף שקל. פק"מ: כ–75 אלף שקל. תוכנית חיסכון: כ–200 אלף שקל. קרן השתלמות: כ–135 אלף שקל. קרן פנסיה: כ–112 אלף שקל. ביטוח מנהלים: כ–122 אלף שקל. קופת גמל: כ–26 אלף שקל.

אוליבייה פיטוסי

דירה: אין. שמולי (המחנה הציוני) הוא הח"כ ראשון שהסכים לחשוף את הצהרת ההון בקדנציה הנוכחית. שמולי מתגורר בשכירות בדירת שלושה חדרים בשכונת חיסכון ג' בלוד. הוא מדווח כי אין לו כלל נכסים בישראל או בחו"ל, וגם לא נדל"ן, כלי רכב או חפצים יקרי ערך כלשהם.

שמולי: "חשיפת ההון הפרטי של נבחרי הציבור מגדילה את הפיקוח הציבורי החיוני ומפחיתה את הסיכון להתנהלות ציבורית קלוקלת. בשל כך, אני קורא גם לחברי לכנסת ה–20 לעשות זאת, ומתחייב לעשות זאת ככל שאדרש גם בקדנציות הבאות".

אליהו הרשקוביץ

חיים ילין: 240 אלף שקל

סך הכל הון: 240 אלף שקל. ילין (יש עתיד), ששימש עד לאחרונה כראש המועצה האזורית אשכול, מתגורר בקיבוץ בארי. ברשותו חשבון תקציב אישי מהקיבוץ של 200 אלף שקל ועוד 40 אלף שקל בחשבון בנק. כעת הוא בתהליך מעבר לקיבוץ נחל עוז השכן. מעבר לכך, לילין אין רכוש פרטי, מכיוון שמדובר ברכוש של הקיבוץ.

רועי פולקמן: 
1.46 מיליון שקל

רועי פולקמן
מתוך ויקיפדיה

סך הכל הון ונכסים: 3.593 מיליון שקל. הלוואות: 2.130 מיליון שקל. הון בניכוי הלוואות: 1.463 מיליון שקל. פירוט ההון: כ–316 אלף שקל — 40 אלף שקל בחשבון עו"ש, 200 אלף שקל בפרי (יתרת הלוואה מהגיס), כ–14 אלף דולר בחשבון מטבע חוץ בישראל, 5,000 דולר יתרה בחשבון בבנק אוף אמריקה (שאריות מהחסכונות ומלגת הלימודים מהתקופה בארה"ב)
. קרן פנסיה: מבטחים החדשה, עם יתרה של 343 אלף שקל, מבטחים פלוס עם יתרה של 89 אלף שקל, וקרן השתלמות עם 15 אלף שקל.

דירה: פולקמן (כולנו) מתגורר בבית פרטי במושב נס הרים, שנקנה ב–2.7 מיליון ב–2014. לרכישת הבית הוא נטל: משכנתא מבנק אגוד בסך 630 אלף שקל, הלוואה מהגיס בסך 500 אלף שקל (ממנה נוצלו 300 אלף שקל), הלוואה מאמו בסך מיליון שקל המוחזרת בתשלום חודשי של 4,000 שקל. הסכום התקבל בעקבות מכירת הדירה 
של אמו, שעברה לדיור מוגן. רכב: סובארו פורסטר מודל 2010 בשווי של כ–80 אלף שקל, וקיה סיד מודל 2010 בשווי של כ–50 אלף שקל.

פולקמן: "אני רואה בשקיפות מול הציבור ערך חשוב ביותר. השקיפות יוצרת פלטפורמה חשובה ליצירת אמון בין עובדי השירות הציבורי בכלל, וחברי כנסת בפרט, לבין הציבור שאנחנו משרתים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#