השר דרעי ויתר על זכותו למנות שופטים - אלא שזה לא כל כך פשוט

(עדכון) שר הכלכלה יכול להודיע מה שיבקש, אך בקשתו חייבת לעבור תהליך רשמי, חוקתי, והתהליך הזה יקח זמן - אם בכלל יעבור בכנסת

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

שר הכלכלה, אריה דרעי, הודיע הערב (ג') באופן רשמי כי יוותר על  תפקידו כממנה שופטים, נשיאים ונציגי ציבור בבתי הדין לעבודה. דרעי פנה ליועץ המשפטי במשרד הכלכלה וביקש להעביר את התפקיד לשר הדתות דוד אזולאי, אלא שזה לא כל כך פשוט.

תיקון 10 לחוק מינוי שופטים משנת 1984 קובע כי "חברי הממשלה בוועדת הבחירה יהיו שר המשפטים ושר התעשייה, המסחר והתעסוקה", או בשמו החדש - משרד הכלכלה. כדי להעביר את הסמכות, כפי שמבקש דרעי, נדרשת הכנסת להחליט על שינויו בהמשך לבקשת הממשלה, או במילים אחרות - דרעי יכול להודיע מה שיבקש, אך בקשתו חייבת לעבור תהליך רשמי, חוקתי, והתהליך הזה יקח זמן - אם בכלל יעבור בכנסת.

השר אריה דרעיצילום: תומר אפלבאום

נשאלת גם השאלה האם השר יכול להחליט למי בדיוק הוא מעביר את הסמכות, ומה הקשר של שר הדתות למינוי אנשי בתי הדין לעבודה. הסוגיה עלתה במלוא חומרתה רק עתה כיוון שעד המינוי האחרון, לא היה שר הכלכלה עבריין מורשע מעולם, ומינוי השופטים בבתי הדין לעבודה היה חלק  אינהרנטי מן התפקיד. כיוון שהשר החדש ישב בכלא שנתיים מתוך שלוש בגין עבירה פלילית חמורה, נשאלה השאלה כיצד ימנה עבריין לשעבר שופטים בישראל.

שר הכלכלה ממנה גם את נציגי הציבור היושבים לצידו של כל שופט בבית דין לעבודה. נציגי הציבור (שניים בכל משפט) אינם יכולים להיבחר במידה ועברו עבירה פלילית, כך יוצא שדרעי היה ממנה נציגי ציבור שהוא עצמו לא יכול היה להיות אחד מהם.

במידה והיה יושב בוועדה למינוי שופטים היה פוגש שם את מרים נאור, היום נשיאת בית המשפט העליון ובהיותה שופטת בית משפט מחוזי, שלחה את דרעי לכלא.

השאלה האם שר הכלכלה שישב בעצמו בכלא יכול  למנות שופטים, נשיאים ונציגי הציבור לבתי הדין לעבודה בישראל, היא אחד הנושאים המרכזיים בעתירה לבג"צ נגד מינויו של לשר, שהגישה התנועה לאיכות השלטון. מחר יגיש היועץ המשפטי לממשלה, , את תגובתו לבג"צ, לאחר חוות הדעת שפרסם ב-11 במאי, אשר קבעה כיי קיימים קשיים בהגנה על המינוי.

ליועץ המשפטי לממשלה היה ברור כי יאלץ להכריע בסוגיה היה ודרעי יקבל את התפקיד, ואכן - מינוי השופטים הוא חלק מבג"צ שהגישה התנועה לאיכות השלטון כנגד מינוי של דרעי לשר בכלל ולשר הכלכלה בפרט. מחר אמור היועמ"ש לתת את תגובתו לבג"צ אך כבר לפני כשבוע הגיש חוות דעת ובה הודה כי יתקשה להגן על המינוי, מבלי שהזכיר את הסוגיה המפורטת.

בחוות הדעת לא התייחס היועמ"ש באופן ספציפי לאפשרות כי דרעי ימנה את כלל הגורמים בבתי הדין לעבודה. אגב, נציגי הציבור המתמנים על ידי השר, ושניים יושבים לצד השופט בכל משפט, אינם יכולים להיות בעלי עבר פלילי - כך שלשאלה כיצד ימנה עבריין מורשע שופטים נוספת השאלה כיצד אדם שלא יכול היה להיות נציג ציבור בבית משפט יכול למנות את אותם נציגים.

הערב הודיע דרעי כי הוא "מוותר" על התפקיד אך סביר להניח כי הממשלה לא תבקש את תיקון החוק מן הכנסת לפני שבג"צ יאשר סופית את מינויו לשר. אז גם תעלה השאלה למי בדיוק מעבירים את הסמכות. המינויים החדשים לבתי הדין לעבודה, שממתינים כבר חצי שנה לפחות, ימשיכו לחכות. מישהו קרא לזה לא מזמן קרקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ