הסיוט שמחכה לקואליציה - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסיוט שמחכה לקואליציה

הקואליציה תיהנה בוועדת הכספים מרוב דחוק - תשעה מול שמונה ■ בוועדת הכלכלה יש רוב לאופוזיציה, ונשקל להעביר חוקים רגישים לוועדת הכספים או לוועדת הרפורמות החדשה

4תגובות

שר האוצר הקודם, ח"כ יאיר לפיד, ניגש ביום חמישי בלילה, לפני טקס השבעת הממשלה החדשה, אל מקומו של השר החדש, משה כחלון, במליאת הכנסת. לפיד הרבה לחייך ולחץ את ידו. הוא השתחרר מעול האוצר — ונראה שהוא שמח לראות את כחלון מתמודד עם התביעות התקציביות של סיעות הקואליציה ושל מערכת הביטחון, ובייחוד עם הקשיים שגוזרת הקואליציה המצומקת על קידום היוזמות החברתיות של כחלון.

הכנסת ה–20 תתחיל מחר בפעילות ממש — לאחר כחצי שנה של פגרה (בכנסת הקודמת והנוכחית). נוכח הרוב המזערי שממנו הקואליציה נהנית בכנסת (61:59), יש לה רוב דחוק גם ברוב הוועדות — ואילו בוועדת הכלכלה יש רוב לאופוזיציה. בימים הקרובים הוועדות יבחרו את ראשיהן.

בוועדת הכספים, אחת משתי הוועדות החשובות בכנסת (השנייה היא חוץ וביטחון), לקואליציה יהיה רוב של תשעה חברים מול שמונה מהאופוזיציה. הרוב הדחוק יקשה על פעילות הקואליציה. בוועדת הכלכלה, הקואליציה תהיה במיעוט — ייצגו אותה חמישה חברי כנסת, לעומת שישה מהאופוזיציה. בליכוד ובמחנה הציוני יש ביקוש גבוה מצד לכהונה בשתי הוועדות.

אוליבייה פיטוסי

לרוב הדחוק במליאה ובוועדות מצטרף קושי נוסף לקואליציה, הנובע מהמספר המוגדל של בעלי התפקידים בממשלה. מתוך 61 חברי קואליציה, 30 הם חברי הממשלה (ראש הממשלה, 21 שרים ושמונה סגני שרים), לא כולל יו"ר הכנסת ושישה ראשי ועדות. כך, יישארו רק 24 חברי כנסת "מן השורה", והם יידרשו להתרוצץ מוועדה לוועדה בניסיון להדוף את יוזמות האופוזיציה ולקדם את מהלכי הממשלה.

מכיוון שכך, בקואליציה יוכרז "גיוס כללי". שרים וחברי כנסת לא יוכלו להיעדר מהכנסת או לנסוע לחו"ל, מאחר שבאופוזיציה מסרבים לפי שעה להתקזז בהצבעות. באופוזיציה מתלוצצים שכדאי לתגבר את מרפאת הכנסת, בהכנה לקליטת חברי קואליציה שלא יחושו בטוב ולא יורשו לעזוב את המשכן.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), המיועדת לשמש חברה בוועדת הכספים, אמרה כי "נראה שהקדנציה הבאה עומדת להיות סיוט עבור חברי הקואליציה. המאבק האופוזיציוני במליאה ימשיך גם בוועדות. שאף אחד מחברי הקואליציה בוועדת הכספים לא יעלה על דעתו להצטנן או לטוס לחו"ל, ותשכחו מבר מצוות של חברי מרכז". לדברי בירן, "בכנסת הקודמת היה היחס בוועדת הכספים 11:6 לקואליציה, ואפילו אז כל החלטה עברה עליהם בייסורים".

להביך בהצעות 
חוק חברתיות

ראשות ועדת הכלכלה תופקד בידי נציג של המחנה הציוני, ככל הנראה ח"כ איתן כבל. כבל אמר כי בנושאים חברתיים מסוימים האופוזיציה "תתן גב" ליוזמותיו של כחלון. עם זאת, הוא הציע לקואליציה להיות בהיכון תמידי. האופוזיציה תנסה להביך את הממשלה בשורת הצעות חוק חברתיות, למשל סיוע לדיור לזוגות צעירים, לתושבי הדרום לקשישים — כשחברי הקואליציה יתבקשו להתנגד להן.

בקואליציה אומרים כי ככל הנראה חוקים כלכליים בולטים ורגישים יועברו לא לוועדת הכלכלה, אלא לוועדת הכספים או הרפורמות — ועדה חדשה שתוקם לפי ההסכם הקואליציוני. בראש הוועדה יעמוד נציג כולנו, והיא נועדה לקדם את הרפורמות של כחלון. לראשות הוועדה מיועד ח"כ רועי פולקמן יו"ר סיעת כולנו, בהנחה שח"כ אלי כהן (כולנו) ימונה כסגן שר האוצר.

כמו כן, ייתכן שבכנסת יוקמו ועדות מיוחדת לחקיקת חוקים מיוחדים, כמו "ועדת אלהרר", שחוקקה בקדנציה הקודמת את חוק הרפורמה ברשות השידור.

בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות יש רוב לקואליציה (6:5). לסיעות הבית היהודי וישראל ביתנו לא יהיו נציג בוועדה, אף שבמשא ומתן הקואליציוני דרשו בישראל ביתנו את ראשות הוועדה לח"כ אורלי לוי אבקסיס. הליכוד סירב, ובישראל ביתנו טענו כי ההתנגדות פרסונלית — ונובעת מכך שלוי אבקסיס סירבה לפני הבחירות להצעה לקבל שריון בליכוד. גורמים בליכוד אומרים כי נציגי הסיעה הגיעו להסכמות עם כל הסיעות בכנסת לגבי המושבים בוועדות, למעט ישראל ביתנו, שברגע האחרון החליטה להיות באופוזיציה. לדבריהם, על ישראל ביתנו לבקש מקומות מקרב אלה שחולקו לנציגי האופוזיציה.

הוועדה לביקורת המדינה (6:5 לקואליציה — אך ראשותה מיועדת לח"כ קארין אלהרר מיש עתיד) תשמש את האופוזיציה לנגח את הקואליציה, אף שעל שולחנה מונחים דו"חות מבקר המדינה המתייחסים לממשלה היוצאת — שבה כיהנו מטעם יש עתיד שרי האוצר, החינוך, הבריאות, הרווחה והמדע. גם דו"ח שיפרסם המבקר באוקטובר מתייחס לממשלה הקודמת.

אחד החוקים הראשונים שתגיש בקרוב הממשלה לאישור הכנסת הוא חוק יסודות התקציב, שיאפשר לה לפעול בלא תקציב מדינה מאושר עד סוף אוקטובר 2015. החוק טעון רוב של 61 חברי כנסת בהצבעות על החוק — הקואליציה תיאלץ לגייס את כל חבריה לגיבוש הרוב הדרוש.

ועדת הכספים תידרש לדון בחוקי התקציב וההסדרים במהלך פגרת הקיץ. כלומר, הכנסת תצא לפגרה אבל ועדת הכספים תמשיך לעבוד בקצב מוגבר. גם אשתקד המשיכה הוועדה בעבודתה בפגרה בדיונים ארוכים ומרתוניים על חוק מע"מ 0%, שלבסוף לא חוקק.

ממשלה יקרה

הממשלה החדשה מונה, מלבד ראש הממשלה, 21 שרים — שמהם שני שרים בלי תיק — בני בגין ואופיר אקוניס. הכנסת דחתה בשבוע שעבר את יישום החוק המגביל את מספר השרים ל–18, ואת מספר הסגנים לארבעה. העלות הישירה של תוספת שלושה שרים ושלושה סגנים היא כ–55 מיליון שקל לארבע שנים. לכך יש להוסיף עשרות מיליוני שקלים בגין תוספות תקציב לשרים ולסגני שרים לביצוע פעולות. בליכוד אומרים שמדובר ב"כסף קטן" שנועד להשיג יציבות שלטונית — הגם שהממשלה היוצאת, שמנתה 22 שרים ושבעה סגני שרים, החזיקה מעמד שנה ושמונה חודשים בלבד.

בימים הקרובים ימונו שבעהסגני השרים: יצחק כהן (ש"ס) כסגן שר האוצר, יעקב ליצמן (יהדות התורה) כסגן שר הבריאות שיפעל בלא שר מעליו, מאיר פרוש (יהדות התורה) כסגן שר החינוך, ציפי חוטובלי (הליכוד) כסגנית שר החוץ, איוב קרא (הליכוד) כסגן השר לשיתוף פעולה אזורי, אלי בן דהן (הבית היהודי) כסגן שר הביטחון ואלי כהן (כולנו) כסגן שר האוצר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#