מסמך קווי היסוד של הממשלה החדשה: הוזלת יוקר המחיה וצמצום הריכוזיות

המסמך הונח היום על שולחן הכנסת ■ בין הסעיפים: צמצום הפערים בחברה הישראלית וקידום רפורמות במערכת החינוך

צבי זרחיה

הממשלה תפעל להוזלת יוקר המחיה בישראל בכל התחומים לרבות ובעיקר בתחומי הדיור, המזון והאנרגיה, כך נקבע בקווי היסוד של הממשלה החדשה שהונחו בצהריים (יום ד') על שלחן הכנסת. יצוין כי מסמך קווי היסוד של הממשלה הוא מסמך דקלרטיבי שכולל ההצהרות כוונות הממשלה החדשה תוצג מחר יום חמישי או לכל היותר ביום שני הקרוב.

עוד נקבע בקווי היסוד כי "הממשלה תפעל בנחישות לצמצום הריכוזיות והגברת התחרות במשק הישראלי, בין היתר במגזר הבנקאי, חברות הביטוח ובתי ההשקעות במטרה להוזיל את השירותים שמקבל האזרח ולאפשר אשראי זול ונגיש יותר לעסקים הקטנים והבינוניים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הכנסת השבועית, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

סעיף אחר קובע כי "הממשלה תפעל לקידום ההכשרה מקצועית וההשכלה במקצועות הטכנולוגים לשם מתן מענה הולם לצרכנים העדכניים של התעשיה בישראל כגורם צמיחה מרכזי במשק".

לפי סעיף נוסף, "הממשלה תפעל לצמצום הפערים בחברה הישראלית תוך מתן שיוויון הזדמנויות בחינוך, חיזוק מערכת הבריאות, קידום נשים ובני מיעוטים, טיפול בקשישים, מלחמה בעוני והגברת הסיוע לשכבות החלשות בארץ".

ועוד סעיף "הממשלה תציב כיעד לאומי את פיתוח הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל. הממשלה תפעל לתעדופן במתן השירותים השונים הכל במטרה ליצור שוויון הזדמנויות לאזרחיה, ללא קשר למקום מגוריהם או למעמדם הכלכלי חברתי".

בסעיף אחר נקבע כי "הממשלה תעמיד את החינוך במרכז סדר העדיפויות הלאומי ותפעל לקידום רפורמות במערכת החינוך. הממשל תשים דגש על קידומם של הסטודנטים, חיילים ובני נוער ותסייע ככל יכולתה לנוער וצעירים בסיכון".

בעניין בעלי מוגבלויות נקבע כי "הממשלה תפעל לשילובם של בעלי מוגבליות מכל סוג שהוא בחיי החברה תוך סיוע בחינוכם ותעסוקתם ותדאג לצרכיהם הבסיסים של אלה שאינם מסוגלים לקיים את עצמם. הממשלה תפעל להגברת הסיוע למשפחות להם ילדים בגיל הרך".

"הממשלה תעמיד את נושא העלייה והקליטה בראש מעינייה ותפעל בנחרצות להגברת העלייה מכל מדינה בתבל. הממשלה תפעל לשינוי שיטת הממשלה על מנת להגביר את המשילות והיציבות השלטונית ותקדם רפורמות בתחום הממשל לשיפור היציבטות והמשילות . הממשלה תפעל לביצור שלטון החוק בישראל. הממשלה תפעל להגנה על איכות הסביבה בישראל, לשיפור איכות החיים של ושבי המדינה ולהשתתפות ישראל בתרומה למאמץ הגלובלי בנושא אקלים וסביבה".

סעיף נוסף קובע כי "הממשלה תפעל למען חיזוק הנגב והגליל".

יצוין כי בקווי היסוד של הממשלה החדשה לא מופיעות המילים "הממשלה תפעל לביצור מעמדו של בית המשפט", שהופיעו בקווי היסוד של הממשלה היוצאת. בקווי היסוד של הממשלה החדשה לא מופיעה סוגיית "השיוויון בנטל" שהופיעה בקווי היסוד של הממשלה היוצאת. כמו כן, בנושא החינוך נקבע כי "הממשלה תעמיד את נושאי החינוך במרכז סדרי העדיפויות, בעוד הממשלה היוצאת הבטיחה שתעמיד את החינוך "בראש מעייניה". יצוין כי לקווי היסוד אין תוקף מחייב אלא כאמור הם מהווים הצהרת כוונות בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום