"הפטור מהנגשת מוסדות חינוך דתיים לנכים - שערורייתי ועברייני"

אילן גילאון פנה לנתניהו ולכל ראשי סיעות הקואליציה בבקשה לבטל את הפטור מהנגשת מוסדות חינוך שמופיע בהסכמים הקואלציונים: "מנציח ומעמיק את האפליה וההדרה של אנשים עם מוגבלויות"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ח"כ אילן גילאון פנה היום (א') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולכל ראשי סיעות הקואליציה, נגד הסעיף בהסכמים הקואלציונים המשותפים לבית היהודי ולמפלגת יהדות התורה, המקנים פטור מהנגשת מוסדות חינוך פרטיים וישיבות לנכים, כפי שפורסם היום ב-TheMarker. גילאון קורא לנתניהו ולראשי הסיעות לבטל את הסעיף מההסכמים הקואלציונים. לדבריו, הוא מתכוון להגיש הצעה דחופה לסדר בנושא במטרה לדרוש את ביטול הסעיף מקווי היסוד של הממשלה.

צילום: הדר כהן

גם ההסכם הקואליציוני עם ש"ס, שנחתם היום, כולל את הסעיף המאפשר פטור מהנגשה של מוסדות חרדים ודתיים לנכים. זהו אחד משני הסעיפים הבודדים שעליהם הסכימה הליכוד עם שלושת המפלגות - הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה.

"הזדעזעתי לראות בהסכמים הקואלציונים שנחתמו בין סיעת הליכוד, הבית היהודי ויהדות התורה סעיף שמתחייב לדחיית מועד חובת ההנגשה במוסדות החינוך, בפרט במוסדות חינוך דתיים וחרדים ובישיבות", כתב גילאון.

אילן גילאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

גילאון, המשמש גם כיו"ר ועדת המשנה בכנסת לנגישות, האחראית על קידום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מ-1998, הוסיף כי מדובר בסעיף "שערורייתי, עברייני, שמנציח ומעמיק את האפליה וההדרה של אנשים עם מוגבלויות. בג"ץ כבר פסק לא מכבר כי מדיניות הממשלה הינה עבריינית וכי היא אינה מיישמת את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות עוד ב-2010. כל תקנות החוק עברו בהסכמה עם משרדי הממשלה, האוצר, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, כנסת ישראל ונציגי ארגונים למען זכויות אנשים עם מוגבלויות. התקנות הינן סבירות ומועד החלתם לוקח בחשבון את תקופת ההיערכות הנדרשת, הן ההנדסית והן התקציבית", כתב גילאון.

"במסגרת ההסכמים הקואליציונים, הינכם מתחייבים להעברת תקציבים רחבים ממשרדים שונים ולמטרות שונות ומשונות. תמוה בעיניי שדווקא לעניין ההנגשה של מוסדות חינוך לאנשים פרטיים לא מצאתם לנכון להעביר התחייבות תקציבית ממשלתית. אני קורא לכם לחזור מן הרעיון הפוגעני הזה ולעשות את כל שביכולתכם במסגרת אחריותכם המיניסטריאלית להנגיש את מירב תחומי החיים למירב האנשים בחברה הישראלית. אל תתנו יד להמשך הדרת מאות אלפי האזרחים עם מוגבלויות בישראל. גם להם יש כל זכות להתחנך, לעבוד, ולחיות בחברה הישראלית".

מנכ"לית ארגון בזכות, המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות, הגיבה גם היא לפרסום ואמרה כי "יהדות התורה גילתה רגישות ומחוייבות משמעותית לאנשים וילדים עם מוגבלויות ומשפחותיהם, בתביעתה הלא-מגזרית להקים ועדה שתפעל לקיום בכבוד ולמימוש זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות לשילוב ולשוויון מלאים בקהילה. אולם המקום בו הבית היהודי ויהדות התורה מתחברות, באופן מפתיע, הינו גורף ופוגעני דווקא כלפי לומדי תורה עם מוגבלות. החרגה גורפת מחובת ההנגשה את מוסדות החינוך התורני או מוסדות חינוך שאינם במימון מדינה תהיה בעלת מחיר כבד לדור הזה של לומדים ומלמדים ובוודאי לדורות הבאים. חובת הנגישות משמעה שוויון ושילוב - הכללה של תלמידים ומורים עם מוגבלות בכלל ישראל. המחוקק הציע מגוון דרכים להתחשבות בנסיבות מיוחדות של מוסדות פרטיים החייבים בהנגשה ולהדרגה ביישום. אין הצדקה כלשהי לפרוץ את החוק, ולתת לקבוצה כלשהי באוכלוסייה פטור גורף מקיומו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker