המו"מ הקואליציוני

ג'וב לכל דורש: 2 סגני שרים באותו משרד; משרות משנה למנכ"ל ושרים בלי תיק

עוד עולה מההסכם כי יהיה ניתן למנות שרים בלי תיק גם בממשלה החדשה, ואף יהיה ניתן למנות יותר משר אחד במשרד ויותר מסגן שר אחד במשרד ממשלתי אחד

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במקום להקטין את הממשלה היא דווקא תגדל,-כך עולה מההסכם הקואליציוני שנחתם בין מפלגת הליכוד לבין מפלגת כולנו.

לפי ההסכם שנחשף אחר הצהריים באתר הכנסת יוגדל מספרן של משרות האמון במשרדי המשלה. "במסגרת זו יוגדרו משרות אמון גם משנים למנכ"ל ומקביליהם, וסמנכ"לים ומקביליהם. ככל שיגיעו הצדדים לכלל הסכמה ביחס להצעה, תוגש הצעת החוק עד לתום מושב הקיץ של הכנסת".

משה כחלון ובנימין נתניהו צילום: שירן גרנות

עוד עולה מההסכם כי יהיה ניתן למנות שרים בלי תיק גם בממשלה החדשה, ואף יהיה ניתן למנות יותר משר אחד במשרד ויותר מסגן שר אחד במשרד ממשלתי אחד. הכוונה היא למינויו של ח"כ יצחק כהן (ש"ס) כשר במשרד האוצר ושל שני סגני שרים מיהדות התורה וש"ס במשרד החינוך. לפי ההסכם הסיעות יפעלו ליישום הסעיף מיד לאחר הקמת הממשלה.

מינויים של כל סגני השרים למעט סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) יבוצע לאחר דחיית כניסתו לתוקף של החוק המגביל את מספר השרים ל-18 (לא כולל רה"מ) ואת מספר הסגנים ל-4. הממשלה החדשה צפויה לכלול 22 שרים וכן 8-7 סגני שרים. בשלב הראשון ימונו רק 10 שרים לליכוד ולכל אחת מסיעות הקואליציה העתידיות ייגרע שר אחד עד להשלמת החקיקה לביטול הגבלת מספר השרים והסגנים. לאחר השלמת החקיקה יצטרפו לממשלה עוד 2 שרים מהליכוד ושר אחד מכולנו.

עם זאת, סיעת הליכוד וסיעת כולנו מתחייבות לפעול לצמצום ואיחוד משרדי הממשלה. עוד נקבע כי רה"מ בנימין נתניהו יכהן כיו"ר הקבינט החברתי כלכלי ושר האוצר יכהן כממלא מקום קבוע שלו. הקבינט יתכנס מדי שבוע. סדר היום יקבע על ידי נתניהו או על פי הצעת כחלון באישורו של נתניהו. שר נוןסף מסיעת כולנו יכהן כחבר הקבינט הכלכלי חברתי. עוד נקבע כי שר האוצר יכהן בכל פורום ממשלתי ובכלל בוועדות השרים בתחום המדיני, הבטחוני והכלכלי. שני שרים מטעם כולנו יהיו חברי ועדת השרים לחקיקה. שר מטעם "כולנו" יהיה חבר בוועדה למינוי שופטים.

עוד נקבע כי "יוקם מנגנון לתיאום עמדות במחלוקות הנוגעות להחלטה או לחקיקה בעלת משמעות תקציבית. ככל שתהיה מחלוקת בין משרד האוצר למשרד רה"מ ביחס להצעת חוק או החלטה בעלת משמעות תקציבית בסכום העולה על 10 מיליון שקל, יידון הנושא בין הממונה על התקציבים באוצר לבין מנכ"ל משרד רה"מ. אם הם לא יגיעו להסכמות אזי הנושא יעלה לדיון בין רה"מ לשר האוצר.

חוק התקציב לפיו במקרה של בחירות הממשלה תוכל לפעול בלא תקציב מאושר (כפי שקורה השנה) יאושר עד 160 ימים ממועד הקמת הממשלה כלומר עד סוף אוקטובר 2015. הממשלה תנהיג 2 תקציבים דו שנתיים האחד לשנים 2016-2015 והשני לשנים 2018-2017.

כמו כן, תוקם "ועדה לבחינת רפורמות ממשלתיות" בהשתתפות כל נציגי סיעות הקואליציה. הוועדה תבחן באופו שוטף הצעות לרפורמה בשיטת הממשלה, הבחירות לכנסת, דיני הבחירות, ובמערכת היחסים בין דרג פקידות לדרג הנבחר.

רה"מ יגיש לאחר כינון הממשלה הצעה ל"חוק נורבגי" קטן שבמסגרתו יתאפשר לח"כ מסיעה של עד 12 חברי כנסת שמונה כשר להתפטר מהכנסת ולכהן כשר שאינו ח"כ. ברגע שיתפטר מהממשלה יוכל לחזור ולכהן כחבר כנסת. הכוונה היא שח"כ איילת שקד המיועדת לכהן כשרת התרבות תוכל להתפטר ולפנות מקום בכנסת לח"כ שולי מועלם.

בהמשך לתפקידים שיינתנו ל"כולנו" שפורסמו כבר תקבל הסיעה משרה של יו"ר הועדה לזכויות הילד ויו"ר הועדה לפניות הציבור וגם משרה של סגן יו"ר הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker