יו"ר החטיבה להתיישבות: "היו זיופים וחוסר אמת במסמך של המשנה ליועמ"ש"

החטיבה להתיישבות שכרה את עו"ד אגמון להדוף את הנחיותיה של עו"ד דינה זילבר - לגבי הצרת פעילות החטיבה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

החטיבה להתיישבות פועלת להדוף את הנחיותיה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לגבי הצרת פעילותה של החטיבה לעומת המצב כיום. בישיבה סוערת של הנהלת ההסתדרות הציונית האחראית על החטיבה להתיישבות, שנערכה בשבוע שעבר, טען יו"ר החטיבה להתיישבות, דני קריצ'מן, כי ״היו זיופים וחוסר אמת בנייר של זילבר. היא מתבססת על אינפורמציה לא נכונה״. 

בישיבה התברר כי החטיבה להתיישבות שכרה את עו"ד צבי אגמון על מנת להדוף את השינויים שהולכים להתבצע בעבודתה, ובכלל זה החלת הנחיותיה של זילבר. חברי ההנהלה מחו על כך שלא ידעו מהנושא ואף לא קיבלו את המסמך שכתב אגמון. הם ביקשו עותק מחוות הדעת הנגדית שהועברה ליועץ המשפטי לממשלה. כשאחד החברים התלונן על כך שהוא לא מקבל נתונים, השיב לו קריצ'מן "מה אתה עושה עניין". חברים בהנהלת ההסתדרות הציונית מחו על כך שלא הוצג בפניהם פירוט של תקציב החטיבה להתיישבות ותוכנית העבודה.

קריצ'מן העריך בישיבה כי פעילות החטיבה תורחב בקרוב. הוא אמר כי ״תוך חודש־חודשיים החטיבה תהיה גדולה פי שלוש בישובים כאלה ואחרים, ותצא מזה רק ברכה. אנחנו רק נהנים בסוף מהעניין הזה. החטיבה יוצאת מחוזקת יותר״. עוד אמר כי החטיבה השקיעה אשתקד 130 מיליון שקל בפינוי מאחז מגרון. כך יוצא שהפיקוח המיניסטריאלי והפרלמנטרי על החטיבה להתיישבות יהיו בידי הבית היהודי.

דני קריצ'מן, יו"ר החטיבה להתיישבותצילום: מיכל פתאל

על שולחן ועדת החוקה מונחת בקשת שרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני, וכן תביעה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) להחלת חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות - על מנת ליצור שקיפות בתקציב החטיבה. בשנה שעברה הדפו יו"ר ועדת החוקה, ח"כ לשעבר דודו רותם (ישראל ביתנו), שפרש בינתיים מהכנסת, והח"כית לשעבר שולי מועלם (הבית היהודי) שאף היא פרשה מהכנסת. לאחר פרסום חוות הדעת של זילבר פתחו גופי הימין במסע דה־לגיטימציה נגדה, הכולל השמצות פרסונליות וחתירה גלויה להחלשת מעמדו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה.

בין היתר, זילבר קבעה כי החטיבה הפכה ל״חצר האחורית של הממשלה״ ול״איזור דמדומים״, המאפשר לה לבצע פעולות שלא במסגרת הדין. ככזו, החטיבה שימשה מצע נוח להתפתחות של "פתולוגיות מובנות". עוד מציינת המשנה ליועץ כי "תקציבי העתק שהוזרמו לחטיבה חולקו ללא שקיפות, ובהתאם לפרמטרים פנימיים המוּחלים בחלקם באופן וולנטרי בלבד, וללא בקרה אפקטיבית", וכי הממשלה נסוגה מאחריותה לקבוע מדיניות בתחום ההתיישבות. 

בשבוע שעבר פרסמה זילבר הנחיות חדשות, המפרטות כיצד יתבצע השינוי בעבודה מול החטיבה להתיישבות. בין היתר עולה כי החטיבה לא תוכל עוד לעסוק בהקצאה של כספים לגורם שלישי,  והחל מהתקציב הקרוב אין מקום להעברת כספים ישירה בסעיף תקציבי מיוחד - או באמצעות ועדת הכספים - אלא רק בהתקשרות קונקרטית. עם זאת, חוות הדעת קובעת כי חלוקת כספי התמיכות - תשתיות חברה וקליטה - עוברים לאגף לפיתוח הכפר במשרד החקלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker