"ביטחון פוליטי": הממשלה החדשה תגיש תקציב דו-שנתי

ההצעה לתקציב עד לסוף 2016 הועלתה במשא ומתן הקואליציוני - וצפויה להיכלל בקווי היסוד של הממשלה החדשה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
צבי זרחיה

הממשלה החדשה תנהיג ככל הנראה תקציב מדינה דו־שנתי - מאמצע 2015 ועד סוף 2016. ההצעה הועלתה במשא ומתן שמקיים הליכוד עם המפלגות המועמדות להצטרף ל, וצפויה להיכלל בקווי היסוד של הממשלה החדשה שיקים בנימין נתניהו. גם ב–2009 ו–2013, שבהן נערכו בחירות לכנסת, אושר לבסוף תקציב דו־שנתי. במשא ומתן הקואליציוני הועלתה הצעה שלפיה יונהג תקציב דו־שנתי גם ב–2017–2018.

תקציב לשנה וחצי יאפשר לממשלה להטמיע את סדרי העדיפויות שלה בתקציב, ויקנה לה ביטחון פוליטי עד תחילת 2017 - היות שאי־אישור התקציב בקריאה עד סוף הרבע הראשון של שנת התקציב החדשה מביא להקדמת הבחירות.

אישור התקציב לשנה וחצי יקל על שר האוצר המיועד, משה כחלון, בהעברתו בממשלה ובכנסת, לעומת מצב שבו יצטרך להעביר תקציב מעודכן ל–2015, ומיד לאחר מכן להכין את תקציב 2016. מתחילת השנה מתנהלת המדינה לפי תקציב חודשי המבוסס על תקציב 2014.

באישור תקציב לשנה וחצי יוכלו המפלגות שיצטרפו לקואליציה לשריין את תביעותיהן התקציביות עד סוף 2016. צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד כבר הבטיח לסיעות החרדיות יהדות התורה וש"ס ולישראל ביתנו הבטחות תקציביות בעלות של כ–4.1 מיליארד שקל: בין השאר העלאה של קצבאות הילדים ב–2.6 מיליארד שקל בשנה, ביטול קיצוץ בתקציבים של מוסדות הדת והחינוך החרדיים ב–0.5 מיליארד שקל בשנה, וקביעת מע"מ של 1% בלבד על רשימת מוצרי יסוד מפוקחים. כמו כן בליכוד שוקלים להוסיף סייעת שנייה בגני ילדים בעלות שמוערכת ב–0.5–0.7 מיליארד שקל בשנה.

עם זאת, לתקציב דו־שנתי כמה בעיות - ובהן הקושי לחזות את גובה הכנסות המדינה בשנה השנייה שלו, שבעקבותיו עלולים להיווצר פערים בין גובה ההכנסות החזוי לבין ההכנסות בפועל, כפי שקרה בתקציבים כאלה בעבר.

הממשלה החדשה תוקם כנראה רק בתחילת מאי, ולפי הערכות, התקציב יוגש לממשלה רק במהלך יוני, ולכנסת בסוף יוני - והיא תתבקש לאשרו בקריאה שנייה ושלישית עד סוף יולי 2015. יש לציין כי האפשרות לתקציב דו־שנתי דורשת את אישורו של שר האוצר.

בשבוע שעבר נערך משא ומתן קואליציוני עם מפלגת כולנו, וההערכה היא שקצב המשא ומתן יואץ בשבוע הבא. המשא ומתן עם הסיעות החרדיות יהדות התורה וש"ס התקדם מאוד. שלשום נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי יהדות התורה, הח"כים יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש. שלשום נמשך גם המשא ומתן עם הבית היהודי, המתנגדת לדרישת החרדים לבטל את הסנקציות הפליליות על תלמידי ישיבה שלא יתגייסו.

במפלגות המקיימות משא ומתן הועלתה הצעה שלפיה בקווי היסוד יתחייב ראש הממשלה שלא לבצע שינוי בהרכב הקואליציה במשך כהונת הממשלה בלא לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות. ההצעה הועלתה מחשש שבמשך הקדנציה יוחלפו חלק מהמפלגות (למשל הבית היהודי) במחנה הציוני. עם זאת, לקווי היסוד של הממשלה אין תוקף חוקי מחייב.

משה כחלון צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker