הממשלה נערכת להשתלטות על פעילותה של החטיבה להתיישבות כבר ב-2016 - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממשלה נערכת להשתלטות על פעילותה של החטיבה להתיישבות כבר ב-2016

המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר קבעה כי תקצוב החטיבה להתיישבות אינו חוקי, והורתה כי הוא צריך להיפסק כבר בתקציב 2016 ■ חשש: גורמים פוליטיים ינסו לבנות "מסלול עוקף" להוראה

5תגובות

התחילה עבודת מטה ממשלתית להעברת כל פעילויותיה של החטיבה להתיישבות שבהסתדרות הציונית העולמית לידי משרדי הממשלה כבר ב-2016. העברת הפעילויות נדרשת לאור ההוראה החד־משמעית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי תקצוב החטיבה אינו חוקי וחייב להיפסק כבר בתקציב המדינה ל–2016. הדבר מחייב העברה של פעילויות רבות, וכן תקציבים שהחטיבה להתיישבות כבר התחייבה להם, לידיהם של משרדי הממשלה.

את עבודת המטה מרכזת זילבר, ומשתתפים בה כל משרדי הממשלה הרלוונטיים - בין השאר משרדי האוצר, פיתוח הנגב והגליל, החקלאות והבינוי ומשרד ראש הממשלה. המטרה היא להעביר בזמן קצר את הפעילויות הרבות שמבצעת החטיבה להתיישבות -שהיא כיום זרוע ההתיישבות הכפרית של המדינה ביהודה ושומרון, בגליל ובנגב - אל תוך משרדי הממשלה.

מיכל פתאל

התהליך רגיש ביותר, מאחר שהחטיבה מעורבת בפרויקטים רבים של התיישבות בפריפריה, והיא גם הזרוע שמקצה כיום תמיכה מהממשלה לידי הרשויות הכפריות בפריפריה. ראשי הרשויות חוששים מאוד מאובדן תקציבים שהובטחו להם - והם מפעילים לחץ כבד על משרד המשפטים לחזור בו מההוראה החד־משמעית להפסיק את התקצוב של החטיבה כבר בתקציב 2016.

הלחץ הזה מצטרף ללחץ פוליטי מצד מפלגות הימין שצפויות להיות חברות בקואליציה, שדורשות להמשיך לתקצב את החטיבה, בהיותה צינור התקציב העיקרי ליישובי יהודה ושומרון כיום.

זרוע ממשל 
בבעלות פרטית

תקציב החטיבה להתיישבות מגיע ליותר מחצי מיליארד שקל בשנה. בנוסף, החטיבה צברה התמחות בטיפול בהתיישבות הכפרית, על חשבון המיומנות של משרדי הממשלה בתחום. מכיוון שהמדינה מתכוונת לשמור בשלב זה על סך התקציב של החטיבה, ורק תפזר אותו בין כמה משרדי ממשלה, הפסקת התקצוב של החטיבה מאיימת על ההתיישבות הכפרית פחות בהיבט התקציבי - ויותר בהיבט של יכולת הביצוע הגבוהה שלה. איום נוסף נובע מחוסר השקיפות האופף את פעילותה של החטיבה ואת דרכי הקצאת התקציב על ידה.

לפני כמה שבועות קבעה זילבר כי התקצוב של החטיבה, במסגרת סעיף תקציבי נפרד המיוחד לה, אינו חוקי. זילבר קבעה כי החטיבה נהפכה לזרוע ממשל, בהיותה הגוף הקובע את מדיניות ההתיישבות הכפרית בישראל, והיא אינה רק גוף המבצע מדיניות שהממשלה קבעה — למרות היותה גוף פרטי הכפוף להסתדרות הציונית. זילבר התריעה במיוחד מכך שבשל היותה של החטיבה זרוע שלטונית לכאורה, היא אף מקצה כספי תמיכה (כספים שהמדינה מעבירה למגזר הפרטי, לפי שיקול דעתה) בשם המדינה לרשויות המקומיות הכפריות.

במכתב תשובה לחטיבה להתיישבות, שאיימה בנקיטת צעדים משפטיים נגד חוות הדעת של זילבר, כתבה זילבר כי "חלק משמעותי מהסמכויות שמומשו בפועל בידי החטיבה הן סמכויות של שיקול דעת שלטוני, כהקצאת משאבים, קביעת מדיניות וסדרי עדיפויות -וככאלה עליהן להתבצע על ידי גורמי הממשלה". זילבר התריעה במכתבה על כך שהחטיבה אינה זרוע שלטון, ולמרות זאת המדינה התקשרה עמה בהתקשרות עמומה, שלא במסגרת חוזים או מכרזים.

עוד קבעה זילבר כי ההתקשרות העמומה עם החטיבה חייבת להיפסק לאלתר. "אין מקום להעברת כספים ישירה מהממשלה לחטיבה, באמצעות סעיף תקציבי ספציפי, או העברה תקציבית ישירה באישור ועדת הכספים, אלא כל העברת כספים לחטיבה תיעשה אגב התקשרות קונקרטית", כתבה בכוונה למכרזי ביצוע שהממשלה מפרסמת.

החטיבה להתיישבות לא תיסגר

זילבר אישרה במכתבה כי עבודת המטה של הממשלה להעברת כל הסמכויות והתקציבים של החטיבה לידי הממשלה מתקדמת באופן מואץ. "עבודה זו נועדה לקדם את יישומם של פתרונות מיידיים, כדי למנוע פגיעה בהתיישבות, ביישובים ובביצוע החלטות הממשלה שביצוען הוטל על החטיבה להתיישבות. יישום ההנחיות מחייב התארגנות מהירה לקראת התקציב הקרוב, שכן כבר במסגרת התקציב הקרוב לא ניתן יהיה לכלול סעיף תקציבי לתקצוב ישיר של החטיבה להתיישבות".

היא הדגישה כי עבודת המטה המואצת נעשית מתוך מחויבות כלפי ההתיישבות הכפרית, הרשויות המקומיות, וגם עובדי החטיבה. במכתבה ציינה גם כי ההוראה לא נועדה לפגוע בחטיבה או להביא לסגירתה, וכי החטיבה יכולה להמשיך ולעבוד בהתיישבות הכפרית — אבל רק כקבלנית ביצוע של הממשלה, ולאחר שתזכה במכרזי ביצוע מוגדרים של הממשלה.

הנקודה האחרונה מעוררת גם חשש לניסיון של מפלגות הצפויות לחבור לקואליציה לבנות "מסלול עוקף", שיאפשר לחטיבה להמשיך ליהנות מתקציבי ממשלה. החשש הוא כי יהיה ניסיון להמשיך להעסיק את החטיבה כזרוע ביצוע של הממשלה — במסגרת של התקשרות עמומה ולא במכרזים ברורים. לפי החשש, ייעשה ניסיון להגדיר את החטיבה כ"קבלנית הביצוע" של המדינה בהתיישבות הכפרית, בלי להגדיר מה כרוך בקבלנות הביצוע - ובכך בפועל החטיבה תמשיך לנהל את תקציבי ההתיישבות הכפרית.

הסעיף שמכוחו מתוקצבת כיום החטיבה להתיישבות הוא אחד הבעייתים ביותר בתקציב המדינה. הסעיף גדל דרך קבע במאות אחוזים במשך שנת התקציב, עקב העברות שנעשות אליו דרך ועדת הכספים של הכנסת. התקציב המקורי ב–2012 היה 77 מיליון שקל, ועד סוף השנה הוא גדל ל–458 מיליון שקל. ב–2013 התקציב המקורי היה 83 מיליון שקל, והוא גדל ל–653 מיליון שקל. ב–2014 התקציב המקורי היה 53 מיליון שקל, והוא גדל כמעט פי עשרה, לכחצי מיליארד שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#