המצע של יש עתיד: חוק מע"מ 0%, הגבלת שכר בכירים - והקמת בנק אינטרנטי - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המצע של יש עתיד: חוק מע"מ 0%, הגבלת שכר בכירים - והקמת בנק אינטרנטי

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, הציג היום ספר בן 273 עמודים: "אין ביטחון בלי חינוך, אין חינוך בלי כלכלה, אין כלכלה בלי תפישה מדינית"

14תגובות

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הציג את מצע יש עתיד בבחירות לכנסת, היום במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב. "מצד יש עתיד מספרת את הסיפור של המדינה שאנחנו רוצים לחיות בה", אמר לפיד. "הכל קשור. אין ביטחון בלי חינוך, אין חינוך בלי כלכלה, אין כלכלה בלי תפישה מדינית".

המצע, ספר בן 273 עמודים – יותר מפי שניים מהמצע הקודם שהציגה המפלגה בבחירות 2013 ושרובו לא יושם או שהמפלגה פעלה בניגוד אליו, נפתח בתוכנית למלחמה בשחיתות, אחד מהנושאים שלפיד מדגיש במערכת הבחירות הנוכחית. הפרק השני עוסק בכלכלה ובמאבק ביוקר המחיה. "השנה ושמונה חודשים האחרונים לימדו את הציבור ובעיקר את התקשורת שאנחנו אלה שעושים ולא סתם מדברים", אמר לפיד.

"זהו המצע המפורט ביותר, המקיף והקוהרנטי ביותר, שהציגה מפלגה בישראל אי פעם בפני בוחריה, ועדיין הוא נושא עמו מסר פשוט, שאפשר לסכם במשפט אחד. הוא אומר לנו - יכול להיות פה טוב יותר", אמר לפיד, שזכה פעמים רבות בנאום למחיאות כפיים סוערות וקריאות "נלחמים על המדינה" מפעילי המפלגה הרבים שנכחו בקהל.

המצע כולל גם תוכניות בתחומי הדיור, חינוך, בריאות, רווחה, ניצולי שואה, נושאים מדיניים, עסקים קטנים, חרדים, נשים, צעירים, קשישים, אנשים עם מוגבלויות, עולים, חקלאים, ממשל ומשילות, מיעוטים והקהילה הגאה. בנוסף, יש התייחסות לתחומי המדע והחלל, תרבות, תחבורה, איכות סביבה וקיימות.

דודו בכר

מלחמה בשחיתות: אדם שהורשע בעבירה עם קלון - לא יוכל להיבחר

"השחיתות השלטונית הפכה לאיום אסטרטגי על החברה ועל הדמוקרטיה הישראלית. היא מעדיפה אינטרסים פוליטיים, אישיים וכלכליים על פני נבחרי ציבור. המדינה שלנו צריכה להיות שייכת למעמד הביניים ולאלא שנאבקים להיות חלק ממנו. לא למושחתים, לפוליטיקאים שעסוקים בעצמם, לבעלי אינטרסים, לתאגידים הגדולים או לוועדים הגדולים", נכתב במצע. "במשך שנים התנהל בישראל משחק לא הוגן ששירת קבוצות אינטרסים, בעלי הון וועדי עובדים. במשחק הזה מיליארדי שקלים עברו מצד לצד בלי שקיפות ובלי פיקוח", נכתב.

במפלגה מציעים לקבוע בחקיקה כי אדם שהורשע בעבירה שיש בה קלון, כמו למשל יו"ר ש"ס אריה דרעי או ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לא יוכל להתמודד לעולם לכל משרה ציבורית, בין אם נבחר ציבור או כימינוי מקצועי לתפקיד בכיר במשרד ממשלתי. כמו כן, המפלגה מציעה לאמץ את כללי האתיקה לחברי הממשלה, שבין היתר אוסרים על חברים בממשלה להשתמש בזכות השתיקה בעת חקירה.

חברי יש עתיד התנגדו בוועדת שרים לענייני חקירה להצעת חוק שתגביר את השקיפות על הצבעות השרים בוועדה, אך במצע הם מבטיחים "להגביר את השקיפות השלטונית" וכותבים כי "שקיפות היא בלם הכרחי מפני שחיתות"

במפלגה מציעים גם להגדיר בחקיקה את עבירת ההפרת אמונים, שתכלול "ביצוע פעולות ממשלתיות תוך ניגוד עניינים, קבלת טובות הנאה, מרמרה ציבורית, הטעיה מכוונת של עובד ציבור, או הסתרת מידע ממנו כדי להשפיע על שיקול דעתו והחלטותיו, שימוש פסול במידע פנימי לקידום עניין אישי, ופעולה או הימנעות מפעולה בניגוד לאינטרס הציבורי".

דודו בכר

במפלגה מציעים גם לבטל את הכספים הקואליציונים, ולהגביר את השימוש במכרזים פומביים למשרות ולרכש ממשלתי. זאת, למרות התנגדותו של שר החינוך לשעבר שי פירון מהמפלגה, לחוק המכרזים.

במפלגה מציעים גם צעדים נוספים למלחמה בשחיתות, ובהם דרישת חובת דיווח מחברי הכנסת על הקשרים שהם מנהלים עם לוביסטים והמידע שהועבר אליהם לפני הצעות חוק מטעמם, הקמת יחידה למניעת שחיתות בכנסת, וחיזוק ההגנה על חושפי שחיתויות.

יוקר המחיה: "נמשיך לקדם את רפורמת הקורנפלקס"

החלק במצע שמתייחס לתוכניות בחתום הכלכלה ויוקר המחיה נפתח בתיאור המצב העגום בישראל מאז שנת 2002, ומפאר את עשייתו הכלכלית של לפיד כשר אוצר. בהמשך המפלגה פורסת תוכנית ארוכה להפחתת יוקר המחייה וצמצום פערים חברתיים. נראה כי המצע המפורט המתייחס גם ליוקר המחייה, הבנקים, הפנסיה, שוק התקשורת ומחירי הדיור, מתייחס ישירות למצע של מפלגת כולנו בראשות משה כחלון.

בין היתר, המפלגה מתפארת בהגדלת תקציבי החינוך ובהפחתת נטל תשלומי ההורים למרות שהיא גם קיצצה באופן דרסטי בתקציבי חינוך ובתוכניות לטובת ההורים והתלמידים, ואף הגדילה באופן משמעותי את תשלומי ההורים וקיצצה בקרן לסבסוד תשלומי הורים. יש עתיד גם מתכננת "לאמץ תוכניות עומק להתמודדות עם העוני בישראל", על אף שמשרד האוצר בראשות לפיד התנגד להמלצות מרכזיות של ועדת העוני, ולבסוף כמעט כל המלצותיה לא נכללו בתקציב 2015. במפלגה מציעים גם להגדיל את שכר חיילי החובה, ומבטיחים לצמצם את ההעסקה הקבלנית ולעבור להעסקה ישירה. כמו כן, במפלגה מציעים לאפשר פטור ממכס לרוכשים באינטרנט עד 500 דולר, והקלות בתהליך יבוא אישי ומסחרי.

"יש עתיד פעלה ותמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה בתחום המזון. נמשיך לקדם את רפורמת הקורנפלקס המקלה על יבוא מזון יבש ופותחת את המשק ליבוא משמעותי של מוצרי מזון", נכתב במצע.

כמו כן, במפלגה מציעים לפתוח שוקי יצוא של תוצרת חקלאית מקומית ולתמתן תמיכה כספית ישירה כדי לקדם רפורמה בענף הבקר והחלב. במפלגה מבטיחים להפחית את מחירי הפירוק והירקות על ידי הגברת התחרות, הכנסת גבינה לבנה לפיקוח, הורדת המכס על שימורי טונה, ביטול הפטור מהסדר כובל למשווקי תוצרת חקלאית בסיטונאות תוך שמירה על החקלאים. כמו כן, במפלגה מציעים "לפתוח את שוק הכשרות לתחרות".

במפלגה מציעים גם לאשר את חוק המזון המבוסס על מסקנות ועדת קדמי (שהוקמה בעקבות המחאה החברתית לבחינת שוק המזון), לאשר את חוק הריכוזיות, ולהמשיך ליישם את הרפורמה בנמלים על ידי הקמת 2 נמלים נוספים.

הגברת התחרות בבנקים ופירוק הריכוזיות

"בשוק הבנקאות בישראל שולטות חמש קבוצות בנקאיות. היקף העמלות והריבויות שגבו הבנקים ממשקי הבית בישראל ב-2013 הגיע ליותר מ-5 מיליארד שקל", נכתב במצע של יש לפיד, שהיו"ר שלה כשר אוצר נמנע מלטפל בתחרות בבנקים. כעת, ביש עתיד מציעים "רפורמה בענף הבנקאות" שלטענתם תביא להפחתת העמלות. ביש עתיד מציעים להקים בנק אינטרנטי עצמאי בשירותים זולים, מתן רישיון עיסוק בבנקאות לדואר, והוזלת האשראי הבנקאי על ידי עידוד גופים חוץ בנקאיים לתת הלוואות בריביות נמוכות ובתנאים נוחים.

פנסיה: "מסלול ממלכתי לחוסכים"

הצעה לניהול עצמי של קרן הפנסיה על ידי החוסכים, ומתן אפשרות לבחירה בין סוכני ביטוח עומדות בלב המצע של יש עתיד בתחום הפנסיה. "הציבור הישראלי משלם עבור דמי ניהול פנסיוניים בכל שנה מאות מיליוני שקלים", נכתב במצע יש עתיד, שמבטיח הקמת מסלול פנסיה ממלכתי בכל קרן פנסיה, שיהיה ברירת מחדל עבור החוסכים ויתנהל בדמי ניהול מינימליים. "מהלך זה יביא להורדת מחירי דמי הניהול של 750 אלף חוסכים לפנסיה המשלמים היום את דמי הניהול המקסימליים ובעקבותיו יגדלו קצבאות הפנסיה שלהם בכ-10%-15%".

בתחום הניהול האישי של החיסכון הפנסיוני נכתב כי "ניהול אישי מונע ניגודי אינטרסים ועסקות בעלי עניין שעלולים להתרחש כאשר המוסדיים ובעלי השליטה משקיעים את כספי החוסכים על פי שיקול דעתם הבלעדי". כמו כן, במפלגה מציעים לעודד מעבידים להעניק לעובדיהם ייעותץ פנסיוני אובייקטיבי.

במפלגה מציעים גם "לעצור את כפל ביטוחי הבריאות הפרטיים" על ידי קביעת פוליסה אחידה לביטוחי בריאות פרטיים, להפחית את ביטוח החובה לרכב, ולהגביר את התחרות בתחום ביטוחי הדירות – צעד שיביא להורדת ביטוחי הדירות ב-10%, לפי המפלגה.

תקשורת: "הגברת התחרות בשוק"

ביש עתיד מציעים להרחיב את חבילות השידורים הבסיסית של חברות הכבלים והלוויין ומתן אפשרות לטלוויזיה רב ערוצית זולה ושידורים באינטרנט. לפי המפלגה "המהלך יחסוך כ-250 שקל בחודש לכל משפחה".

כמו כן, במפלגה מבטיחים לאחד את כל גופי הרגולציה של התקשורת הרב ערוצית בישראל לגוף אחד, ולקדם מעבר מהיר של גופי השידור משיטת הזכיונות לשיטת הרשיונות.

נדל"ן: הלאמת קק"ל וחוק מע"מ 0%

ביש עתיד מבטיחים כי יפעלו להלאמת קק"ל והפיכתה לחברה ממשלתית מחויבת לשקיפות ופיקוח על ידי מבקר המדינה. "במקום שהכסף ישמש לשחיתות נשתמש בו לחינוך, בריאות, רווחה והגדלת היצע הדיור", נכתב במצע. "נוביל מהלך היסטורי אשר יחזר את אדמות המדינה וכספי הציבור לאזרחים בישראל.

תוכנית יש עתיד להוזלת מחירי הדיור כוללת לפי המפלגה, צעדים להגדלת היצע הדירות, סיוע ממוקד לזוגות צעירים (שמה החדש של תוכנית מע"מ 0%) והסדרת שוק השכירות לצד תוכניות לדיור בר השגה ודיור ציבורי.

במפלגה מציעים להקצות קרקע ללא עלות לקבלנים בפריפריה, לבניית עד 1,500 יחידות דיור. בתמורה הקבלנים יתחייבו לבנייה מהירה וקביעת מחיר תקרה.

כמו כן, ביש עתיד מבטיחים להכפיל את גודל ועדות התכנון להאצת תהליכים, וביטול הליכים בירוקרטיים באישור תוכניות לבנייה למגורים לצד תוכנית לחילוץ פרויקטים שנתקעו בשל בעיות פיתוח תשתיות.

ביש עתיד מבטיחים ליישם גם את תוכנית "מחיר מטרה", ולפנות את מחנות צה"ל מהמרכז – שתי תוכניות שלפי גורמים בממשלה נתקעו בגלל חברי יש עתיד.

חוק מע"מ 0% מכונה בתוכנית "סיוע ממוקד לזוגות צעירים" ומופיע במצע המפלגה, כמו גם מתן תמריצים לרשויות מקומיות להקמת יחידות דיור קטנות לזוגות צעירים.

במפלגה מבטיחים ליישם גם תוכנית לבניית 150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך ולאשר חוק לשכירות הוגנת. שכולל איסור על העלאת שכר הדירה משנה לשנה למשך 3 שנים ביותר מ-2%

שוק ההון: הגבלת שכר הבכירים

ביש עתיד מבטיחים לפעול לקדם הצעת החוק לתגמול נושאי משרה במוסדות פיננסיים שתגביל את שכרם הבכירים בהם על ידי קביעה כי הוצאות שכר שמעבר ל-3.5 מיליון שקל בשנה לא יוכרו לצרכי מס. כמו כן, ההצעה כוללת שורה של הגבלות לאישור שכר גבוה מ–3.5 מיליון שקל על ידי אישור של ועדת תגמול, דירקטוריון ואסיפה כללית וגם את הסכמת רוב הדירקטורים החיצוניים בתאגיד. לפי החוק כל גוף פיננסי ידווח על כל נושא משרה שהוצאות השכר שלו גבוהות מ–3.5 מיליון שקל בשנה.

ביש עתיד טוענים כי הצעת החוק נבלמה על ידי נתניהו, כשהחליט לפרק את הממשלה.

חינוך: יום ארוך אלטרנטיבי

מצע יש עתיד כולל התייחסות נרחבת לתחום החינוך, כמו גם לתחום הבריאות והרווחה. בתחום החינוך נכתב במצע כי המפלגה, שאישרה בעצמה דחייה נוספת של חוק יום חינוך ארוך עד 2021 וביטלה כמעט לחלוטין את הצהרונים המסובסדים ברחבי הארץ תפעל ליישום יום חינוך ארוך אלטרנטיבי על ידי הקמה נוספת של צהרונים מסובסדים. המפלגה מציעה גם "ספרי לימוד ללא עלות", כחלק מלמידה באמצעות טאבלטים ומחשבים אישיים. כמו כן, המפלגה טוענת שתבטל את הבחינה הפסיכומטרית ותחזיר את מערך החינוך המקצועי.

בתחום התעסוקה יש עתיד מצהירה שתפעל לעידוד השתלבות הציבור החרדי בתעסוקה ותעודד את התעסוקה בפריפרירה. כמו כן, היא מבטיחה לסייע לעסקים קטנים על ידי הקלה בנטל המס, ביטול חישוב המס המאוחד לזוגות נשואים באותו עסק, צמצום העלייה הצפויה במס מעסיקים והגברת הנגישות של עסקים למכרזים ממשלתיים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#