הבטחות ללא כיסוי: ממינוי כחלון ליו"ר המינהל 
ועד לריכוך חוק השוויון בנטל

מי זוכר את הזקנה במסדרון ומה קרה לריקי כהן מחדרה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יומיים לפני הבחירות הקודמות התייצב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במלון בירושלים והכריז בחגיגיות שמשה כחלון . כחלון, שהחליט חודשיים קודם לכן לפרוש מהממשלה ומהכנסת ולא להתמודד ברשימת הליכוד, עמד לצדו ודיבר על הורדת מחירי הדיור.

בהסכם הקואליציוני שנחתם בתחילת הקדנציה בין הליכוד לבית היהודי אמנם נקבע שכחלון יהיה יו"ר המינהל, אך בסופו של דבר - בין היתר בשל התנגדותו של שר השיכון, אורי אריאל (הבית היהודי) ואולי גם כי נתניהו לא ממש התלהב לממש את הבטחתו - היא אכן לא מומשה.

משה כחלון ובנימין נתניהו צילום: שירן גרנות

זאת רק דוגמה אחת להבטחה שהופרחה ערב הבחירות ולא קוימה. דוגמה נוספת היא הבטחתו של שר האוצר לשעבר, ממפלגת יש עתיד, לדאוג לריקי כהן מחדרה - בדומה להבטחתו של אהוד ברק במערכת הבחירות ב–1999 לדאוג לזקנה שבמסדרון בית החולים. הזקנה ככל הנראה מתה בינתיים, ומצבה של ריקי כהן לא השתפר פלאים. הממשלה היוצאת, ולפיד בתוכה, העלו את המע"מ ב–1% בקיץ 2013, וגם ניסתה להעלות את מס ההכנסה ב–1% מרמת שכר מסוימת - החלטה שבוטלה בסוף על ידי ועדת הכספים.

לפיד ונתניהו, ועמם יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה, נפתלי בנט, הבטיחו לפעול להורדת יוקר המחיה. הם אכן קידמו את , שאף הוחמר על ידי ועדת הכספים. הם גם קידמו את , שנכנס לתוקף בחודש שעבר - אך רבים מאמינים שהוא לא יביא את הורדת מחירי המזון המיוחלת.

בהתאם להבטחותיו, לפיד הגדיל את קצבאות הזקנה וחוקק את החוק להגברת השוויון בנטל, אם כי לאחר שינויים. בעניין זה פורסם השבוע כי בתדרוך לעיתונאים חרדים, אמר נתניהו שהוא מסכים לבטל את הסנקציות הפליליות על מי שלא יתגייס לצבא. זאת, כדי שיוכל לצרף לממשלה את יהדות התורה, ש"ס ויחד של אלי ישי. אך ביהדות התורה אומרים שהם מתקשים לראות את הכנסת החדשה מבטלת בחקיקה את הסנקציות, ומעריכים כי אם החרדים יצטרפו לממשלה הבאה, יעדי הגיוס יוקטנו ולא יוטלו סנקציות.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד), שנאבק לחקיקת חוק השוויון בנטל, כתב על כך כי "דבריו של נתניהו לא מפתיעים אותי. את החוק הזה, שמטפל בבעיה לאומית שהוזנחה 66 שנה, העברנו על אפו ועל חמתו של ראש הממשלה, שפעל גם בעניין הזה (כמו בחוק הגיור, כמו במע"מ 0%) כשלוחן של המפלגות החרדיות ולא כראש ממשלה שטובת המדינה לנגד עיניו".

אגב, הליכוד, יש עתיד, ישראל ביתנו ומפלגות נוספות העלו את אחוז החסימה כדי להגביר את המשילות, אך הממשלה היוצאת החזיקה מעמד שנה ושמונה חודשים בלבד - והכנסת ה–19 תכהן 25 חודשים בלבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker