בג"ץ דחה לאחר הבחירות את ההחלטה בעתירת סתיו שפיר על עברות תקציביות

שופטי ביהמ"ש: אין זה רצוי שנקבל הכרעה בנושא רגיש זה, בתקופה של מערכת בחירות ■ שפיר: "זה מאבק איתן ומאתגר מול כוחות אינטרסנטיים וחזקים מאוד - ואני לא מתכוונת לוותר"

מוטי בסוק

בג"ץ דחה היום, עד לאחר הבחירות לכנסת ה-20, את ההכרעה בבג"ץ של ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) כנגד שר האוצר, בנושא העברות התקציביות.

שופטי בג"ץ - מרים נאור (נשיאת בית המשפט העליון), אליקים רובינשטיין ומני מזוז - רמזו בדבריהם כי אין זה רצוי שיקבלו הכרעה בנושא רגיש זה, בתקופה של מערכת הבחירות. מאחר שהנושא חשוב ובא לתקן עיוותים של שנים בעבודת האוצר מול ועדת הכספים של הכנסת, השופטים החליטו לקיים דיון נוסף בנושא בעוד 60 יום.

איכשהו, הצדדים המעורבים בנושא - ספיר, משרד האוצר ויו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ניסן סלומינסקי - הרגישו לאחר הדיון כי זכו לנקודות בבית המשפט בשל התבטאות זו או אחרת של אחד השופטים.

סתיו שפיר בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

שפיר ציינה כי בניגוד לרושם שנותר בקרב שופטי בית המשפט, נושא השקיפות או היעדר השקיפות בדיוני התקציב ובהעברות התקציביות - אינו נפתר. היועץ המשפטי של הכנסת אמר כי הטיפול בנוהל הדיונים בתקציב בוועדת הכספים לא הסתיים וכי שפיר כלל לא קיבלה את ההצעה המתגבשת.

נציגיה של שפיר אף התלוננו כי הממשלה מצהירה שתמשיך במסלול העברות, כמעט באותה דרך, כי האוצר כמנהגו נוהג והבעיות שהעלו בבג"ץ לא באו על פתרונן.

נאור אמרה כי "אנחנו לקראת בחירות ותקציב חדש. האם זה הרגע הנכון להתערבות? המצב הנוכחי, שאין תקציב, הוא איום ונורא. אי אפשר לזוז מילימטר. זה לא מצב אידיאלי". מאידך, השופטים טענו כי "תפסת מרובה לא תפסת".

בסיכום, בית המשפט הודיע כי שפיר תשיב תוך 60 אם היא מקבלת את עמדות האוצר, שהוגשו לבית המשפט רק ארבעה ימים לפני הדיון, ובהתאם לתשובתה בית המשפט יקבע את עמדתו.

לאחר הדיון שפיר אמרה ל-TheMarker כי "בית המשפט העליון מבין שהעתירה שלי נוגעת למחלוקת מהותית וקשה על אופן ניהול תקציב המדינה, וקבע שנגיש את תגובתנו לשקרים של האוצר בתוך 60 יום. השיטה שאני נאבקת בה, מאז שנכנסתי לוועדת הכספים של הכנסת, נובעת ממנגנון פסול ומקולקל המאפשר לפוליטיקאים ופקידים להשתמש בקופה הציבורית של כולנו כאילו היה מדובר ברכושם הפרטי, לסחור בכספי ציבור ולסגור דילים פוליטיים על חשבון אזרחי ישראל. כשהתחלתי את המאבק ידעתי כי מדובר במאבק איתן ומאתגר מול כוחות אינטרסנטיים וחזקים מאוד. אני לא מתכוונת לוותר. בתוך 60 יום נמסור את תגובתנו לביהמ"ש".

ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי) אמר כי "בית המשפט העליון דחה היום את בקשתה של ח"כ שפיר להוציא צו על תנאי ושיבח מאוד את השקיפות והנהלים החדשים  שקבעתי יחד עם משרד האוצר בועדה.

"ולגבי הטענה המהותית על עצם קיום העברות התקציביות השופטים לא הביעו התרשמות גדולה מהטענות של ח"כ שפיר הם סברו שהפער בין מה שהם מציגים למצב החוקי הוא גדול מידי ולא ברור אם ניתן לגשר עליו בפרשנות משפטית. נראה היה היום כי כוונת השופטים היתה לדחות את העתירה על הסף אך מכיוון שאין תקציב כרגע ומכיוון שעו"ד של העותרת ביקש שהות להגיב לעמדת המדינה בית המשפט  העליון החליט לתת לו את אפשרות התגובה בלבד בשלב זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker