תחקיר

למי הח"כים חייבים? כל מה שהמועמדים לכנסת בבחירות 2015 לא רוצים שתדעו

אם זה היה תלוי בהם, הפוליטיקאים היו מעדיפים שכל מה שתדעו עליהם יהיה מה שהם כותבים על עצמם בפייסבוק ■ פרויקט השקיפות של TheMarker עוזר לכם לגלות את ההון העצמי, התורמים, המקורבים, ההישגים והכישלונות של המועמדים לכנסת ■ דעו למי אתם מצביעים

תומר אביטל וכתבי TheMarker

נכסתם לכתבה מהאפליקציה? לחצו כאן

לחצו על הפרצופים וגלו: מי המקורבים ומי התורמים של כל מועמד לכנסת

נישאים על גלי המחאה, לכנסת ה-19 הושבעו לא מעט שחקנים חדשים שהבטיחו כי הם באו לשנות. חלקם אף הפכו זאת לסיסמת הבחירות שלהם.

בפועל הכנסת היוצאת לא הצליחה להוביל שינוי ומצבו של מעמד הביניים הישראלי – זה שיצא לרחובות לזעוק – רק הלך והחריף בשנתיים האחרונות. 

ובכל זאת, רגע אחרי פירוקה של הממשלה דווקא אפשר לציין דבר טוב אחד שקרה: פרשיית ישראל ביתנו התפוצצה. אמנם מדובר בפרשייה סבוכה שקשה למצוא בה את הידיים והרגליים מרוב האנשים המעורבים בה, אך דבר אחד עולה ממנה בבירור: כוחם של חברי הכנסת עצום ואם הם בוחרים להשתמש בו לרעה, הם יכולים (לכאורה! לכאורה!) לגרום להשחתה איומה של הניהול והשירות הציבורי.

השחיתות המאורגנת, כפי שעולה ממה שידוע עד כה, היא כמובן שלילית ואיומה, אבל היא מחדדת עוד יותר את העובדה שכאשר אנחנו משלשלים פתק בקלפי אנחנו לא בוחרים רק בראשי הרשימות, אלא גם בכל יתר המתמודדים ברשימה – מועמדים שלעתים מערכות הבחירות מעדיפות להצניע.

ולא רק בהם אנו בוחרים. לכל ח"כ רשת של קשרים אישיים ומקצועיים. כאשר אנחנו בוחרים ברשימה אנחנו מנפיקים מבלי דעת גם אישורי כניסה למשכן לאנשי עסקים, ראשי עמותות, שרים לשעבר, רבנים ושאר לוחשים ובוחשים – המקורבים אל חברי הכנסת – שמביאים יחד איתם אג'נדות ואינטרסים שונים.

הפרויקט שלפניכם שואף להציג תמונה רחבה של 120 המועמדים המשוערים לכנסת הבאה ולקלף מהם את סיסמאות הבחירות, הסרטונים והסטטוסים ולהציג בפניכם מידע שהם עצמם לא תמיד ששים לשתף: מי הם התורמים שלהם, מי המקורבים אליהם, כמה דירות יש להם ואילו הצהרת הון חשפו, אם בכלל. תוכלו גם לברר האם נכחו במליאת הכנסת ובוועדות השונות וכיצד הצביעו בנוגע לארבעה חוקי שקיפות שהועלו להצבעה בכנסת האחרונה, לצד מידע נוסף על עמדותיהם ופעולותיהם. מידע שאולי יסייע לכם להחליט לאיזו רשימה אתם נותנים הפעם את קולכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker