מימון זר

מי האמריקאים שתרמו למרכז שניהל כחלון במכללה האקדמית נתניה?

ברשימת התורמים למכללה מופיעים אבי לאומי, שייסד את חברת אירונאוטיקס, "גולד קוסט דירקטור" וכן "אגודת הידידים ארה"ב" ■ כחלון: אחד התורמים הוא ברד בלום, שתורם למיזמים שונים והשני זה עוד איש עסקים אמריקני, שמקורב גם לציפי לבני

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנשי עסקים מארה"ב נמנים עם התורמים למרכז לרפורמות ומנהיגות במכללה האקדמית נתניה בראשות משה כחלון - כיום יו"ר "כולנו". כחלון, התמנה כיו"ר המרכז שפרש מהכנסת באמצע 2013. כחלון השתכר מהמכרז שכר חודשי של כ-38 אלף שקל ברוטו בחודש, בדומה לשכר חבר כנסת. המרכז לרפורמות ומנהיגות  ממומן מתרומות של אנשי עסקים, שאת מרביתן גייס כחלון עצמו. כחלון סירב עד כה לחשוף אותם.

ברשימת התורמים למכללה, שמסר אתמול כחלון לעיתונאי רביב דרוקר, נמנים אבי לאומי, שייסד את חברת אירונאוטיקס, בתמיכת המדען הראשי ומשרד הביטחון, המתמחה ביצור ופיתוח ביטחוני שהתרחבה בשווקים המקומים והבינלאומים.  

תורם נוסף למרכז לרפורמות ומנהיגות הוא "גולד קוסט דירקטור", וכן "אגודת הידידים ארה"ב". כחלון הסביר שאחד התורמים הוא ברד בלום, שתורם למיזמים שונים והשני זה עוד איש עסקים אמריקני, שמקורב גם לציפי לבני ולא מעורב בעסקים בישראל.

משה כחלוןצילום: דודו בכר

כחלון השלים תואר במשפטים במכללה האקדמית נתניה. ב-2011, בהיותו שר התקשורת, קיבל תואר של כבוד מהמכללה, ובסוף 2013 הקים את המרכז שבמכללה, לאחר שחזר מלימודיו בתוכנית המנהלים באוניברסיטת הרווארד.

באתר המכללה נכתב כי מטרת המכון היא "לעסוק בגיבוש תוכניות מעשיות לפתרון בעיות קשות ומעיקות המשפיעות על יוקר המחיה ואיכות החיים בישראל, ובהן בעיות הדיור, הבנקאות, המיסוי והסרת חסמים ביורוקרטים ואחרים".

כחלון קיבל מהמכללה האקדמית משרד וסיוע אקדמי ומינהלי. מקורביו של כחלון טוענים כי מלבד החדר מהמכללה והסיוע במחקרים, הוא אינו מקבל דבר מהמכללה, ולכן אין שום קשר בינו לבין התורמים למכללה האקדמית נתניה.

בראש המכללה האקדמית נתניה, שבה לומדים כ-3,700 סטודנטים, עומד המתמטיקאי פרופ' צבי ארד, לשעבר נשיא אוניברסיטת בר-אילן, המשתכר כמיליון שקל בשנה בתפקידו כנשיא המכללה. יצחק תשובה הוא בין התורמים למכללה עצמה, באמצעות קרן דלק.

כחלון, שנחשב מקורב ליצחק תשובה, הבעלים של חברת דלק, וכן לקובי מימון הבעלים של ישראמקו. בהופיעו בחוג בית אמר בשבוע שעבר כחלון כי "אני לא מקבל שקל או אגורה מטייקון ומאף בעל הון". באותו חוג הבית התבקש כחלון להגיב על קשריו עם תשובה. כחלון השיב כי "אני עזבתי את הממשלה ב-2013 . הציעו לי להיות יו"ר חברה ב-2.5-3 מיליון שקלים בשנה, הציעו לי  דירקטור בכל הבנקים שאתה רק חושב. לא הסכמתי לעבוד אצל אף אחד", השיב.

עוד אמר כי " אני השר היחיד שלא יועץ, לא לוביסט ולא מרים טלפון ולא מקבל עמלות מאף אחד. הלכתי ל(מכללת - צ"ז) נתניה וחזרתי. יכולתי להיות ריטיינר, יועץ לזה, יועץ של זה ולהגיש חשבונית. אגורה לא לקחתי מאף אחד. אני היחיד שלא דירקטור ולא יועץ. אומרים הוא קשור לזה והוא קשור לזה - תוכיח שיש לי אגורה ממישהו או ממשהו, אין דבר כזה".

כחלון הוסיף עוד כי "אני לא מקבל שקל או אגורה אחת מטייקון ומאף בעל הון. או שאתה משרת את הטייקונים או את הציבור. אם הייתי מרויח 200 אלף שקל בחודש לא יכולתי לעשות את מה שאני עושה. אחרים שנמצאים שם הרוויחו, לכן לא יכולים לגעת בהם. אני לא חייב לאף אחד כלום. לא שתיתי אספרסו עם אף אחד.  לכן אני יכול להאבק בהם ולשרת את הציבור ולא את הכוח. בגלל זה כל הלחצים לא השפיעו עלי.. אעשה את זה (מלחמה בקשרי הון שלטון - צ"ז) כי עשיתי את זה בעבר".

יצויין כי בפריימריס בליכוד שנערכו בסוף 2008 גייס בין היתר כחלון תרומות מאנשי העסקים גיל דנקנר, מבעלי השליטה בחברת "דור כימיקלים" - 5,000 שקל; ומגבריאל אדרי, בעל חברת נדל"ן - 10,000 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker