בשבוע הבא: הכנסת תעביר למפלגות מקדמת בחירות בסך 150 מיליון שקל

המחנה הציוני, הבית היהודי וש"ס יקבלו מקדמת מימון בחירות גם עבור ח"כים שפרשו ולא מתמודדים ברשימותיהן ■ לפני חודש וחצי הגדילו המפלגות את מקדמת מימון הבחירות שיקבלו מ-825 אלף שקל ל-1.17 מיליון שקל לח"כ

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

ב–10 בפברואר תעביר הכנסת מקדמה בסך 150 מיליון שקל על חשבון מימון הבחירות, למפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות. מפלגות שיזכו למקדמה הן אלה שהגישו בשבוע החולף את רשימות המועמדים שלהן לוועדת הבחירות המרכזית.

עבור כל חבר כנסת תקבל מפלגה מכהנת מקדמת מימון בחירות של 1.17 מיליון שקל. הסכום המקסימלי שתוכל מפלגה שאין לה ייצוג בכנסת והגישה את רשימתה לוועדת הבחירות המרכזית לקבל הוא 11.5 מיליון שקל. זאת, בכפוף להצגת ערבויות בנקאיות להשבת הכסף אם לא תעבור את אחוז החסימה.

לפני חודש וחצי הגדילו המפלגות את מקדמת מימון הבחירות שיקבלו מתקציב המדינה מ–825 אלף שקל ל–1.17 מיליון שקל עבור כל חבר כנסת. מימון הבחירות הכולל לחבר כנסת הוא 1.38 מיליון שקל. כך, לאחר שיקבלו המפלגות 1.17 מיליון שקל לכל חבר כנסת, תועבר להן יתרת הסכום - 207 אלף שקל לחבר כנסת - מיד עם פרסום תוצאות הבחירות.

צילום: דן קינן

מימון הבחירות הסופי למפלגות ייקבע לאחר הבחירות, לפי חישוב של ממוצע המנדטים של המפלגה בכנסת ה–20 והכנסת ה–19 בתוספת 1.17 מיליון שקל לכל מפלגה. החישוב הזה נקבע על ידי המפלגות במטרה למנוע הקטנה דרסטית של מימון הבחירות במקרה שהן יורדות במספר המנדטים. כך, מדי מערכת בחירות (בשל שיטת הממוצעים, ותוספת יחידת מימון לכל מפלגה) משלמת הכנסת מימון בחירות לפי 140–150 חברי כנסת. לפי הערכות, הסכום שתקצה המדינה למימון הבחירות יגיע לכ–200 מיליון שקל.

יתרה מכך, מאחר שכל מפלגה מקבלת תוספת של 1.17 מיליון שקל כמימון בחירות, אזי מפלגות שמתמודדות לכנסת ה–20 ברשימה משותפת יקבלו כל אחת את תוספת יחידת המימון. רשימות אלה הן המחנה הציוני (העבודה והתנועה), יהדות התורה (אגודת ישראל ודגל התורה), הבית היהודי (המפד"ל ותקומה) והמפלגות הערביות (חד"ש, בל"ד, תע"ל ורע"ם).

תקציב הבחירות של כולנו: 10 מיליון שקל

רשימת המחנה הציוני תוכל לקבל מקדמת בחירות הן עבור 15 חברי הכנסת של מפלגת העבודה, והן עבור 6 המנדטים של התנועה. זאת, אף שלמעט שניים מחברי הכנסת של התנועה בכנסת היוצאת (ציפי לבני ועמיר פרץ), יתר 4 חברי הכנסת במפלגה לא יתמודדו ברשימת המחנה הציוני לכנסת ה–20 (מאיר שטרית, עמרם מצנע, דוד צור ואלעזר שטרן, שמתמודד ביש עתיד).

כמה יקבלו המפלגות

המקדמה של המחנה הציוני תהיה 24.5 מיליון שקל; הליכוד יקבל מקדמה של 21 מיליון שקל; יש עתיד - 22.1 מיליון שקל; ישראל ביתנו - 15.1 מיליון שקל; הבית היהודי - 14 מיליון שקל (המפלגה תקבל מימון גם עבור חבר הכנסת יוני שטבון שפרש ממנה וחבר לאלי ישי); ש"ס - 12.8 מיליון שקל (תקבל מימון מפלגות גם עבור חבר הכנסת אלי ישי שפרש ממנה); הרשימה הערבית המשותפת - 12.8 מיליון שקל; יהדות התורה - 8.17 מיליון שקל; ומרצ - 7 מיליון שקל.

כולנו, שבראשות משה כחלון, מגייסת בימים אלה ערבויות ותרומות. רק בהצגת ערבויות היא תוכל לקבל את מקדמת מימון הבחירות. לפי הערכה, תקציב הבחירות של כולנו יהיה כ–10 מיליון שקל. הניהול התקציבי של המפלגה נגזר מניהול תקציב מזומן ואשראי. במפלגה שואפים לשלם את כל התשלומים לאחר הבחירות מכספי מימון הבחירות שיועברו אליה על ידי המדינה.

מפלגה שתקבל מקדמת בחירות ותרד דרסטית במספר המנדטים שלה, אזי היתרה של מקדמת מימון הבחירות תנוכה מהמימון שוטף שתקבל במהלך הקדנציה הבאה.

ח"כ זנדברג למבקר המדינה: לבדוק את השימוש 
בתרומות בסך 1.2 מיליון שקל שגייס נפתלי בנט

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) וגבי לסקי, המתמודדת על מקום בכנסת הבאה ברשימת מרצ, פנו בסוף השבוע למבקר המדינה, יוסף שפירא, בבקשה לקיים בדיקה מעמיקה של השימוש בתרומות בסך של 1.2 מיליון שקל שגייס יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט.

החוק מאפשר לבנט לגייס כ–2.1 מיליון שקל, אך גורמים פוליטיים טוענים שתקרת גיוס התרומות למתמודדים על ראשי מפלגות הוא גבוה במיוחד בהתחשב בכך שאין מתמודדים שנחשבו בעלי סיכויים גבוהים לנצחם. מול בנט התמודד מועמד אלמוני, שמעון אור.

זנדברג ולסקי מציינות כי "בנט ניצח את אור ברוב גדול של 90%, וציין בערוץ 10 כי 'מרבית הסכום הוצא על קידום בפייסבוק וכי הוא צריך לעקוף את התקשורת השמאלנית, שלא מאפשרת לו להעביר את מסריו'". עוד כתבו זנדברג ולסקי כי "עמוד הפייסבוק חף כמעט לחלוטין מהתייחסות להתמודדותו בפריימריס ועסק בעיקר בתעמולה כללית של הבית היהודי, התנגחות בשמאל ובתקשורת. כתוצאה מכך, ביום ההתמודדות פירסם בנט בעמוד הפייסבוק שעידכן את הציבור כי נערכת התמודדות על ראשות המפלגה והוסיף: 'טוב. הרבה מתפקדים לא ידעו שגם אני מתמודד היום לראשות המפלגה'".

זנדברג ולסקי שואלות: "האם ייתכן שמועמד שלדבריו הוציא את החלק הארי של 1.2 מיליון שקל על מאבק הפריימריס שלו בעמוד שלו בפייסבוק, נמצא במצב שמתפקדיו לא יודעים שנערכת הצבעה על תפקיד יו"ר המפלגה?"

בנט גייס 1.24 מיליון שקל על ידי 43 תורמים, מהם רק תרומה אחת מישראל. בין התורמים לבנט: לואיס מייברג, בעלי חברות השקעה וקרנות ניהול בארה"ב, שהיה שותף בחברה שזכתה במכרז להפעלת שירותים סלולריים בישראל - 39.1 אלף שקל; וארתור דנצ'יק, מבעלי בית השקעות המפעיל בישראל קרן הון סיכון - 42.9 אלף שקל.

מלשכת בנט נמסר: "הפרסום ברשת וכל הוצאות הפריימריס נעשו תוך הקפדה יתרה על הכללים ויוגשו למבקר המדינה כמתחייב. צר לנו לאכזב את חברת הכנסת זנדברג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker