ילדי התעמולה

נתניהו והליכוד ישלמו קנס של 5,000 שקל בשל תשדיר "גן הילדים"

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון בישראל ומפלגת "יש עתיד" והטיל על נתניהו והליכוד קנס בשל התשדיר

צבי זרחיה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קנס את רה"מ בנימין נתניהו והליכוד ב-5,000 שקל. השופט גו'בראן קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון בישראל ומפלגת "יש עתיד" נגד בנימין נתניהו ראש הממשלה ונגד מפלגת "הליכוד" למתן צו מניעה בנוגע לסרטון בחירות שפורסם במוצאי שבת 17.1.2015, ברשת האינטרנט מטעם מפלגת "הליכוד".

באותו סרטון "בוימו ילדים בגן ילדים בהתנהגות לא ראויה, כשראש הממשלה מופיע בסרטון על תקן גננת המנסה להשליט סדר ולהעיר לילדים הפרועים על התנהגותם, כאשר הילדים נקראים בשמות של ראשי מפלגות אחרות (ציפי, יאיר, נפתלי, איווט)".

בהחלטה קיבל השופט ג'ובראן את העתירה וקבע כי המשיבים יישאו בהוצאות העותרים בסך כולל של 5,000 שקל בחלקים שווים. כמו כן, העביר השופט ג'ובראן את החלטתו ליועץ המשפטי לממשלה ולבאי כוח ערוצי הטלוויזיה והרדיו שידאגו שלא לשדר בשנית את הסרטון.

השופט ג'ובראן מתח בקורת על השימוש ילדים וקבע בי היתר "צפיתי בסרטון. אמנם, כפי שמציינים המשיבים הילדים בו לכאורה מבצעים פעילות שגרתית – משחק. אולם, בכך אין די. ראשית, לאחד מהילדים, שראש הממשלה קורא לו בסרטון "איווט" הודבק זקן (כך שאותו ילד נחזה, ככל הנראה, לשר החוץ, חבר הכנסת איווט ליברמן); ועל אחד מהילדים הונחה פאה עם שיער אפור וראש הממשלה קורא לו בסרטון "יאיר" (כך שאותו ילד נחזה, ככל הנראה, לשר האוצר לשעבר, חבר הכנסת יאיר לפיד). עובדה זו כשלעצמה מלמדת כי אין בפנינו פעילות שגרתית של ילדים".

עוד ציין כי "כפי שמציינת העותרת – ובצדק – אין המדובר כאן בצילום תמים של ילדים המשחקים בגן. גם לנסיבות ולמסר ישנה חשיבות בקביעת תחולת הסייג. כאן, עסקינן בסרטון בחירות מבויים (עובדה שהמשיבים לא מכחישים) במטרה להעביר מסר פוליטי ואף לגרוף רווח פוליטי. נראה שהשימוש בילדים במסגרת הסרטון מבקש להבהיר נקודה: ראש הממשלה הוא המבוגר האחראי, והילדים (ששמותיהם כאמור זהים לשמותיהם של מנהיגים פוליטיים ממפלגות אחרות) – הם, ובכן, ילדים. ברי, כי כאשר אין עוררין שהילדים צולמו במיוחד למען הסרטון, והסרטון הוא בגדר תעמולה, הסרטון סותר את האיסור עניין שיתוף ילדים בתשדירי התעמולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker