האג'נדה החברתית־כלכלית ניצחה

בליכוד הביעו ביקורת על רשימת העבודה והתנועה, אך נשמעה גם דאגה

צבי זרחיה

רשימת מפלגת העבודה, שנבחרה בפריימריז שלשום, משקפת את ניצחונם של הח"כים שמזוהים עם האג'נדה החברתית־כלכלית על פני האג'נדה הביטחונית, ומבליטה גם נשים רבות בצמרת הרשימה.

הזוכים במקומות הראשונים הם הח"כים החברתיים של העבודה, שלחלקם רקע תקשורתי מובהק: שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, איציק שמולי, מרב מיכאלי, איתן כבל, אראל מרגלית ומיקי רוזנטל. אליהם מצטרפים ח"כים משוריינים על ידי התנועה בעלי רקע כלכלי־חברתי, כמו פרופ' מנואל טרכטנברג, שמיועד לתפקיד שר אוצר אם העבודה תהיה בקואליציה; ועמיר פרץ, שמשוריין במקום שמיני.

ח"כ סתיו שפירצילום: תומר אפלבאום

בליכוד הביעו אתמול ביקורת על הרכב רשימת העבודה והתנועה, אך במקביל נשמעה גם דאגה. לדברי אנשי ליכוד, הרשימה החברתית־כלכלית של העבודה מציגה גישה ושמות חדשים הבולטים במאבקים חברתיים, שאינם נמצאים ברשימת הליכוד.

יחימוביץ', שניצחה בפריימריז, מזוהה מאז בחירתה ב-2003 כמי שהטמיעה במשכן את שינוי השיח מהביטחוני לחברתי־כלכלי. היא נלחמה בין היתר לשבירת מונופול הגז ופעלה לשיפור מעמדם של עובדי הקבלן. יחימוביץ' סירבה לאחר הבחירות האחרונות כיו"ר העבודה להצעתו של בנימין נתניהו להיכנס לממשלה, וייתכן שזו היתה אחת הסיבות להדחתה מראשות העבודה. אתמול חזרה ואמרה כי העבודה לא תהיה "קבלן ביצוע" של נתניהו. בימים האחרונים חששה כי נרקם "דיל" נגדה על ידי כבל, מיכאלי, מרגלית ואחרים, שדחו את הטענות. ייתכן כי הטענות אף סייעו לה להתברג במקום הראשון.

שפיר, שזכתה במקום השני, חששה אף היא באחרונה כי תידחק לירכתי הרשימה. היא סיפרה כי לא ערכה "דילים" עם קבוצות גדולות והביעה חשש שתמיכת המתפקדים הלא מאורגנים לא תספיק לה. בסופו של דבר חלפה שפיר על פני ח"כים ותיקים, כמו כבל, ככל הנראה בשל פועלה בוועדת הכספים.

שותף נוסף למחאה החברתית הוא שמולי, שזכה במקום השלישי וישובץ במקום הרביעי ברשימה. הוא היה חבר בוועדת הכלכלה ובין היתר פעל למניעת ניתוקי מים של חייבים. הוא גם יזם הצעת חוק להעסקת עובדים עם מוגבלויות בשירות הציבורי.

ח"כ שלי יחימוביץ, בפריימריז מפלגת העבודה בת"א צילום: תומר אפלבאום

ח"כ עמר בר לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, זכה במקום הרביעי כדמות ביטחונית. בר לב נלחם בוועדת החוץ והביטחון לחשיפת תקציב הביטחון ולהגברת הבקרה והפיקוח עליו. מיכאלי, שזכתה במקום החמישי, נלחמה בקיץ 2013 בוועדת הכספים להחרפת חוק הריכוזיות. בין החוקים הכלכליים־חברתיים שיזמה - חוק הקובע ביטול מאסרים לחייבים בהוצאה לפועל. הממשלה אימצה את המהלך, אלא שבשל פיזור הכנסת ההצעה נגנזה בינתיים.

כבל, במקום השישי, ייסד שדולה להעסקת בני 45 ויותר, היה פעיל בשיפור תנאי חיילי המילואים. מרגלית, במקום השביעי, היה חבר פעיל בוועדת הכספים ושימש מרכז האופוזיציה בוועדה. בין היתר הוא לחם להחמרת חוק הריכוזיות, נלחם בבקשות האוצר להעברות תקציביות ואף הגיש הצעת חוק שנועדה לחייב מונופולים בחשיפת דו"חותיהם הכספיים. רוזנטל, שזכה במקום השמיני, נלחם אף הוא להגברת חוק הריכוזיות. הוא התקדם בחקיקת חוק שיגביל את העמלות ושכר הטרחה שגובות חברות למימוש זכויות במסגרת חוק שכונה "חוק לבנת פורן", אך ברגע האחרון תבעה ישראל ביתנו שלא להעלותו להצבעה. מחוץ לרשימה בשל מקום לא ריאלי: אלדד יניב והלוביסטית בהירה ברדוגו.

רשימת העבודה כוללת תשע נשים במקומות שנחשבים ריאליים עד מקום 25, כולל שתי נשים שישוריינו על ידי לבני. זאת לעומת שתי נשים ברשימת הליכוד עד מקום 20. (אלא אם מקום 11 ו-25, שייבחרו על ידי נתניהו, יאויישו בנשים).

אחת מהמצטרפות החדשות היא עו"ד רוויטל סוויד, במקום 14. לאורך השנים היא ייצגה רוצחים, אנסים וארגוני פשיעה, מה שגרר אתמול ביקורת בקרב גורמים פוליטיים, שאמרו שסוויד אמנם עקפה שורה של ח"כים מכהנים כמו מיכל בירן ונחמן שי, אבל היא לא אחת מהדמות החברתיות ברשימה.

פריימריז מפלגת העבודהצילום: תומר אפלבאום

בשנים האחרונות הורידה סוויד פרופיל. היא הפסיקה לייצג עבריינים "כבדים". לאורך השנים ייצגה את פליקס אבוטבול שנרצח בפראג ב-2002, בנו יוסי אבוטבול ואחיו צ'רלי אבוטבול. לקוחה מפורסמת נוספת שלה היא מארי פיזם, שהורשעה ברצח בתה רוז. סוויד אמרה אתמול שהיא מתכוונת להתמקד בכנסת בתחומים שקרובים לעיסוקה הנוכחי: מאבק באלימות ושמירה על בית המשפט העליון והמעמד הסמלי שלו. בעבר אמרה סוויד שאינה רוצה לייצג עוד תיקים של עבריינים מ"משפחות הפשע" בגלל טשטוש הגבולות והקודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker