תמונת היום

"עשינו טעויות! אספרסו! בן גוריון!" - דף המסרים של יאיר לפיד נחשף

מסע הבחירות של יאיר לפיד הגיע אתמול לרמת גן ■ תמונות שצילם תומר אפלבאום, חושף את ראשי הפרקים המודפסים שהכין לעצמו שר האוצר לשעבר

ירדן סקופ

קצת אחרי שמונה בערב אתמול, בכניסה לתיאטרון רמת גן, כבר עמד על תילו שלט תעמולה גדול שקיבל את פני מאות הבאים לשמוע את יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד. המארגנים, פעילי המפלגה, מיהרו לדחוק כל מי שנכנס ללובי לאולם, והזהירו שלא יישארו מקומות ישיבה. לפיד הגיע למקום רק בסביבות 20:30, והאולם היה כבר כמעט מלא.

לכתבה המלאה באתר הארץ

רק חדי-אבחנה יכולים לשים לב שהוא קורא מראשי פרקים מודפסים מסטנד שמוצב תחתיו בקדמת הבמה. ראשי הפרקים כנראה נחוצים, כי לאורך הערב לפיד זורק לאוויר כמות אדירה של נתונים, שחלקם אכן מככבים בדף המוצמד לסטנד: עלייה של 300% ביציאה של חרדים לעבודה, עלייה של 40% בגיוס, 16 אלף יחידות דיור בראש העין, 40 מיליארד שקל בור תקציבי, 18 שרים, 1,200 סייעות בגנים, 400 מעונות יום ועוד ועוד. לקהל אין את הכלים כדי לבחון את כל ההצהרות הללו, אבל לפי השאלות שהם שאלו בתום הנאום, נראה שהם השתכנעו.

כתבות נוספות ב-TheMarker

קונים יד שנייה? זו המכונית שלא תצליחו להיפטר ממנה וזו שתמכרו אחרי 4 ימים

השף הפרטי, מנחת המסוקים והחברים של ליברמן

דפי המסרים שהכין לפידצילום: תומר אפלבאום

"אתם צריכים להזכיר למי שאתם מכירים, למשל, שבלעדינו דחיית שעון החורף לא היתה מתבצעת", אמר. "כל אחד מכם הופך להיות מישהו שמדבר עם אנשים. ככה עשינו 19 מנדטים. הסקרים בתקופה המקבילה בבחירות הקודמות ניבאו לנו פחות מנדטים". לדבריו, על המדף יש יותר מ–30 מנדטים של אנשים שאומרים "עזבו אותי", "האנשים האלה לא רוצים להצביע לשמאל ורוצים להפיל את נתניהו, אז אין להם הרבה אפשרויות. אם נוריד מהמדף עוד שבעה מנדטים — מחליפים את השלטון במדינת ישראל".

בנאום "מושחתים נמאסתם" שלו, קרא לפיד לבנט להדיח מרשימתו את שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, בשל התחקיר על העברת דירות מהדיור הציבורי לישיבות ולמוסדות תורה ללא מכרז. גם אתמול הוא חזר על האמירה הזו. הוא גם חזר כמה פעמים על האמירה "אני לא איש שמאל". במקביל, הוא הרחיק את עצמו מנתניהו ופתח את הערב בסיפור על איך פיטר אותו נתניהו כשחיכה לאספרסו שהזמין כשישב בבית קפה עם בתו.

יאיר לפיד, אתמולצילום: תומר אפלבאום

הכעס על נתניהו, שמוגדר כאחד האשמים העיקריים בעצירת יש עתיד במימוש הבטחותיהם, ניכר. אך כשלפיד נדרש לענות על השאלה המתבקשת - מדוע אינו מצהיר שלא יישב עם נתניהו בממשלה הבאה, ואם כך למה להצביע לו ולא ללבני ולהרצוג - הוא עונה תשובה מתחמקת במיוחד, בדרכו המשכנעת והבטוחה בעצמה. "אני לא אוהב תרבות של חרמות", הסביר, "אבל אעשה הכל כדי שבנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל".

בהמשך הוא הציג את מפלגת העבודה כסוציאליסטית התומכת בוועדים הגדולים ובהעלאת מסים: "אני איש של שוק חופשי. אנחנו בעד קפיטליזם של חמלה — שוק חופשי עם ערכים של חיזוק בריאות וחינוך. אני לא רוצה לחזור לכלכלה שבה הוועדים מנהלים את העולם". לדבריו, העבודה היא המפלגה של ההסתדרות, וכבר הודיעה שהשותפים הראשונים שלה לאחר הבחירות יהיו החרדים - "זה אומר לבטל את השוויון בנטל, לימודי הליבה והחזרת שעון החורף. לדעתי אסור לתת לזה לקרות". הקהל כנראה השתכנע, כי מחיאות הכפיים היו סוערות.

למרות שאחד מסמליו ומסמלי מפלגתו הם חטא היוהרה, לפיד התנצל כמה פעמים במהלך הערב. גם על יהירותו, גם על שלא ידע מספיק "לעשות פוליטיקה" וגם על שהבטיח יותר מדי. לאחר שנשאל מדוע הציבור לא מכיר את כל העובדות שהציג לאורך הערב, לפיד התנצל גם על כך שהוא ואנשי מפלגתו לא שיווקו מספיק את מה שכן עשו.

לכתבה המלאה באתר הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום