בעקבות הפריימריס

הקרב על האוצר בליכוד: ארדן שודרג, כ"ץ נדחק

נתניהו העדיף את שטייניץ כשר אוצר, אך הוא מוקם לבסוף בעשיריה השנייה הרבה אחרי ארדן וכ"ץ

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סיום הפריימריס בליכוד פותחת מחדש את המאבק על כהונת שר האוצר, בקדנציה הזו, ובעיקר גם בקדנציה הבאה. באחרונה רווחו הערכות שלפיהן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יפקיד את תיק האוצר בידי אחד משרי הליכוד לאחר הפריימריס. נתניהו נמנע מלעשות כן לפני הפריימריס על ראשות הליכוד על מנת שלא לריב עם מי שלא יקבל את התפקיד.

בתחילת השבוע העריך שר התחבורה ישראל כ"ץ בראיון לרשת ב' כי יקבל לידיו את תיק האוצר בממשלת המעבר בנוסף לתיק התחבורה. כ"ץ עזר באחרונה לנתניהו בבחירות על ראשות הליכוד.

כ"ץ לא הסתיר באחרונה את שאיפתו להתמנות כשר אוצר בממשלה הבאה, אם תורכב על ידי נתניהו. כ"ץ התבסס ככל הנראה על כך שיתפוס את המקום הראשון בפריימריס בליכוד.

אלא שכ"ץ נדחק במעט למקום הרביעי בפריימריס, ושר הפנים גלעד ארדן התברג במקום השני. ארדן, רואה אף הוא את עצמו מועמד למשרת האוצר בממשלה הבאה. ארדן ששודרג על ידי נתניהו לפני מספר חודשים ממשרת שר התקשורת לטובת שר הפנים חפץ בתיק האוצר בממשלה הבאה.

גלעד ארדן בערב הפריימריזצילום: אילן אסייג

וישנו גם שר המודיעין יובל שטייניץ המבקש לשוב אל משרד האוצר. נתניהו קרא למצביעים להצביע עבור שטייניץ, אבל שטייניץ מוקם לבסוף רק במקום ה-14, הרבה אחרי ארדן וכ"ץ.

מבחינת נתניהו, שטייניץ יהיה שר אוצר נוח וקל מאשר ארדן או כ"ץ. אגב, דוד שרן, שמונה בתחילת החודש שעבר כראש המטה של נתניהו, היה ראש המטה של שטייניץ. נמרוד ספיר, שמונה לפני כשבועיים כראש מטה שר האוצר, היה בעבר יועצו הכלכלי של שטייניץ. מה שברור הוא שאם נתניהו יתן את תיק האוצר לשטינייץ תהיה לו שליטה ומעורבות רבה במשרד האוצר.

אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, ותיק האוצר ישאר בידי הליכוד, יתכן שיהיה נוח לנתניהו להשאיר את כץ בתחבורה ואת ארדן בפנים ולמנות את שטייניץ.

גורמים בליכוד אומרים כי אם הליכוד יקבל מספיק מנדטים בבחירות אזי נתניהו יעדיף להשאיר את תיק האוצר בידיו, לאחר שבקדנציה היוצאת נתקל בשר האוצר, יאיר לפיד, שקידם אג'נדה משלו ולמשל: התנגד להעלות מסים אלא התעקש להעלות את יעד הגרעון.

אם יתממשו הסקרים המעניקים לליכוד 24-22 מנדטים, ולנוכח הצורך לצרף כמה מפלגות לקואליציה או כפי שמוצע להקים ממשלת אחדות לאומית, לא בטוח כלל שתיק האוצר ישאר לאחר הבחירות בידי הליכוד. אם נתניהו יתעקש להחזיק את תיק הביטחוו בידו, יתכן שיצטרך לוותר על האוצר.

ועוד משהו על הפריימריס: דחיקתו לתחתית הרשימה של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ משקפת לדעת בכירים בליכוד את חוסר הנחת של רבים במפלגה מיו"ר הועד החזק של התעשיה האוירית. כץ, אומנם נחשב כמחוקק חברתי אבל הכוח הרב שצבר בזכות מתפקדי התעשיה האווירית, גרם לרתיעה בקרב פוקדים רבים מכוחו הרב ומהשפעתו במפלגה. יתכן שגם האיסור של רשות החברות הממשלתיות על עובדי התעשייה האווירית להצביע בשעות העבודה - איסור שלא ממש כובד - השפיע על היקף ההצבעה של העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker