פוזל לקואליציה הבאה? נתניהו העביר מיליוני שקלים לחרדים

ועדת הכספים אישרה: 12 מ' ש' לתקציב התרבות התורנית ■ גורמים בכנסת: "נתניהו מרפד את החרדים כדי לזכות בתמיכתם לאחר הבחירות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה שלשום העברה של 12 מיליון שקל לתקציב התרבות התורנית, המיועד בחלקו הגדול לשיעורי תורה של ארגוני התרבות של המפלגות החרדיות וארגוני החזרה בתשובה. הסכום יגדיל את התקציב הזה בשני שלישים - מ–18 ל–30 מיליון שקל ב–2014. בין היתר, ניזונים מתקציב זה ארגונים כמו אל המעין של מפלגת ש"ס ותודעה של מפלגת דגל התורה. 

הבקשה להעברת הכספים הוגשה לוועדת הכספים על ידי משרד האוצר, שבראשו עומד כיום ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואושרה ביום ראשון במהלך יום ארוך של הצבעות, כשחלק גדול מהח"כים לא נכח באולם הישיבות. נציגי האוצר הסבירו בוועדה כי הצורך בהעברת הכספים נבע מהעובדה שלארגונים לא נותר כסף לשלם משכורות, וכי אי־העברת הכספים היתה גוררת פיטורי עובדים.

צילום: אמיל סלמן

הפנייה לוועדה הוגשה לאחר פעילות נמרצת של הח"כים החרדיים יעקב ליצמן, משה גפני (יהדות התורה) ויצחק כהן (ש"ס), שמחו באחרונה על הקיצוץ בתקציב זה בתחילת 2014 בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר.

מקורות בכנסת טוענים כי "נתניהו מרפד את החרדים ואת המתנחלים כדי לזכות בתמיכתם, במידה שירכיב קואליציה לאחר הבחירות". ואכן, באחרונה פוזל נתניהו לעבר המפלגות החרדיות. עוד לפני שהודיע על רצונו להקדים את הבחירות, ביקש לצרפם לקואליציה במקום יש עתיד והתנועה - אך נבלם על ידי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

ח"כ ניסן סלומינסקי וח"כ יצחק כהן בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

ח"כ ליצמן אמר בתגובה להעברת הכספים כי "היה צורך להעביר את הכסף למוסדות תרבות חרדים, שתקציבם קוצץ, וכתוצאה מכך מאות עובדים פוטרו. גם היועץ המשפט לממשלה וגם יו"ר הכנסת הכירו בכך שצריך להעביר להם את הכסף".

"קניית שלטון בכסף"

מאז ההחלטה על הקדמת הבחירות, ומעברן של יש עתיד והתנועה לאופוזיציה, מסתייעת הקואליציה בוועדת הכספים על מנת לגייס רוב בעד הצעותיה, בתמיכת שני נציגי יהדות התורה וש"ס. כך, למשל, תמכו שלשום נציגי יהדות התורה וש"ס בבקשת האוצר להעברת 12.8 מיליון שקל להקמת מרכז מבקרים בברקן, אף שהפנייה עדיין לא קיבלה אז את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. בשבוע שעבר תמכו ח"כים חרדים מש"ס ויהדות התורה בהגדלת תקציב הביטחון, ולמחרת אישרה הוועדה בתמיכת יהדות התורה העברת כספים לחטיבה להתיישבות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מדובר בהעברת כספים מושחתת, שניתנה בתמורה לתמיכת המפלגות החרדיות בקואליציה. קשה לחשוב על דוגמה מובהקת יותר של קניית שלטון בכסף. בנוסף, מדובר רק במקדמה על המיליארדים שמתכננות המפלגות החרדיות לדרוש לקראת אישור התקציב הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker