לראשונה: יעלון יציג לוועדת הכספים את תקציב משרדו ל-2015

לרוב, שר הביטחון לא מופיע בוועדת הכספים אלא בוועדת חוץ וביטחון ■ סלומינסקי:" לא נאפשר שהתוספות לביטחון יועברו מתקציבי החינוך, בריאות ורווחה" ■ האוצר יגיש בשבוע הבא בקשה להגדלת תקציב הביטחון ב-3.6 מיליארד שקל ולאשר העברת עודפי תקציב של 1.7 מיליארד שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לראשונה בתולדות הכנסת יופיע שר הביטחון בפני ועדת הכספים להצגת תקציב מערכת הביטחון לשנת 2015. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), פנה לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, והזמין אותו להציג את תקציב הביטחון בפני חברי הוועדה.

סלומינסקי אמר ל-TheMarker כי בדרך כלל, שר הביטחון לא מופיע בוועדת הכספים, אלא מציג את התקציב בוועדת חוץ וביטחון. "פניתי אליו ואמרתי לו שאני חושב שזה רעיון טוב שיופיע גם בפני ועדת הכספים שמתבקשת לאשר את מסגרת תקציב הביטחון". סלומינסקי הוסיף כי "בוועדת הכספים יש התנגדות להגדלת תקציב הביטחון. לא נאפשר שהתוספות למערכת הביטחון יבואו על חשבון קיצוצים בתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה". לדבריו, "מדינת ישראל חייבת ביטחון, אבל חייבת גם רווחה בריאות חינוך, ובלי זה לא תהיה מדינה. אם רוצים להגדיל את תקציב הביטחון, שימצאו מקורות תקציביים אחרים ולא על חשבון המשרדים הללו. בפעמים האחרונות שבהם אישרה ועדת הכספים את הגדלת תקציב הביטחון, דרשתי שהמקורות לא יועברו מהמשרדים הללו".

"כל מאבק בהון השחור יש בו בהכרח פגיעה בפרטיות". ניסן סלומינסקי
"כל מאבק בהון השחור יש בו בהכרח פגיעה בפרטיות". ניסן סלומינסקיצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, האוצר יגיש בימים הקרובים לאישור ועדת הכספים בקשה להעביר 3.6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. סלומינסקי העריך שהוועדה תאשר את הגדלת תקציב הביטחון ל-2014 כי "מדובר בהחלטת ממשלה להגדלת תקציב הביטחון בשנת 2014. לפי הסיכום בממשלה, הביטחון יקבל תוספת של 7 מיליארד שקל ב-2014 בגין "צוק איתן". באחרונה הועברו למערכת הביטחון תוספות של כ-2.4 מיליארד שקל לשנת 2014, כך שבקרוב יצטרך האוצר להעביר עוד 1 מיליארד שקל לביטחון לשנת 2014".

יתרה מזאת, ועדת הכספים תערוך בשבוע הבא "ניקוי שולחן" ותעביר עודפי תקציב מסעיף לסעיף משנת 2013 לשנת 2014 בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל. לקראת סיום שנת התקציב החל האוצר ב"הפגזת" הוועדה עם עשרות פניות תקציביות להעברת תקציבים לא מנוצלים מהשנה הקודמת לשנת 2014. באוצר לוחצים לאשר את ההעברות הללו בטרם תסתיים שנת התקציב ב-31 בדצמבר 2014. הח"כים יקיימו ביום ג' הקרוב דיון מרתוני שבו יתבקשו באמצעות הרוב הקואליציוני לאשר את ההעברות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "במהלך השבוע הקרוב צפויות לעלות בקשות להעברת סך של כ-3.6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. עיקר התקציב שיועבר נועד לטובת שיפוי מערכת הביטחון בגין מבצע צוק איתן, בהתאם להחלטת ראש הממשלה בנושא. עד כה, הועברו במהלך שנת 2014 כ-3.2 מיליארד שקל נטו תוספתיים למערכת הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker