צבי זרחיה

ועדת שרים לחקיקה תדון מחר (א') בהצעת חוק לפיה זוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה ראשונה במשכנתא עד לגובה 90% מערך הדירה. זוהי הצעת החוק הראשונה שסיעת ישראל ביתנו בחרה להעלות לוועדת השרים לחקיקה במושב הכנסת הנוכחי, וחתומים עליה לצד ח"כ אורלי לוי-אבקסיס גם חברי כנסת נוספים מהסיעה בהם חה"כ שמעון אוחיון, רוברט אילטוב וחמד עמאר.

מקור ההצעה ביוזמה שהגיעה מכיוונו של יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, במטרה לייצר פתרונות שיקלו על זוגות צעירים לרכוש דירה ראשונה. בתום המושב הקודם של הכנסת הגישה ח"כ לוי-אבקסיס את הצעת החוק כהצעת חוק פרטית הקובעת כי רכישת דירה ראשונה על ידי בני זוג תתאפשר באמצעות לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר הדירה.

ח"כ אורלי לוי־אבקסיסצילום: תומר אפלבאום

המשמעות היא שזוגות שיבקשו לרכוש דירה - חדשה או משומשת - יוכלו להציג הון עצמי של כ-10% מערך הדירה במועד רכישת המשכנתא, בניגוד לדרישה להון עצמי בגובה 25%-30% מעלות הדירה כפי שמורה החוק כיום.

לדברי ח"כ לוי-אבקסיס, "מדובר בתיקון לחוק חשוב מאד למעמד הביניים בישראל ולמעשה לכל מי שחולם לרכוש דירה ראשונה. המצב כיום מדיר מלכתחילה אוכלוסיות גדולות מהאפשרות לרכוש דירה ראשונה, מאחר והדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים ברכישת דירה ראשונה אינם יכולים לעמוד בו. בכל שנה אנו רואים כיצד המשכנתאות חוזרות לקופת האוצר ונשאר עודף תקציבי כי זוגות מגלים שהם אפילו לא מסוגלים לגייס את ההון העצמי כדי להתחיל את המהלך. הגיע העת לשנות את המציאות הזו".

ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי "במסגרת התיקון לחוק, נדרש ששני בני הזוג יעבדו ובנוסף נדרש להראות יכולות הכנסה מסוימות, ועדיין, השינוי שאנחנו מבקשים לבצע עשוי להקל משמעותית על זוגות צעירים ברחבי הארץ שבשבילם רכישת דירה עד היום הייתה רק בגדר חלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker