יחימוביץ': "מזעזעת אותי הקלות הבלתי נסבלת שבה חצה עיני את הקווים"

(עדכון): תגובות קשות למינוי של יו"ר ההסתדרות לשעבר לייעוץ להנהלת דיסקונט מול עובדי הבנק ■ מיקי רוזנטל: "מנהיג פועלים בבוקר, ונהנתן בלילות" ■ גילאון: "מזל שעיני לא כיהן בתפקיד הרמטכ"ל כי אז עם סיום תפקידו הוא עלול היה לייעץ לצד השני

צבי זרחיה
צבי זרחיה

בתגובה למינוי של יו"ר ההסדרות לשעבר, עופר עיני, על ידי הנהלת דיסקונט לייצג את עמדת ההנהלה מול ועד עובדי הבנק, העלתה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) פוסט לעמוד הפייסבוק שלה בו כתבה: "מזעזעת אותי עצם העובדה, אבל גם הקלות הבלתי נסבלת שבה חצה עופר עיני את הקווים, ממי שעומד בראש מאבקי עובדים ליצוג הנהלת דיסקונט שמבקשת לפטר עובדים".

"אפילו ניר גלעד, שתמיד ביקרתי אותו בחריפות, הצטנן שלוש שנים תמימות מרגע פרישתו מתפקיד החשב הכללי באוצר (שם העניק מתנות נדיבות למשפחת עופר) ועד שעבר לעבוד בשרות המשפחה, כמנכ"ל החברה לישראל, בשכר עתק".

לפני כמה שבועות נכחה יחימוביץ' בחתונתו של עיני. בעבר הם היו מאוד מקורבים אך
לאחר מכן נטען שעבר ביניהם "חתול שחור".

"אלה נורמות קלוקלות של משרתי ציבור ונבחרי ציבור, שעליהם אמור הציבור לסמוך ובהם לבטוח שייצגו אותו נאמנה", כתבה יחימוביץ'. "סוג כזה של מעבר פוגע באמון הזה וסודק אותו, בוודאי שהוא סודק את האמון בהסתדרות ומחליש אותה. כל העבודה הנפלאה של התאגדויות חדשות, כל המאבק המוצדק מאין כמותו, נגד הפיכתם של העובדים החלשים ביותר בדואר לעובדי קבלן – כל אלה סופגים מהלומה. הרי ברור לגמרי שעיני מודע היטב לאסטרטגיה של הוועד לקראת הפיטורים הצפויים. הוא לא נשכר לתפקיד של מתווך או מגשר אלא כיועץ להנהלה במשא ומתן קשה שיש בו שני צדדים.

עופר עיני ושלי יחימוביץ'צילום: רון אלון

"הוא בקיא ויודע את כל המידע של צד העובדים, וקשה להניח שלא ישתמש במידע הזה במשא ומתן. כל מי שהעבודה המאורגנת יקרה ללבו חייב להסתייג באופן חד וברור מהמהלך הזה", קבעה יחימוביץ'.

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי "עופר עיני: כשר אבל מצחין, חוקי אבל מעורר שאט נפש. אנשים כמו עופר עיני אחראים על יצירת השבר שבין המנהיגות לציבור. התנהלות כמו זו של עופר עיני מובילה לנתק ואי-אמון בין הציבור לנבחריו. כשהיה מנהיג פועלים נהג עיני בנפוטיזם מבחיל, מינה את קרובי משפחתו לתפקידים בארגון העובדים ואת המאהבת שלו למנהלת רשת "עמל" ההסתדרותית".

רוזנטל כתב בפייסבוק כי "כמנהיג פועלים נהג עיני להתרועע עם טייקונים ועכשיו הוא חוצה את הקווים באופן רשמי ועובר לייעץ לבנק דיסקונט במאבק מול ועד העובדים. כשר, אבל מצחין. חוקי אבל מעורר שאט נפש. עופר עיני הוא איש לא אתי. פיו ולבו אינם שווים ולכן הציבור מסתייג ממנו. הציבור מצפה מנבחריו לומר את עמדתם באופן ברור, להיאבק על הדעות הללו ולנהוג בהתאם לאמונתם. עיני היה מנהיג פועלים בבוקר, ונהנתן בלילות. עד אתמול ייצג עיני עובדים - וממחר פועל עיני נגדם".

רוזנטל הוסיף כי "התנהלותו של עיני משליכה על כלל הנבחרים. הציבור רואה את התנהלותו, מוסיף אותו לרשימה של פוליטיקאים שסרחו ומסיק שכולם מושחתים ובלתי הגונים. חייבים להקים גדר הפרדה בין ההגונים לנלוזים. בין אלה שסרחו לבין אלה שהם משרתי ציבור כנים. זו תפקידה של התקשורת להראות את ההבדל, זה תפקידו של הציבור לבחור את ההגונים ולהרחיק את 'העופר עינים' מהציבוריות שלנו".

זהבה גלאון צילום: אמיל סלמן

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "אין בושה ואין גבול לגועל נפש: עופר עיני, שחצי שנה עוד לא עברה מאז שעמד בראש ארגון העובדים הגדול בישראל, מונה ליועץ של הנהלת בנק דיסקונט בעימות נגד העובדים שלה. את זה שעופר עיני הוא עסקן מושחת וחובב טייקונים, שהפך את ההסתדרות מארגון עובדים לגוף שעסוק בפרוטקציוניזם וקומבינות, כבר ידענו ואמרנו בעבר. אבל זה שהוא מצליח לעשות נזק נוסף למעמד ההסתדרות אפילו אחרי שעזב אותה זה כבר באמת הישג", הדגישה.

עוד אמרה כי "ההסתדרות שאחרי עיני צריכה לעשות בדק בית רציני, להתנקות מהלכלוך ומהריקבון המוסרי שהוא השאיר אחריו, ולחזור לשרת את העובדים ולא את המקורבים. אחרי שהסתבר שאי אפשר לסמוך על כך שמי שעמד בראשה במשך 8 שנים ימשיך לתמוך בזכויות עובדים גם בתפקידיו בשוק הפרטי, ובטח שלא יחיל על עצמו מרצונו כללי צינון ואתיקה בסיסיים, צמרת ההסתדרות הנוכחית חייבת לאמץ כללים רשמיים שימנעו ממקרה כזה לחזור על עצמו".

גלאון הוסיפה כי "המהלך הציני והמכוער של עיני הוא עוד יריקה בפרצוף של העובדים המאוגדים ששילמו לו במשך שנים כדי שיגן על זכויותיהם, ולא קיבלו כלום בתמורה. וחמור מכך - ההתנהלות הדוחה של עיני מספקת נשק מצוין למשרד האוצר ולרבים במגזר העסקי שמנסים במשך שנים לשבור את העבודה המאורגנת בישראל, ולהפוך כמה שיותר עובדים במגזר הציבורי והפרטי לעובדי קבלן נטולי כוח וזכויות".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "עיני תמיד היה איש חסר עקבות מוסריות, שהאמין שהלקוח תמיד צודק. חרב להשכיר עבור כל המרבה במחיר. מזל שעיני לא כיהן בתפקיד הרמטכ"ל כי אז עם סיום תפקידו הוא עלול היה לייעץ לצד השני. ואולי הוא בעצם 'סתם אהבל'". 

אלדד יניב אמר ל-TheMarker כי "עופר עיני. פואד בן אליעזר. ג׳קי בן זקן. אברהם נניקשווילי ופינטו - זו חבורה אחת. שנים שכב ביחידות המודיעין במשטרה מידע מפליל על פואד בן אליעזר. רק כשרצה להיות נשיא זה התפוצץ. שנים שוכב מידע מפליל על עופר עיני ביחידות המודיעין במשטרה. בקרוב זה יתפוצץ גם. אחרי נניקשווילי. פואד. בן זקן. ופינטו - עיני נותר האחרון בחבורה שעדיין הוא לא בחקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker