גילי כהן
ג'קי חורי

המורדים הסורים השתלטו היום (רביעי) על מעבר קונייטרה ברמת הגולן, לאחר כמה שעות של לחימה באזור אל מול כוחות צבא אסד. באתרים המזוהים עם האופוזיציה הסורית ובעיקר החזית האסלאמית וצבא סוריה החופשי דיווחו על ההשתלטות על המעבר, אולם ההערכות שמשטר אסד לא יוותר עליו בקלות, וכי הקרבות באזור יימשכו בימים הקרובים.

במסגרת הקרבות המשיך הירי לזלוג לאורך שעות היום לעבר ישראל. בשעות הערב נפצע באורח קל גבר בן 52 מפגיעת פגז טנק בקיבוץ בצפון הרמה. צוות מד"א העניק לפצוע טיפול ראשוני במקום ופינה אותו לבית החולים זיו בצפת, כשהוא סובל מחתכים בצוואר. הפצוע, שהיה בהכרה, העיד שהיו שתי נפילות, האחת פגעה במבנה והשנייה בשטח פתוח. בשעות הערב המאוחרות נפלו שלושה פצמ"רים בצפון הרמה, מבלי שדווח על נפגעים או נזק שנגרם. 

פינוי קצין צה"ל שנפצע מירי תועה באזור המעבר, היוםצילום: גיל אליהו

היום בצהריים נפצע קצין צה"ל באורח קל עד בינוני מירי תועה באזור המעבר. ד"ר האני באחוס, מנהל יחידת הטראומה ברמב"ם, מסר כי היה חשד לקליע בגופו של הקצין וסימנים של קרישי דם, ולכן הוחלט להכניסו לחדר ניתוח. מבית החולים נמסר כי הניתוח עבר בהצלחה.

בתגובה לפגיעה בקצין, תקף כוח תותחנים באמצעות טילי תמוז את עמדת הצבא הסורי ממנה בוצע הירי. מהצבא נמסר כי זוהתה פגיעה במטרה, וכי צה"ל רואה בצבא אסד כגורם האחראי לכל ירי לעבר ישראל. בעקבות האירועים, הכריז צה"ל על אזור מעבר הגבול ועל הר בנטל שטח צבאי סגור.

לפי עדויות, חלק מהמעבר עולה באש - גם בחלקו הישראלי - וכמה פצצות מרגמה התפוצצו באזור המטעים בשטח ישראל. נזק קל נגרם לכלי רכב שחנה בסמוך לאחר ששמשתו התנפצה. מצה"ל נמסר כי ירי הפצמ"רים לא כוון לישראל וכי מדובר בזליגת הקרבות מסוריה. הקצין שנפצע הבוקר עבר בהצלחה ניתוח להוצעת הקליע.

קרדיט: מדיה חברתית

בצה"ל הוחלט לנקוט משנה זהירות לאור האירועים, והחקלאים בעמק קונייטרה התבקשו להתרחק מגדר הגבול. כמו כן, צלמי עיתונות שהגיעו למקום פונו מהר בנטל. בנוסף, בעקבות הירי החליט צה"ל לסגור את כביש 98 מעין זיוון לאל רום, אך תיירים באזור סיפרו שלא קיבלו הנחיות מיוחדות ושלא ידוע להם על סגירת הכביש.

בשלב זה לא ברור לאיזה פלג שייכים כוחות האופוזיציה שהשתלטו על מעבר הגבול, אך לפי הערכות אלה אנשי צבא סוריה החופשי או פלג מהחזית האיסלאמית. עם זאת, אתר "המצפה הסורי לזכויות אדם" מדווח כי לוחמי "חזית א-נוסרה", ארגון המורדים הסורי המסונף לאל-קאעידה, הם אלה שהשתלטו יחד עם כוחות נוספים מקרב המורדים על צדו הסורי של מעבר הגבול בקונייטרה. המעבר נמצא תחת השגחת כוחות האו"ם - המפקחים על התנועה בין ישראל לסוריה.   

גם ביוני 2013 הצליחו המורדים להשתלט על מעבר קונייטרה בצדו הסורי, לאחר קרב קשה עם צבא סוריה. עם זאת, כמה שעות לאחר מכן הצליחו כוחות אסד לכבוש מחדש את מעבר הגבול - שנחשב לאחד מהסמלים החשובים ביותר של שלטון אסד ברמת הגולן.

חקלאים ותיירים באזור רמת הגולן אמרו היום שהם לא קיבלו הנחיות מיוחדות בעקבות האירועים, וכי הם רק נדרשו להיות זהירים - בעיקר החקלאים שבבעלותם מטעים הצמודים לגדר. שפי מור, האחראי על התיירות במרום גולן, אמר בשיחה עם "הארץ" כי התפוסה בכפר הנופש בקיבוץ מלאה, שתיירים רבים שוהים בגולן ושלא התקבלו כל הנחיות לפינוי. לדבריו, זה גם מצב החקלאים - היו מי שיצאו לעבוד במטעים שלהם והיו כאלה שהעדיפו להתרחק מהם היום. "אנחנו שומעים הרבה פיצוצים", אמר.

חמש רקטות 122 מ"מ נורו במוצאי שבת האחרונה מסוריה והתפוצצו בגולן הישראלי. לא היו נפגעים בתקרית. כוחות צה"ל ומשטרה סרקו את האזור במטרה לאתר את מיקומי הנפילות. גורם במערכת הביטחון טען ביום ראשון כי ירי הרקטות מסוריה לעבר רמת הגולן בוצע בכוונה תחילה, וכי לא מדובר בזליגה של הקרבות בין המורדים למשטר אסד. לפי הערכות, לא מדובר בירי של צבא אסד, אלא בפלג פלסטיני - אך מקור ביטחוני אמר ל"הארץ" כי זהות מבצעי הירי עדיין אינה ברורה.

הירי מסוריה במוצאי שבת היה השני במספר במהלך הלחימה בעזה. בצה"ל סבורים כי מדובר בירי מכוון. גם לפני כחמישה שבועות נורתה רקטה אל רמת הגולן, שהתפוצצה בשטח פתוח ליד מוצב צה"ל. צה"ל ירה בתגובה טילים אל מטרות בסוריה. לפני שבוע התפוצץ בשטח ישראל פגז תועה שנורה מסוריה, וצה"ל השיב בירי טיל "תמוז" לעבר עמדה סורית באזור ממנו בוצע הירי. בדובר צה"ל מסרו אז כי הכוח זיהה פגיעה וכי הירי בוצע לאחר כמה תקריות ירי, וכן לאחר שתלונה בנושא הועברה לכוחות האו"ם שבגבול ישראל-סוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker