שינוי של הרגע האחרון: הקצאת כספי קרן הגז תועבר לוועדת הכספים

זאת אלא אם תושג הסכמה בוועדה הפרלמנטרית המיוחדת שתוקם לצורך כך

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת המדע של הכנסת תכונס היום (יום ב') לדיון מחודש בחוק להקמת הקרן לניהול רווחי הגז, למרות שכבר אישרה את החוק בינואר 2014 להצבעה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. אם תאושר היום הצעת החוק, היא תוגש בקרוב לאישור המליאה.

הסיבה לכינוסה המחודש של הוועדה לדיון בחוק היא דרישתו של משרד האוצר, לפיה הקצאת הכספים מפירות הקרן תוכפף לוועדת הכספים, במידה שהוועדה הפרלמנטרית המיוחדת שתוקם לצורך כך לא תצליח לעשות זאת עד שלושה ימים לפני מועד הגשת התקציב. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר ל-TheMarker כי הסכים לדון מחדש בפניית האוצר ובתנאי שלא יוכנסו בישיבה שינויים נוספים בנוסח החוק. גפני הוסיף כי עד לאישור החוק בוצעו לא מעט שינויים מההצעה הממשלתית המקורית. מנגד, הוסיף גפני כי בחלק מהמקרים הוא התגמש בכך שלא התעקש כי חלק מההשקעות של הקרן לא יהיו בישראל.

המחלוקת המרכזית שעלתה בדיון המסכם עסקה בסוגיית הוועדה הייעודית בכנסת לפיקוח על השימושים ברווחי הקרן. בסופו של דבר, התקבלה החלטת פשרה בין חברי הכנסת לנציגי האוצר, לפיה בתחילת כל קדנציה של הכנסת תוקם ועדה מיוחדת לעניין קרן הגז. יו"ר הוועדה המיוחדת וחבריה ייקבעו על ידי ועדת הכנסת. ועדה זו תתכנס במהלך השנה לצורך קבלת סקירה על הדו"חות התקופתיים של הקרן.

אסדת גז בים התיכון, בשנה שעברהצילום: רויטרס

עוד הוחלט אז כי במקרים שבהם תדון הוועדה בשימוש בכספי הקרן, לקראת אישור תקציב המדינה, הוועדה המיוחדת תתכנס יחד עם ועדת כספים, סה"כ עשרה ח"כים, חמישה מכל ועדה. כאמור, כעת מציע האוצר שבהיעדר הסכמה הנושא יועבר לוועדת הכספים. כמו כן, עוד נקבע כי הממשלה תוכל ללוות כספים מהקרן במקרים חריגים ובאישור של 70 ח"כים. נמנע מצב שבו הממשלה תוכל שלא להחזיר את ההלוואה.  

לפי החוק, הקרן תנהל את הכנסות המדינה מ"מס ששינסקי" שהוטל על רווחים ממכירת גז ונפט ישראליים. שמה הרשמי יהיה "הקרן לרווחי ישראל". על פי הצעת החוק שאושרה, ההכנסות יצטברו בקרן, וכשהיקפה יגיע לסך של מיליארד שקל, כספיה יושקעו ופירותיה ישמשו למטרות חברתיות, כלכליות וחינוכיות. בקביעת ייעודם של פירות הקרן נכנעה הממשלה לדרישתו של גפני (יהדות התורה). 

נציגי עמותת המשמר החברתי שנציגיה נכחו בדיונים אמרו היום כי "הקצאת כספי הקרן צריכה להיות נקייה מאינטרסים פסולים ומשיקולים זרים. יש לשמור על הוועדה המיוחדת להקצאת הכספים עצמאית ככל האפשר, על מנת שתוכל למלא את מטרות החוק לטובת כלל תושבי המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker