איציק וריבלין פירסמו הצהרת הון: שווייה של איציק מוערך בכ-6 מיליון שקל

לפי הצהרת ההון שפירסמה איציק, היא מחזיקה בשלוש דירות בשווי מוערך של כ-8 מיליון שקל ■ ריבלין פירסם את הצהרת ההון שלו: תיק השקעות של כ-300 אלף שקל, קרן השתלמות - כ-450 אלף שקל ודירה אחת בבעלותו ■ בבעלות שכטמן שני בתים בישראל ודירה בארה"ב

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יומיים לפני קו הסיום במירוץ לבית הנשיא, חשפה בצהריים (א') המועמדת לנשיאות דליה איציק את הצהרת ההון שלה: ההון המוערך שלה לפי ההצהרה הוא כ-8.66-8.46 מיליון שקל, אך בניכוי ההתחייבות בסך 2.615 מיליון שקל, עומד הונה על 6-5.8 מיליון שקל, נכון ל-31 בדצמבר 2013. שווי הנדל"ן שברשותה - כ-8.1-7.9 מיליון שקל. בהצהרת ההון מצויין רק הסכום בו נרכשו הדירות, ושוויין מוערך בהתאם לשווי הנדל"ן באזור.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

הדירה שבה איציק מתגוררת היום, ברחוב קדיש לוז בירושלים, נרכשה על ידה ב-683,650 שקל. כיום מוערכת הדירה בכ-2.2-2 מיליון שקל. את הדירה בפרויקט גן העיר  בתל אביב שאותו רכשה איציק בשנה שעברה מחברתה רונית רפאל, בעלת רשת לטיפולי קוסמטיקה ויופי במחיר של 4.5 מיליון שקל. לאיציק דירה נוספת ברחוב כרמון בשכונת בית הכרם בירושלם שאותה רכשה בשנת 2008 ב-925 אלף שקל. לפי הערכות, הדירה שווה לפחות 1.4 מיליון שקל. יותר מוקדם היום פירסמה איציק בדף הפייסבוק שלה הצהרת הון ראשונית, והסבירה מאיזה כסף נרכשו הדירות.

בחשבונות הבנק של איציק שרשומים על שמה ועל שם בעלה יש בסך הכל 43,884 שקל בשני חשבונות בנק. כמו כן, יש לה תוכניות חיסכון, ביטוחי חיים, קופות גמל בסכום כולל של 71,138 שקל. למשפחת איציק שתי מכוניות בשווי כולל של 74 אלף שקל: מאזדה שנרכשה בשנת 1999 ושווייה 10,000 שקל, ויונדאי שנרכשה ב-2008 שמחירה 64 אלף שקל.

דליה איציקצילום: אמיל סלמן

שווי תכולת הבית ורכוש אחר של איציק מוערך בכ-440,400 שקל הכוללים: תכולת בית בשווי 238,300 שקל; תכשיטים בשווי של 138 אלף שקל; דברי ערך, שטיחים ותמונות בשווי 45,200 שקל.

ההתחייבות של איציק הן משכנתאות בסכום של 2.295 מיליון שקל - 1.970 מיליון שקל בבנק למשכנתאות, והלוואה בסך של 323,669 שקל. עוד ציינה איציק כי יש לה הלוואה לקרוב בסך 320 אלף שקל. יותר מוקדם היום ציינה איציק בפייסבוק כי לקחה הלוואה מקרוב משפחה בסך של 750 אלף שקל.

הפנסיה של איציק מהכנסת, שלא צוינה בהצהרת ההון, עומדת על כ-42 אלף שקל ברוטו בחודש.

כמה שווים המועמדים האחרים?

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (75) פירסם היום את הצהרת ההון שלו לפיה תיק ההשקעות שלו שווה כ-300 אלף שקל; השתלמות/ביטוח/גמל - כ-450 אלף שקל; ורכב פרטי בשווי כ-60 אלף שקל. בבעלותו דירת בת ארבעה חדרים בשכונת יפה נוף בירושלים. להערכת גורמי נדל"ן, שווייה של הדירה כ-3-2.5 מיליון שקל. ריבלין ציין כי רכש את הדירה ב-1973 בעלות של 220 אלף שקל, וכי אין בידיו נדל"ן נוסף.

ריבלין מקבל משכורת של כ-25 אלף נטו מהכנסת, פנסיה של כ-1,000 שקל נטו בחודש על היותו שר בעבר, 600 שקל נטו מלשכת עורכי הדין, וכן קצבת זקנה מביטוח לאומי של כ-2,500 שקל בחודש.

ריבלין ביטל את נוהל דירת השרד ליו"ר הכנסת, בעת שכיהן בתפקיד זה ב-2010. באחרונה אמר ריבלין כי אם ייבחר לנשיאות יעדיף להמשיך ולהתגורר בדירתו הפרטית ולהתייצב מדי בוקר לעבודה במשכן הנשיא. "כל נבחר ציבור צריך לעמוד בפני הציבור באופן גלוי ושקוף בנוגע להכנסותיו ורכושו, כדי למנוע לזות שפתיים וספקולציות שונות לגבי עצמאותו וטוהר שיקול דעתו", אמר ריבלין.

פרופ' דן שכטמן פירסם גם הוא את נכסיו. בבעלות שכטמן ואשתו בית דו משפחתי בחיפה בו הם מתגוררים. הבית בשכונת דניה בחיפה נבנה בתחילת שנות ה-70 בעלות כוללת של כ-140 לירות ושוויו המשוער כיום הוא כ-3 מיליון שקל. בנוסף, לשכטמן בית במושב עין העמק, אותו בנה לפני כ-20 שנה בעבור אחד מילדיו, בשווי כולל אז של כחצי מיליון שקל. כיום הבית מושכר. כמו כן, לבני הזוג בית בארה"ב בשווי של כ-190 אלף דולר שנרכש לפני כ-10 שנים.

שכטמן מקבל משכורת של פרופ' מחקר בטכניון - מקום עבודתו הראשון - עם ותק של כ-40 שנה שעומדת על כ-35 אלף שקלים. פרופ' ציפי שכטמן היא גמלאית של משרד החינוך. בנוסף למשכורותיו, פרופ' שכטמן קיבל פרסים רבים - ישראל, אמת, וולף, רוטשילד וכמובן פרס נובל - בשווי כולל של כ-1.8 מיליון דולר.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

בתוך כך, חשפה גם השופטת בדימוס דליה דורנר, המתמודדת אף היא לנשיאות, את הצהרת ההון שלה. דורנר הודיעה כי מקבלת פנסיה בסכום של 35 אלף שקל מעבודתה כשכירה בצבא ובמערכת המשפט. דורנר לא פירסמה אם יש לה תיק השקעות, חסכונות או נכסים פינסיים אחרים. בבעלותה דירת 4 חדרים בשדרות הרצל בירושלים, שמוערכת בכ-2.2-1.8 מיליון שקל, והיא נוהגת ברכב מסוג וולוו מודל 2004.

ח"כ מאיר שטרית, המשתתף אף הוא במירוץ לבית הנשיא, אמר אתמול ל-TheMarker כי הוא מוסר מדי שנה את "הצהרת ההון לכנסת או למבקר המדינה. כל פרט בהון המשפחתי מופיע בה. אם היועץ המשפטי לממשלה יבקש ממני לחשוף – לא תהיה לי בעיה לעשות כן".

העיתון "פורבס" העריך בשנת 2012 את הונו של שטרית ב-55 מיליון שקל. שטרית עצמו אמר אתמול בתגובה: "אם אני נמצא שם (ברשימת "פורבס" על עשירי ישראל) הרי הדבר הוא הודות לעבודתה של רעייתי רותי, בעלת משרד ותיק לפרסום ויחסי ציבור. במשך כל ימי חיי אני עובד כאיש ציבור, ממשכורת של איש ציבור ולא בעסקים".

איציקאיציק מסבירה: כך קניתי 3 דירות - הלוואות, חסכונות, פנסיה ועבודה קשה

יותר מוקדם היום כתבה איציק בדף הפייסבוק שלה: "כמי שמאמינה בחשיבות תפקיד הנשיא ובסמכותו המוסרית, תמיד האמנתי שהנשיא צריך לפעול בשקיפות ולהוות דוגמה. היום הנחתי את רואה החשבון שלי להכין בעבורי בהקדם הצהרת הון מעודכנת, שאותה אפרסם לציבור במלואה (הצהרת ההון האחרונה שלי מהכנסת היא מ-2012, וכבר הוריתי לכנסת למסור העתק ממנה לכל דורש). אני קוראת לכל המועמדים להצטרף אלי ולפרסם את הצהרת ההון שלהם ואת הצהרת הבריאות שלהם בהקדם האפשרי".

איציק הוסיפה: "עד להשלמת הנייר הפורמלי, חשוב לי שתדעו שעבדתי כל חיי. כבר בכיתה ד' התחלתי לעזור בכלכלת המשפחה (כיוון שאמי נאלצה לפרנס את שמונת הילדים בעצמה), דרך היותי מורה ועד לתפקידים ציבוריים בכירים בעיריית ירושלים, בכנסת ובממשלה ב-26 השנים האחרונות. בעלי ואני חיים עשרות שנים בדירה צנועה בירושלים. בשנת 2009 רכשנו דירת קטנה ב-923 אלף שקל בעיר, מכסף שפדיתי מקרן ההשתלמות בניהול פסגות שלי ושלי בעלי.

"בשנה שעברה החלטנו למכור אותה כדי להשתמש בכסף הזה לרכישת דירה בת"א. כדי לבצע את הקנייה, השתמשנו ב-500 אלף שקל שקיבלנו מאביו של בעלי אשר מכר דירה, תיקון בהפרשות פנסיה בגובה 450 אלף שקל, בהלוואה שלקחתי מאחי (כ-750 אלף שקל) ובכל החסכונות של בעלי ושלי (בסביבות מיליון שקל) שחסכנו כל חיינו.

"לאחר מכן לקחנו מבנק לאומי (סניף רמת גן) משכנתא של 1.9 מיליון, שחלקה יוחזר כאשר נשלים את מכירת הדירה בירושלים (הדירה נמצאת בשלבי מכירה סופיים). כל המסמכים הרלוונטיים יימסרו כמובן במסגרת הצהרת ההון. זהו כל הסיפור.

"כמו רבים מבני דורי אשר עבדו קשה, הגענו ליציבות כלכלית יחסית. אולם העושר הכספי (לא שיש רע בכך) לא עניין אותי, אלא המשך השליחות הציבורית לאורך עשרות שנים. היו שייעצו לי לא 'להגביר את השיח' בנושא, אבל אני מאמינה שלהיפך - אור השמש הוא אכן המחטא הטוב ביותר. כך נהגתי בכל תפקידיי הציבוריים והממלכתיים, וכך אמשיך לנהוג תמיד.

"כמי שכיהנה כנשיאת המדינה בפועל, אני יודעת היטב כי מי שייבחר השבוע להיכנס לבית הנשיא יהיה חייב לחזק באופן מיידי את אמון הציבור במוסד זה. אם אבחר - כך אעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker