יחימוביץ' ליועמ"ש: עצור את מכירת תנובה - "זו לא השקעה, אלא ניצול"

יחימוביץ' ציינה בפנייתה לויינשטיין כי לפי החוק, העברת זכויות במקרקעין לאזרח זר או לתאגיד בשליטה זרה טעונה את אישורו המיוחד של ראש מועצת רשות מקרקעי ישראל ■ לדבריה, "לא מאוחר מדי להתעשת"

צבי זרחיה

ח"כ שלי  יחימוביץ  (עבודה) פנתה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בבקשה לבצע בדיקה דחופה באשר למכירת תנובה לתאגיד המזון הסיני ברייטפוד וציינה כי לפי החוק, העברת זכויות במקרקעין לאזרח זר או לתאגיד בשליטה זרה טעונה את אישורו המיוחד של ראש מועצת רשות מקרקעי ישראל. עפ"י חוות דעת של היועצת המשפטית לוועדת כלכלה, עו"ד אתי בנדלר, חוק  בעניין שחוקקה יחימוביץ' עם קבוצת ח"כים במתכונתו החדשה חל על העסקה הנוכחית.

יחימוביץ הדגישה במכתבה כי "ביום 29/03/2011 התקבל בכנסת תיקון מס' 3 לחוק מקרקעי ישראל. את החוק יזמתי במשותף עם חברי הכנסת נחמן שי, יריב לוי, ואורי אורבך. לפי ס' 2א שהוספנו לחוק, העברת זכויות במקרקעין לאזרח זר או לתאגיד בשליטה זרה - טעונה אישור מראש של ראש מועצת מקרקעי ישראל ... לפי דיווח מ-2012, היקף הנדל"ן שבבעלות תנובה הסתכם בכ-335 דונם ומוערך בסכום של 1.4 מיליארד שקל".

לדבריה, "אף אם חלו מאז שינויים בהיקפי הנדל"ן שבשליטת החברה ובשווי הקרקעות, יש לבחון האם נותרו בידיה זכויות במקרקעי ישראל, ולפיכך האם המכירה עולה בקנה אחד עם החוק".

שלי יחימוביץ'צילום: דניאל בר און

יחימוביץ' מבקשת את בדיקת היועץ בעניינים הבאים: "האם העסקה המוצעת מהווה העברת זכויות במקרקעי ישראל לזר בהתאם לתיקון לחוק מקרקעי ישראל? ככל שכן, האם התקבל אישור יושב ראש מועצת מקרקעי ישראל לביצוע העסקה? במידה שלא התקבל אישור כאמור, אבקש את התערבותך כדי לוודא שהעסקה לא תושלם בטרם קבלת אישור ראש המועצה".

על העסקה עצמה אומרת יחימוביץ' כי "שום מדינה נורמלית אינה מפקידה את בטחון המזון שלה ואת כל משק החלב שלה בידי סין או כל מעצמה זרה אחרת. מדובר בדוגמא הקשה והכואבת ביותר של ההיפך המוחלט של השקעות בישראל: לא השקעה אלא שאיבה, יניקה, ניצול והשתלטות. זוהי ממשלה שעושה סיבוב תקשורתי על כל מהלך מדומיין ועל כל צעד יומיומי, אבל מאפשרת ואפילו מעודדת מכירת חיסול של כל משאב ענקי בעל ערך.

"העיסקה לא נחתמה ולא מאוחר מדי להתעשת ולייצר בחוק מסלול להנפקת תנובה בבורסה במקום העברת השליטה עליה לסין. בשוק הפנסיה ובחסכונות הציבור יש שפע של כסף הדרוש לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker