ועדת הכספים מונעת העברת תקציב למשרדים בראשות שרי "יש עתיד"

זאת בתגובה לכך שוועדת הכספים נמנעה מלהעביר תקציב לחטיבה להתיישבות ■ בשבועות האחרונים פרץ עימות בין שתי המפלגות על רקע דרישתה של "יש עתיד" לאשר בוועדת החוקה של הכנסת את בקשתה של שרת המשפטים להחלת שקיפות על החטיבה להתיישבות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכספים נמנעה היום (יום ג') מלאשר העברות תקציביות לחטיבה להתיישבות וכן למשרדים שבראשם עומדים שרי מ"יש עתיד" בעקבות מחלוקת בין "יש עתיד" וה"בית היהודי". בשבועות האחרונים פרץ עימות בין שתי המפלגות על רקע דרישתה של "יש עתיד" לאשר בוועדת החוקה של הכנסת את בקשתה של שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), להחלת שקיפות על החטיבה להתיישבות. ועדת החוקה החליטה לדחות את בקשתה של לבני ברוב של הח"כים דוד רותם (ישראל ביתנו) ואורית סטרוק (הבית היהודי). בעקבות כך הוגשה בקשה להצבעה חוזרת בעניין, אבל רותם טרם העלה את הנושא להצבעה חוזרת - חרף סיכום בין המפלגות.

בתגובה לכך, הודיעה "יש עתיד" שלא תתמוך בבקשות שיוגשו לוועדת הכספים להגדלת תקציבים לחטיבה להתיישבות. באחרונה שיגר משרד השיכון בקשה להעברת למעלה מ-600 מיליון שקל, הכוללים 3 מיליון שקל לתכנון באריאל, גבעת זאב ומעלה האדומים שמחוץ לקו הירוק. בעקבות דרישת "יש עתיד", שהתנגדה להעברת הכספים לישובים הללו, הוגשה בקשה מחודשת לוועדה שלא כללה את העברת הכספים לאותם הישובים.

היום אמורה היתה הוועדה לדון בבקשת משרד האוצר להעביר 106 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, בגין עודפי תקציב משנת 2013. מסכום זה היו אמורים לעבור 5.1 מיליון שקל להר חברון וכן סכום נוסף בתקציב משרד רה"מ בהיקף של 22 מיליון שקל למפוני ההתנתקות. ואולם, בעקבות התנגדותה של "יש עתיד", הפנייה התקציבית לא הועלתה לאישור הוועדה.

יאיר לפיד ונפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שמעוניין בהעברת הכספים לחטיבה להתיישבות, הודיע בתגובה כי לא יעלה להצבעה בוועדה בקשות להעברת תקציבים למשרדי ממשלה שבראשם עומדים שרים מ"יש עתיד" כמו חינוך, בריאות, רווחה ומדע. סלומינסקי אמר בפתח הדיון "כי 'הבית היהודי' ו'יש עתיד' נמצאים בשלב מתקדם של פתרון הסכסוך בין בני הזוג ובשלב זה הועברו פניות של המשרדים השונים, פרט למשרדים של 'יש עתיד', אני מניח כי בזמן הקרוב היחסים יחזרו לתיקנם".

מ"יש עתיד" נמסר בתגובה כי "אנו עומדים על כך שתהיה שקיפות בחטיבה להתיישבות כפי שסוכם. כאמור הנושא הזה עדיין לא נפתר ולכן הכסף לא יועבר עד שיתקיים דיון בנושא".

למעט התקציבים השנויים במחלוקת, אישרה הוועדה העברות תקציביות בהיקף של כמיליארד שקל, ובהן: 115 מיליון שקל למשרד התיירות, מזה 112.6 מיליון שקל לשיווק ו-2.3 מיליון שקל למימון הילולת הרשב"י; 100 מיליון שקל לעידוד אכסון מלונאי בישראל והקמת בתי מלון; 100 מיליון שקל להוצאות חירום אזרחיות; 111 מילון שקל עבור המשרד לבטחון פנים, מתוכם 33 מיליון שקל שנועדו לתגבר את תקציב משטרת ישראל ושירותי בתי סוהר ו-77.8 מיליון שקל לתגבר את תקציב הפיתוח של המשטרה ושירות בתי הסוהר; עוד אושר למשרד לביטחון פנים ולפעילות השב"ס תוספת לרכש וקנטינות ב-30 מיליון שקל ו-9.5 מיליון לשם תקצוב אגף חקירות ומודיעין של משטרת ישראל; 70 מיליון שקל לתגבור תקציב התשתיות של משרד התיירות, בהתאם לסיכום בין המשרדים; 50 מיליון שקל למטה הסייבר הלאומי לצורך הקמת מרכז תגובה לאומי לאירועי הסייבר; 2.5 מיליון שקל להיערכות משטרת ישראל לישום פיילוט מאגר ביומטרי; ו-18.6 מיליון שקל למשרד האנרגיה והמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker