רשתות מזון לוחצות על ח"כים להצביע נגד פרסום מחיריהן באינטרנט

רשתות השיווק שכרו את משרדי הלובינג הגדולים כדי להתנגד לסעיפים בחוק המזון שיגבירו את השקיפות ויקלו על השוואת מחירים ■ בכיר ברשת מזון: "המחירים לא יירדו גם אם יפורסמו ברשת. הכיסים העמוקים - אצל חברות המזון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נציגי רשתות שיווק ולוביסטים מטעמן פנו אל חברי כנסת הדנים בהצעת ויועציהם, וביקשו שיתנגדו לסעיפים בה שמיועדים להגביר את השקיפות, כמו החובה על רשתות שיווק לפרסם באינטרנט את מחירי המוצרים, במטרה לאפשר השוואת מחירים נוחה.

בין הפונים: מנכ"ל שופרסל, יצחק אברכהן, מנכ"ל קו־אופ ישראל, עופר פיינשטיין, ונציגי רשת AM:PM, שבבעלות דודי וייסברג, בעלי מגה, באמצעות חברת דור אלון. רשתות השיווק המאוגדות באיגוד לשכות המסחר שוכרות את שירותיו של משרד הלובינג גורן עמיר. קו־אופ ישראל קמעונאות שוכרת את שירותיו של משרד הלובינג פוליסי, ודור אלון קמעונאות, שכרו את שירותי משרד אימפקט.

סעיף השקיפות מחייב רשתות מזון לפרסם באינטרנט את מחירי המוצרים בכל הסניפים, ולא רק באתר הקנייה המקוונת. הפרסום יאפשר לצרכן להחליט לקראת כל קנייה באיזה סניף כדאי לו יותר לבצע אותה, ויאפשר פיתוח אפליקציה להשוואת מחירים.

מבחינת רשות ההגבלים והממשלה, מדובר בסעיף צרכני מהותי במיוחד, שמעניק לצרכן כלי השוואתי כדי לבצע קניות בסניף הקרוב למקום הימצאו, שבו הסל יהיה הזול ביותר. זו גם הסיבה שמלכתחילה הפעילו רשתות השיווק לחצים לבטל את הסעיף, או לעקר אותו מתוכן.

אבישי ברוורמןצילום: עופר וקנין

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), קבע כי ועדת המזון, המשותפת לוועדות הכספים והכלכלה, תדון מחר בסעיף השקיפות, במגמה לקיים הצבעות, אם יסתיים הדיון. בוועדה שוקלים לפצל את הסעיף הזה, ויחד עם סעיפים אחרים שאושרו בחוק, להעלותם להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בטרם תצא הכנסת לפגרת פסח. לפי החלטת ברוורמן, הוועדה אמורה היתה להתכנס אתמול לדיון מרתוני בסעיפי החוק, אלא שהישיבות בוטלו לפי הנחיית קצין הכנסת בגלל הפגנת החרדים שנערכה אתמול אחר הצהריים.

בדיון בשבוע שעבר בוועדת המזון . בהצעה המקורית נכתב שהעדכון יהיה מיידי - לא יאוחר משתי דקות אחרי העדכון בקופה. ברשתות השיווק טענו שזה זמן קצר מדי, ובין היתר הועלתה הצעה לאפשר עדכון פעם בשעה של המחיר באינטרנט.

הרשתות מתנגדות גם לעונש שמוצע למי שלא יעביר את המחירים או לא ימסור קובץ של חשבונית הקנייה לצרכן שיבקש זאת. לפי ההצעה, יש אפשרות ענישה פלילית של מאסר עד שנה ואפשרות לענישה מינהלית, במסגרת התיקון לחוק הגנת הצרכן שהוועדה דנה בו בימים אלה, וכנראה תסיים השבוע, שיאפשר עיצומים גבוהים.

חברי הכנסת התבקשו להחריג חנויות קטנות מהחוק, בטענה שחובה כזאת מטילה עליהן עלויות גבוהות שלא מוטלות על רשתות דומות להן. נציגי AM:PM טענו כי חנויות הרשת הן חנויות נוחות, ולא סופרמרקטים, ולכן אין להחיל עליהן את החובה לפרסם מחירים ברשת. עוד טענו כי עלות הפרסום גבוהה, ולא תחול על מתחרים כמו פיצוציות משודרגות ומכולות. בשבוע שעבר דחתה הוועדה את ההצעה להחריג את AM:PM מחובה זו.

ברוורמן אמר כי "שקיפות היא דבר חשוב. פרק שקיפות המחירים הוא אולי הדבר החשוב ביותר בחוק. אין לי כוונה לתת לשום גורם שנכלל בפרק השקיפות פטור מלפרסם את המחירים. פרסום המחירים יביא לירידת מחירים לצרכן".

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, טוען כי שופרסל משתתפת בכל דיוני הוועדה, והביעה את עמדתה בנוגע לכלל סעיפי החוק. "לא הבענו התנגדות למאגר המחירים המקוון. אני בעד שקיפות, אלא שנפגשנו עם נציגים שונים ממשרד האוצר שביקשו לשמוע את דעתנו על אופן יישום הוראות החוק", הוסיף אברכהן. "כמו שאר החברות, גם שופרסל פוגשת מעת לעת חברי כנסת באופן כללי ולהצגת עמדות בנוגע לשוק המזון והחוק החדש".

"זאת הצעת חוק לא פרקטית, שלא תוביל להורדת מחירים. גם במידה שהחוק יעבור, זה לא יביא להורדת מחירים, כי רשתות השיווק עובדות על שיעורי רווחיות קטנים וה'כיסים העמוקים' נמצאים אצל יצרניות המזון. בנוסף, אם נתחיל להשקיע במערכות מחשוב מתוחכמות יקרות שבתוך שעה יפרסמו כל פעם את המחירים, זה רק יביא לעליית מחירים. צריך שהמחירים יעודכנו אם כבר מדי יום ובטח שלא אחת לשעה", אומר בכיר ברשת מזון שפנתה לחברי כנסת בנושא. לדבריו, במקום הסעיף הספציפי בחוק "צריך לבחור סל מוצרים קבוע שמחיריו יפורסמו ותהיה תחרות עזה על המחירים של אותם מוצרים". פיינשטיין סירב להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker