לאחר 400 תלונות: סלומינסקי פתח אתר לקבלת תלונות נגד רשות השידור - פוליטי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאחר 400 תלונות: סלומינסקי פתח אתר לקבלת תלונות נגד רשות השידור

פעם ראשונה בה יו"ר ועדת כספים פותח אתר לקבלת תלונות מהאזרחים על גוף ציבורי שענייניו נדונים בוועדה ■ סלומינסקי: לשקול לבטל את אגרת רשות השידור אך למצוא מקורות מימון אחרים

31תגובות

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), פתח בסוף השבוע דף מיוחד לקבלת תלונות הציבור על רשות השידור באתר האינטרנט שלו בכנסת. זו הפעם הראשונה שבה יו"ר ועדת כספים פותח דף באתר האינטרנט לקבלת תלונות על גוף ציבורי, שענייניו נדונים בוועדת הכספים.

סלומינסקי פתח את הדף לאחר שביום חמישי הוצפה תיבת הדואר האלקטרוני שלו בכנסת במאות הודעות מצד אזרחים בדרישה לבטל את אגרת רשות השידור לשנת 2014, ובהן גם תלונות על התנהלות הרשות בהטלת עיקולים על רכבים וכו'.

בתוך דקות הופיעו המכתבים הראשונים ולאחר כמה שעות הוצפה התיבה בכ-400 פניות של אזרחים זועמים. בעקבות כך פתח ח"כ סלומינסקי דף מיוחד באתר שלו ובו כתב כי "בעקבות סדרת הדיונים שהתנהלו בוועדת הכספים בראשותי, ובעקבות סדרת מחדלים שנחשפו הן בדיוני הוועדה והן בדו"ח מבקרת רשות השידור - מאות אזרחים פנו אליי עד כה בצירוף מסמכים רלוונטיים על מנת לסייע להם בעניין".

סלומינסקי כתב עוד כי "על מנת לייעל את עבודת ריכוז הפניות, ניתן לפנות אלינו באמצעות טופס מובנה ייעודי המאפשר לכם למלא את כל הפרטים הנחוצים וכן באמצעות תיבת המייל הישירה שלי בכנסת בכתובת Nissan@knesset.gov.il. צוות לשכתי ואני נעשה כמיטב יכולתנו על מנת לסייע בעניין".

אמיל סלמן

רועי וולף, דוברו של ח"כ סלומינסקי, אמר כי "כמות הפונים היא בלתי נתפסת, הוצפנו מיום חמישי בבוקר במאות פניות." הילה סובול, יועצת הח"כ פיתחה לינק מיוחד, הן באתר האינטרנט והן בדף הפייסבוק על מנת לרכז את הנושא".

"אופציה אחת היא לבטל את אגרת רשות השידור"

מאחר שרוב התלונות עסקו בתשלום אגרת רשות השידור והליכי גבייתה, הודיע סלומינסקי כי יש לבצע חשיבה לגבי גביית אגרת רשות השידור ומקורות המימון הציבורי. בשיחה עם TheMarker אמר אמש סלומינסקי כי "צריך לחזק את השידור הציבורי, אבל צריך למצוא דרך איך לממנו בצורה הגונה וישרה. חייבים לבצע שינוי דרסטי בגביית אגרת רשות השידור ולבטל את גביית האגרה באמצעות עורכי דין חיצוניים".

לדבריו, "אופציה אחת היא לבטל את אגרת רשות השידור. אופציה שנייה היא לקבוע אגרת שידור ציבורי שתשולם על ידי בעלי כלי הרכב, המשלמים כבר היום 120 שקל בשנה באגרת הרישוי השנתי עבור השימוש ברדיו. במקרה כזה, מאחר ששיעור הגבייה המוצע הינו גבוה, יהיה ניתן לשקול שגובה אגרת השידור הציבורי יהיה כ-220 שקל בשנה (לעומת אגרת רשות השידור העומדת כיום על 345 שקל בשנה ואגרת הרדיו שהוטמעה באגרת הרישוי - 120 שקל בשנה - צ"ז)".

סלומינסקי הודף את הטענות לפיהן ישנם בעלי מכוניות שאינם צופים בטלוויזיה ויחוייבו בתשלום אגרת השידור הציבורי, לעומת כאלה שצופים בטלוויזיה ואין להם מכוניות, ואומר כי יש לבחון את כל האופציות. סלומינסקי ביקש שהמלצות ועדת לנדס לבדיקת השידור הציבורי שיוגשו ככל הנראה השבוע יועברו לעיונו.

יצויין ששר התקשורת ארדן מבקש להפעיל מודל כלכלי חדש למימון השידור הציבורי שיאפשר הפחתה בתשלום האגרה לציבור וגבייתה בדרך אחרת. כיום מימון רשות השידור בהיקף של 950 מיליון שקל בשנה הוא כדלקמן: 450 מיליון שקל - גביית אגרת רשות השידור, 300 מיליון שקל - גביית אגרת הרדיו דרך אגרת הרישוי ברכב, 100 מיליון שקל - חסויות וכ-70-90 מיליון שקל ממשרד האוצר.

ארדן, שממתין להמלצותיה של ועדת לנדס לבחינת השידור הציבורי שיוגשו בעוד שבוע, הקפיא אשתקד את הרפורמה שגובשה לרשות השידור לפני 7 שנים ןמבקש להפוך את הרשות לכלי תקשורת משפיע ורלבנטי. כמו כן, ארדן הורה באחרונה לרשות לא להתקשר עם משרדי עורכי דין חיצוניים לגביית האגרה.

בתוך כך, סלומינסקי פנה בסוף השבוע למבקר המדינה השופט בדימוס יוסי שפירא בבקשה שיבחן את ממצאי דו"ח מבקרת הפנים של הרשות על אגף הגבייה ברשות. סלומינסקי הוסיף כי "חברי הוועדה ביקשו להעביר לידך את ממצאי הדו"ח על מנת שתוכל לקיים בדיקה יסודית בעניין תוך שימוש באמצעים המוקנים לך לפי דין".

טס שפלן

לפי הדו"ח, 16 משרדי עורכי הדין הכניסו לכיסם 130 מיליון שקל - כ-100 מיליון שקל מתוכם הגיעו ישירות כשכר טרחה ממשלמי האגרה, והשאר החזרי הוצאות ועמלות מהרשות.
האפקטיביות של המשרדים היתה נמוכה במיוחד, ומנגד הם נהנו משכר טרחה גבוה יחסית לשוק. במשך השנים הועבר למשרדי עורכי הדין סכום חוב לגבייה המגיע ל-3.4 מיליארד שקל, ומתוכו הם הצליחו לגבות 512.6 מיליון שקל - יעילות גבייה ממוצעת של 15% בלבד.

למרות היעילות הנמוכה, שכר הטרחה שמשכו משרדי עורכי הדין הגיע ל-25% מהיקף הגבייה בפועל - שיעור גבוה, כך לפי הדו"ח. משרדי עורכי הדין שנהנו מכספים אלה, לפי דיווח קודם של הרשות, הם: י. שר-אל; ניסים את כהן ניסן; דוד רד; אילת יצחק; פנר גדעון; אחמד מסאלחה; פניאן-פיין-עורוק; פרנקל את קורן; חירי חליל; רייזמן-אפרתי-לשם; אייל לשם; גלר-האן-מרקוביץ-פרג; הדס, רונן פרץ-שי ארז; סנדרוביץ-רינקוב-חמד ודורון עמיר. יצויין כי עו"ד יוסי פיניאן שמשרדו טיפל בין היתר בגבייה הוא בנו של הח"כ לשעבר ציון פיניאן (ליכוד) שהיה מרכז הקואליציה בוועדת הכספים בקדנציה הקודמת.

מהנתונים המוצגים בדו"ח עולה כי עד 2012 הצליחה הרשות להגדיל כל שנה את הכנסותיה מאגרות (לא כולל הכנסות מפרסום וחסויות). כך, ב-2006 היא הכניסה 605 מיליון שקל מאגרות טלוויזיה ורדיו, שהגיעו לשיא של 808 מיליון שקל ב-2012. ב-2013 חלה ירידה קלה, והרשות הכניסה 799.3 מיליון שקל, למרות מבצעי גבייה שערכה הרשות.

בדיון שקיימה ביום ג' הוועדה טען סלומינסקי כי "התנהלות רשות השידור גובלת בפלילים. ניהול הכספים כמו במדינה אפריקנית. נדרשת חקירת היועץ המשפטי לממשלה".

סמנכ"ל הגביה בפועל יואב אשכנזי מסר כי עפ"י החוק ותקנותיו אזרחים המחזיקים במקלט טלוויזיה מחויבים להודיע על כך לרשות השידור תוך 30 יום ולשלם את האגרה.

"לצערי חלק מהמחזיקים במקלטי טלוויזיה אינם ממלאים אחר הוראות החוק ותקנותיו ואת חובתם האזרחית לשלם את אגרת הטלוויזיה. חשוב להזכיר כי תשלום אגרת הטלוויזיה הינו חובה ולא בגדר המלצה או בחירה וזאת בדומה לחובת תשלום אגרות ומיסים אחרים הקבועים בחוק כגון: אגרת רשיון רכב, אגרות בניה וכו.

"לצערי כנגד אותם סרבני תשלום נאלצת רשות השידור לנקוט פעולות יזומות ומאמץ גביה היוצרת חיכוך מיותר שהיה נמנע אילו שילמו את חובם בהתאם לחוק. כרשות ציבורית חלה חובה על רשות השידור לאכוף את החוק, אני קורא לציבור הלקוחות להקדים ולשלם את האגרה השנתית מראש לשנת 2014 ללא קנסות והצמדה באתר האינטרנט בסניפי הגביה ובבנקים הפרוסים ברחבי הארץ".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם