איך הצביעו השרים בוועדה? בכנסת מאמינים שיש מידע שלא צריך להנגיש

הכנסת דחתה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק לפיהן ועדת השרים לענייני חקיקה תפרסם פרוטוקול מלא של דיוניה באתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה, המפרט בו את אופן הצבעתם של השרים בוועדה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מליאת הכנסת דחתה היום (ד') בקריאה טרומית שתי הצעות חוק לפיהן ועדת השרים לענייני חקיקה תפרסם פרוטוקול מלא של דיוניה באתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה, המפרט בו את אופן הצבעתם של השרים בוועדה. בנוסף, מוצע לאפשר לחבר כנסת שהצעתו נדונה בוועדה, להופיע בפניה ולנמק את הצעתו.

מדובר בהצעות חוק נפרדות שהוגשו על ידי הח"כים ניצן הורביץ (מרצ) ודב חנין (חד"ש). הממשלה התנגדה להצעות החוק. 31 ח"כים התנגדו להצעות החוק מול 20 ח"כים בלבד שתמכו. שר האוצר, יאיר לפיד, אמר כי שקיפות בוועדת השרים לחקיקה תגרום לפופוליזם. שר החקלאות יאיר שמיר אמר כי המצב הנוכחי נועד לכך שהשרים יוכלו לקיים דיונים אמיתיים כמו שעושים בעסקים. שמיר הוסיף כ "יש הבדל מהותי בין הכנסת לממשלה. הממשלה נבחנת על פי מבחן התוצאה. צריך לשמר את ההבחנה בין הרשות המבצעת לרשות המחוקקת. הורוביץ טען כי "ממשלת ישראל מפחדת מהציבור, השרים לא רוצים שהציבור יידע את עמדותיהם".

בתגובה לדבריו של לפיד אמר הורביץ כי "הוועדה הזו היא שמתנהלת כיום באופן פופוליסטי ורשלני מול הצעות חוק שמגיעות ממפלגות הקואליציה. מבחר קטן מהפופוליזם של השבועות האחרונים: חוק איסור שימוש בסמלים וכינויים נאציים, חוק לסיפוח בקעת הירדן, חוק הגבלת תרומות זרות לעמותות". לדברי הורביץ, "השקיפות לא תיצור פופוליזם, הפופליזם קיים. הבעיה היא שהשרים מפחדים שהציבור יידע את עמדותיהם האמיתיות ביחס להצעות חוק האלו והם מעדיפים להתחבא מאחורי הדלת הסגורה והמסך האטום של הוועדה. דווקא השקיפות היא שתאפשר דיון רציני כי השרים יידעו שהם צריכים לעמוד מאחורי דבריהם ולהסביר אותם לציבור".

הצעת החוק לשקיפות ועדת השרים עלתה לדיון ראשון לפני כ-90 יום והוחלט שמזכירות הממשלה תגיש המלצות לשינוי עבודת הוועדה בתום התקופה. מזכירות הממשלה לא עמדה בהתחייבותה ולא הניחה הצעה לשקיפות. עקב כך העלה ח"כ הורוביץ את הצעתו להצבעה במליאה. יצויין כי שרת המשפטים, ציפי לבני, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה, תומכת בפרסום אופן הצבעתם של השרים והיא מפרסמת מדי שבוע את אופן הצבעתה. שרת התרבות לימור לבנת הודיעה שתפרסם בפייסבוק את אופן הצבעותיה.

עובד ניקיון ברחבת הכנסת

הורביץ הוסיף כי אם השרים מפחדים שמה שיגידו יצא החוצה, אפשר לקיים את כל הדיונים בחדר אטום. אני צריך לצלצל לכל מיני עוזרים שנמצאים בישיבה כדי שיגידו לי מי היה בעד ומי נגד? זה מצב אנכרוניסטי ומביש. חנין הוסיף כי "החלטות ועדת שרים לענייני חקיקה הם מופקרות וחסרות אחריות ואין פלא שהם מתביישים לפרסם את מה שקורה בוועדה. אם בעבר וועדת שרים הייתה מסננת, היום היא מתמרצת ומתגברת את ההצעות שמייצרות נזקים. למרות שאתם מנסים להתחבא מחתחת לשולחן ,אנחנו יודעים איך אתם מצביעים. אתם מתחמקים בעיקר מהציבור".

ממשרד רה"מ נמסר בתגובה כי "הטענה כי הוחלט שמזכירות הממשלה תגיש המלצות לשינוי עבודת הוועדה משוללת כל יסוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker