מבקר המדינה: "צריך לאותת לציבור שלחושף שחיתות תינתן הגנה מלאה"

שפירא הודיע בכנס הון־שלטון כי החליט לפתוח פתח לבדיקת טענותיו של רפי רותם - עובד רשות המסים לשעבר שפוטר ■ לבני: "כולנו מצטטים ש'אור השמש מחטא', אבל לא כולם מוכנים לשלם את מחיר החיטוי" ■ ח"כ מזרחי: "דו"ח הון־שלטון מ-2012 נשאר קצת בבוידם"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"צריך ליצור קרקע נכונה לכך שחושף שחיתות יהיה בטוח שלאחר שייחשף לציבור תהיה לו הגנה מלאה הן במקום עבודתו, הן מחוצה לה והן לילדיו שיצטרכו להתעמת עם תלמידים אחרים בבית הספר" - כך אמר היום (ד') מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בכנס הון־שלטון שמתקיים בכנסת ביוזמת ח"כ משה מזרחי (עבודה), יו"ר השדולה למלחמה בשחיתות וח"כ מיקי רוזנל, יו"ר משותף בשדולה, ממפלגת העבודה.

עוד אמר שפירא: "יש ליצור מצב שבו אנשים יבואו ויחשפו את השחיתות בין אם במשטרה, בתקשורת או למבקר המדינה. השחיתות פושטת ולובשת צורה והאמצעים של מי שעוסק בשחיתות נהיים מתוחכמים, אבל גם האמצעים לתפוס אותם משתכללים. אנו, כביקורת המדינה, באים לתת מטרייה נוספת כדי שהשחיתות תיחשף ותצא לאור השמש.

"איך עושים את זה, שאנשים יבואו ויגלו למשטרה, למבקר המדינה או לתקשורת ידיעה שיכולה להביא לחשיפת שחיתות - זו בעיה לא פשוטה. לתקשורת יש תפקיד חשוב בחשיפת שחיתות כי מי שלא רוצה להיחשף, בשלב הראשון הולך לעיתונאי שיש לו חיסיון על מקורות המידע".

שפירא הדגיש: "יש לאותת לציבור שאדם שחשף שחיתות לא רק שיקבל הגנה לכל אורך הדרך, אלא גם, אם צריך, יוכל לעבור למקום עבודה אחר, שקט ובטוח. צריך לתת ביטחון כלכלי לחושף שחיתות. הוא צריך להיות בטוח שיקבל מטרייה משפטית - לא מתוך כספו, אלא במימון המדינה. אני מקווה שהצעת החוק הזו תתקבל. מי שמגיע למשרד מבקר המדינה, המדיניות היא לתת סעד זמני במעמד צד אחד".

בעניין עובד רשות המסים רפי רותם, שהתריע על שחיתות כדבריו ברשות, אמר שפירא: "הודענו לעורך דינו כי אנו נותנים לו פתח חדש לחזור לחשיפת השחיתויות, ולאפשר לו קבלת מעמד של חושף שחיתות ולאפשר את יציאתו לפנסיה. הדבר תלוי בהסכמתו לוותר על טופס ויתור סודיות רפואית ועוד".

בתוך כך, שפירא הודיע כי החליט לפתוח פתח חדש לבדיקת טענותיו של רפי רותם - עובד רשות המסים לשעבר שפוטר. המבקר שוקל להעניק לו הגנה כחושף שחיתויות.

על פי ההחלטה שנשלחה לפרקליטו של רותם, ייבדק האם הליך הפיטורין שלו מרשות המסים היה תקין. המבקר ציין, כי הבדיקה המחודשת תלויה, בין השאר, בשיתוף פעולה מצידו של רפי רותם עם הגורמים במשרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור המטפלים בעניינו.

המבקר אמר את הדברים בהופיעו בפני שדולת הכנסת למאבק בשחיתות. הוא ציין את המהלכים שעושה משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור במאבק נגד השחיתות הציבורית ולמען טוהר המידות ובהם: היוזמה שהמדינה תממן את ההגנה המשפטית לחושפי שחיתות; מתן צו הגנה זמני במעמד צד אחד בהקדם, כדי להבטיח שהטוען לחשיפת שחיתות לא יפוטר ולא יפגע במקום עבודתו במהלך בדיקת תלונתו.

יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית - ישראל מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, אמר בכנס: "יש לטפל בצורה יסודית ורגישה בסוגיית הון־שלטון מתוך כוונה שהמחנה יהיה טהור. צריכים לחשוב על איחוד הגופים שפועלים בתחומים מקבילים לחשיפת השחיתות. האיחוד הזה צריך להיבחן ביסודיות - והוא יכול להועיל. פעילות הארגונים הללו היא עוד שבח לדמוקרטיה".

ח"כ מזרחי: "בינואר 2010 מינה המבקר הקודם לינדנשטראוס את ועדת הון־שלטון. הסוגיה של הון ושלטון, שעלתה בכל מיני פריזמות בפרשיות ליליות, התעצמה בשנים האחרונות, בין השאר בעקבות המחאה החברתית בהצפת הסוגיה של ההון ושלטון. הוועדה, בראשות פרופ' רמי פרידמן, סיימה את עבודתה ביולי 2012 ולמרבה הצער, הדו"ח הזה לא זכה להתדיינות ציבורית ראויה ונשאר קצת בבוידם".

שרת המשפטים, ציפי לבני: "כולנו מצטטים את השופט האמריקאי לואיס ברנדייס שאמר 'אור השמש מחטא', אבל לא כולם מוכנים לשלם את מחיר החיטוי הזה. לכן, יש פעולות שצריך לעשות כדי לאכוף את השלטון והממשלה צריכה לאפשר לקרני האור הללו להיכנס למקומות האפלים שבהם נעשו עסקות בחדרים סגורים. אנו צריכים להבין שאנו חיים באקווריום. אני שרת משפטים לא רק בהקשר הטכני של קידום חקיקה - המשרד אמור להיות מגדלור שמאיר חלקים שהם בעייתים לעתים בחברה".

לבני קראה לחזק את ההגנה על חושפי שחיתויות, ואמרה כי תקדם הצעת חוק שבמסגרתה "ניתן סיוע משפטי חינם לעובד שחשף התנהלות לא תקינה במקום העבודה במגזר הפרטי והציבורי, וכתוצאה מכך חשוף להתנכלות מצד המעביד. כשאותם עובדים צריכים להתמודד עם אותם ארגונים שבהם חשפו את השחיתות, מעמידים מולם עורכי דין מהשורה הראשונה והם נמצאים עם החוק שהופך להיות אות מתה במאבק שלהם".

שרת המשפטים הודיעה שתמשיך להיאבק לחשיפת אופן הצבעותיהם של השרים בוועדת השרים לחקיקה. לבני עצמה חושפת מדי שבוע את אופן הצבעותיה, אבל יתר שרי הממשלה לא עושים כן ומזכירות הממשלה התנגדה ליוזמתה של לבני לחשוף את הצבעות כל השרים. "השרים נותנים דו"ח לא לציבור הכללי, אלא לאלה שהצביעו במרכז המפלגה ובגוף הבוחר בפריימריס - ולכן אנו עדים להצבעות קיצוניות", אמרה לבני.

לבני הודיעה כי תגיש בקרוב הצעה חדשה לקביעת כללי אתיקה חדשים לשרים: "אנו מדינה ששופטת לפי מה פלילי ומה לא, ופחות מתייחסת לאתיקה. צריך להגדיר כללי אתיקה. אין לי טענות להון שנצבר ביושר דרך השיטה, אלא טענה לאלה שהיו חלשים כדי לאתר לחצים, ולכן כללי אתיקה צריכים לחול עליהם. אנו עם נטייה להגיע למחוזות פופוליסטיים, שכל דבר הוא אסור ולא נראה בסדר. אני בעד שישפטו את הפוליטיקאים לפי כללי האתיקה".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), אמר: "העיתונות התחקירית הולכת וניגפת בלא מעט גזירות כלכליות, פוליטיות ואחרות. מטרתנו, בין השאר, להציב ולחזק את העיתונות והתקשורת החוקרת. זהו חלק משיח רחב על עצמאותה של התקשורת ועתידה של התקשורת שבלא מעט מקומות לוט בערפל".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה): "בעיית ההון־שלטון לא נעלמה בעקבות נפילתם של טייקונים, אלא רק התעצמה".

סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "יש לתת הגנה ראויה לחושפי שחיתויות. מקומה של התקשורת בחשיפת שחיתות הוא חשוב מאוד, והיא מכלבי השמירה של הדמוקרטיה הישראלית". לוי, המופקד על רשות המסים, אמר כי לעובד הרשות רותם הוצע לצאת בצורה מכובדת לגמלאות.

היו"ר לשעבר של הוועדה לביקורת המדינה, מלי פולישוק, הציעה: "הח"כים יכינו ערימת חוקים למלחמה בהון־שלטון, קביעת כללי אתיקה לנבחרי ציבור והגנה על חושפי שחיתויות ועוד, שיועלו כגוש אחד ויועברו בחקיקה מיידית. אני רוצה שהכנסת לא תהיה רק 'ירוקה', אלא 'לבנה'".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker